...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Rząd powołuje nowego wiceministra finansów. Ma naprawić Polski Ład

W niedzielę rząd premier Mateusz Morawiecki powołał nowego wiceministra finansów, który ma uratować Polski Ład. Kim jest Artur Soboń i co z reformą podatkową PiS-u?

Polski Ład traci zaufanie wśród ekonomistów, przedsiębiorców, jak i samych obywateli RP. By ratować jego rentowność premier Mateusz Morawiecki, podjął (wraz z rządem) decyzję o przeniesieniu Artura Sobonia do Ministerstwa Finansów. W efekcie tego polityk obejmie funkcję wiceministra finansów. Jego zadaniem będzie zreformowanie flagowego programu partii, który już wzbudził wiele negatywnych emocji.

 

Jak podaje RMF FM — Polacy obwiniają Ministerstwo Finansów za błędy w Polskim Ładzie, którego zasady i regulacje wciąż  są niejasne. W ocenie ekspertów ds. księgowości nowa reforma podatkowa posiada wiele pułapek, które mogą doprowadzić niejednego podatnika do poważnych problemów.
Każdy, kto pokusi się o wyższą wypłatę teraz, może mieć w kwietniu 2023 roku duży podatek do zapłaty. Nawet o kilka tysięcy złotych.
RMF FM
Rozgłośnia dodaję, że niepożądane efekty reformy podatkowej odczuli już m.in.: służby mundurowe. Mimo obiecanych podwyżek wynagrodzeń otrzymali w styczniu 2022 roku niższe pensje niż rok wcześniej, a dokładnie w kwietniu 2021 roku.

Rząd przeprasza mundurowych

Przez ostatnie miesiące rząd starał się naprawić reformę. Równocześnie przeprosił za błędy i zapewnił ministerstwo obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji, że mundurowi otrzymają stosowne wyrównanie do pomniejszonych pensji.

Kim jest Artur Soboń?

To polityk, urzędnik i samorządowiec, poseł na Sejm VIII i IX kadencji. Pełnił też funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju i Technologi (8 października 2021 do 20 stycznia 2022). Z wykształcenia historyk i absolwent wielu uczelni. Ukończył m.in.:  Katolicki Uniwersytet Lubelski (historia), Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie (zarządzanie projektami europejskimi i prawo unii europejskiej), KUL (rachunkowość i finanse).

W ocenie PiS to właśnie on ma uratować ,,Polski Ład”. W ostatnim czasie zasłynął on w środowisku mediowym, jako osoba, która sugeruje, że osoby, które nie są w związku, powinny płacić tzw. podatek ,,bykowy”. Ten rodzaj podatku miałby zachęcić ,,singli” do szybszego zakładania rodzin. Jeszcze przed nominacją Soboń zajmował się restrukturyzacją górnictwa. W tym roku doprowadził on do podpisania umowy społecznej z górnikami. Według PiS było to jak dotąd największe wyzwanie dla posła.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF