...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Przedsiębiorczość on-line. Czy e-administracja działa?

Czy w Polsce można wejść do grona przedsiębiorców nie wychodząc z domu i mając do dyspozycji jedynie komputer z podłączeniem do internetu? Teoretycznie tak, ale...

Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej jeszcze nie tak dawno oznaczała spędzenie wielu godzin w urzędach i mnóstwo, kolokwialnie mówiąc, papierkowej roboty. To wszystko miało się zmienić dzięki wprowadzeniu zasady „jednego okienka”, ale także dzięki cyfryzacji administracji publicznej. Wraz z początkiem czerwca w ręce przedsiębiorców i obywateli została oddana nowa pula e-usług, w ramach platformy ePUAP2. System został wprowadzony z półrocznym poślizgiem, ale być może dłuższy czas oczekiwania na nowe możliwości sprawi, że z usług skierowanych zarówno do przedsiębiorców jak i indywidualnych użytkowników, będzie można korzystać sprawnie i bez problemów?

Na razie oceniać można jedynie jakość usług, które działają już od jakiegoś czasu. W tym przede wszystkim tych, które wspomagać miały polską przedsiębiorczość i ułatwiać formalności związane z założeniem firmy. Czy działają? Sprawdziliśmy.

Pierwsze kliknięcie

Na początek przedsiębiorcę czeka rejestracja w systemie ePUAP. Jest to zadanie nieskomplikowane, a do tego bezpłatne. Jednak aby móc w pełni korzystać z możliwości wysyłania dokumentów poprzez platformę trzeba zweryfikować swoje dane personalne. I tu po raz pierwszy pojawia się potrzeba wyjścia ze świata on-line do realu. Aby potwierdzić prawdziwość danych w platformie należy użyć certyfikowanego podpisu elektronicznego, za który trzeba zapłacić. Można to zrobić także bezpłatnie – tworząc swój profil zaufany. W drugim przypadku, aby profil był aktywny trzeba się udać do urzędu z dowodem osobistym i potwierdzić swoją tożsamość. Po aktywacji profilu zaufanego, przez system ePUAP, można bezpłatnie zarejestrować swoją firmę w CEIDG – również on-line. Do tej chwili, nie licząc mnogości platform, poprzez które prowadzi ścieżka do własnej firmy, wszystko działa sprawnie.

ZUS w Twoim komputerze

Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorcy jest zgłoszenie siebie, a także swoich ewentualnych pracowników do ZUSu. Dopełnienie formalności on-line to obowiązek rejestracji w systemie ePlatnik, działającym w ramach Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Do potwierdzenia rejestracji w tym systemie również potrzebna jest jedna z elektronicznych form weryfikacji danych.

O ile rejestracja przebiega pomyślnie już z wysłaniem dokumentów jest trudniej. Po wielu próbach, dokumentów nie udaje się ostatecznie wysłać. Na szczęście można je wysłać listem poleconym, bez konieczności udawania się do urzędu. Po dostarczeniu dokumentów do ZUS, w systemie ePlatnik pojawią się elektroniczne potwierdzenie dostarczenia dokumentów.

Do obowiązków przedsiębiorcy należy także założenie konta firmowego, jednak system bankowości mobilnej jest już na tyle dobrze w Polsce rozwinięty, że niemal w każdym banku można bez problemu założyć konto on-line, nie ruszając się z domu.

Ruch na stronie

Mimo drobnych niedogodności cały proces można uznać za przyjazny przedsiębiorcy. Poważniejsze problemy mogą się jednak zacząć wówczas, gdy poprzez wymienione platformy formalności będą chciały załatwić liczniejsze rzesze przedsiębiorców w tym samym czasie. Nie raz bowiem system zawodził i to nie przy milionach korzystających z niego internautów, ale zaledwie przy kilkudziesięciu tysiącach. I to właśnie przepustowość platform i serwerów, obok dostępu do samych usług, powinna być  rozwijana przez państwo.

fot. Fotolia / Vege

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF