...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Sputnik w liczbach – podsumowanie 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich w Warszawie

12. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik” odbył się w dniach 8 – 18 listopada 2018 r. w trzech warszawskich kinach: Luna, Elektronik i Iluzjon. Myślą przewodnią 12. Sputnika była szeroko pojęta sztuka. Teatr, taniec, literatura, muzyka, malarstwo, rzeźba, sztuka cyrkowa, iluzja…to motywy, które towarzyszyły nam podczas 12. edycji festiwalu. Program tegorocznego festiwalu nawiązywał do ludowych baśni i legend, które wciąż żywo funkcjonują w rosyjskich wierzeniach oraz tradycjach.

Podczas 12. Sputnika w Warszawie odbyły się 163 projekcje, zaprezentowano 105 filmów w  15 sekcjach: Konkurs Filmów Fabularnych, Konkurs Filmów Dokumentalnych „Rosja w dokumencie”, Kalejdoskop Nowego Kina, The best of Sputnik, Okno na Europę: program koprodukcji, Retrospektywa filmów Andrieja Zwiagincewa, Kobiece spojrzenie. Pamięci Kiry Muratowej, Kobiece spojrzenie. Pamięci Wiery Głagolewej, Eurazja, Ale sztu(cz)ka!, Filmowa czytelnia, Pokaz specjalny, Krótko mówiąc, a także Bajki dla najmłodszych, Duże kino dla maluchów i Sekcja dla młodzieży w ramach Małego Sputnika.

Projekcjom towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne: 6 koncertów, 4 wystawy, 6 spektakli, 4 warsztaty tematyczne, 2 slajdowiska, 34 spotkania i dyskusje z twórcami, a także dyktando, spacery po Warszawie i konkursy.

Przez jedenaście festiwalowych dni odwiedziło nas 40 gości – twórców filmowych, krytyków i dziennikarzy z Rosji. Wśród nich – reżyserzy: Michaił Segal, Artiom Tiemnikow, Eduard Nowikow, Władimir Bitokow, Paweł Moskwin, Timofiej Żałnin, Natalia Pierszyna, Paweł Mirzojew, Michaił Raschodnikow, Władimir Raksza, Aleksiej Wasin, Aleksandr Smolanskij, Andriej Osipow; aktorki: Swietłana Niemolajewa, Olga Cyrsen, Maria Remer; aktorzy: Filip Gurewicz, Jurij Nikołajenko.

W ciągu 11 dni festiwal w Warszawie odwiedziło 20 tysięcy widzów.

Do Konkursu Filmów Fabularnych zakwalifikowało się aż 18 pełnometrażowych rosyjskich produkcji. Jury w składzie: Joanna Kos-Krauze, Mirosław Haniszewski i Hanna Rydlewska przyznało Grand Prix dla filmu „Serce świata” Natalii Mieszczaninowej za „dyskretną, poruszającą opowieść o naszej samotności i pragnieniu akceptacji. Pozornie skromny film, opowiadający o ważnych sprawach”.

II Nagroda powędrowała do obrazu „Car-ptak”, reż. Eduard Nowikow za „obraz, który udowadnia, że można i trzeba myśleć o filmach jako o dziełach sztuki”.

III Nagroda trafiła do filmu „Głębokie rzeki”, reż. Władimir Bitokow za „bolesną, ale oszałamiającą wizualnie opowieść o niemożności porozumienia i nieuchronności przeznaczenia”.

Wyróżnienie przyznano także operatorce filmu „Ajka” (reż. Siergiej Dworcewoj) – Jolancie Dylewskiej „wyjątkowe połączenie wrażliwości, mistrzowskiego rzemiosła i psychologicznej głębi w opowiadaniu obrazem.”

Jury tegorocznego Konkursu Filmów Dokumentalnych w składzie: Krystian Matysek, Dominik Jagodziński, Małgorzata Steciak spośród 10 tytułów przyznało II Nagrodę filmowi „Oskar” Aleksandra Smolanskiego i Jewgienija Cymbała za „poruszającą opowieść, w której w losach artysty odbija się burzliwa historia ZSRR”.

III Nagrodę zdobył film „Front wschodni” Andrieja Osipowa za „kreatywne przetworzenie materiałów archiwalnych i wydobycie na pierwszy plan losu zwykłego niemieckiego żołnierza”.

Jury wyróżniło także dokument „Niedźwiedzie Kamczatki. Początki Życia” Iriny Żurawlowej, Władisława Griszyna za „profesjonalne uchwycenie piękna rosyjskiej przyrody”.

Serca naszych najmłodszych widzów zdobył „Ostatni bohater” w reżyserii Dmitrija Diaczenki.

Warszawska edycja 12. „Sputnika” dobiegła końca. Festiwal wyrusza teraz w filmową podróż po Polsce. Do marca 2019 roku zagramy m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Szczecinie, Katowicach, Elblągu, Hajnówce, Kętrzynie, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie i Płocku.

www.sputnikfestiwal.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF