StartSmart CEE partnerem MIT. “Otwieramy drzwi do globalnych sieci ekspertów, badań i innowacji”
W Polsce start-upy zbyt mocno chwalą się pozyskanym finansowaniem, które wcale nie musi przekładać się na biznes. W akceleratorze wskazujemy, że mając rosnące przychody nie trzeba szukać kapitału, bo to one są wyznacznikiem rozwoju – mówi Bogusława Cimoszko-Skowroński. Współzałożycielka i członkini zarządu StartSmart CEE (wcześniej MIT Enterprise Forum CEE) w wywiadzie z BRIEF mówi o tym, co nowego dla polskich start-upów wynika ze zmiany nazwy organizacji.
MIT Enterprise Forum CEE przekształca się w StartSmart CEE. Co ta zmiana oznacza dla polskiego start-upu, który chce skorzystać z waszego wsparcia?
Bogusława Cimoszko-Skowroński, współzałożycielka i członkini zarządu StartSmart CEE: Ta zmiana oznacza świeży początek, pełen nowych możliwości dla polskich start-upów. StartSmart CEE będzie się koncentrował na jeszcze głębszej integracji z MIT oraz na dostarczaniu najnowszych metod i strategii, które sprawdziły się na świecie.
Czy zmiana nazwy oznacza nowe warunki współpracy z Massachusetts Institute of Technology (MIT)?
Tak, zmiana nazwy oznacza bardziej bezpośrednią i ścisłą współpracę z J-WEL, działającym w ramach MIT Open Learning. Pozwoli to na dostęp do jeszcze większej ilości zasobów edukacyjnych i naukowych oferowanych przez MIT. Staliśmy się teraz partnerem, w odróżnieniu od poprzedniego statusu licencjobiorcy. Nowa afiliacja jest generalnie lepiej dopasowana do naszej misji i działalności.
Jakie nowe możliwości dla polskich przedsiębiorstw daje partnerstwo StartSmart CEE z tak znanym podmiotem?
Partnerstwo z renomowanym podmiotem jakim jest MIT, poprzez J-WEL otwiera drzwi do globalnych sieci ekspertów, najnowszych badań oraz innowacyjnych metod edukacji. To unikalna okazja dla polskich przedsiębiorstw, by stać się częścią globalnej społeczności innowatorów.
Jakie bezpośrednie korzyści przynosi polskim start-upom uczestnictwo w programach StartSmart CEE? Które firmy w największym zakresie wykorzystały wsparcie udzielone przez MIT Enterprise Forum CEE?
Uczestnictwo w programach StartSmart CEE daje dostęp do wiedzy specjalistów, szkoleń, mentoringu oraz globalnej sieci kontaktów. Co więcej, firmy takie jak Cux, Optiyol, Enderturing i wiele innych, już odniosły sukcesy dzięki wsparciu naszego programu.
Co konkretnie oznacza wsparcie w zakresie innowacji i rozwoju technologicznego, które StartSmart CEE oferuje?
Samo pozyskanie finansowania nie buduje biznesu. W Polsce, niestety start-upy chwalą się zbyt mocno pozyskanym finansowaniem, które wcale nie musi przekładać się na sukces. W akceleratorze wskazujemy, że mając rosnące przychody nie trzeba szukać kapitału, bo to one są wyznacznikiem rozwoju. Nasza misja to pomoc w przyspieszeniu wzrostu i umożliwienie innowacyjnym firmom osiągnięcia globalnego sukcesu. Ekosystem mentorów, ekspertów i potencjalnych klientów może być kluczowym aktywem.
Jak StartSmart CEE będzie wyłaniać liderów, których kompetencje w zakresie zarządzania chce rozwijać i wzbogacać? Jakie będą kryteria?
StartSmart CEE będzie stawiać na liderów z wyjątkowym potencjałem i wizją. Kryteria obejmują innowacyjność, potencjał wzrostu oraz zdolność do tworzenia zmian na skalę globalną.
Na czym ma polegać wsparcie StartSmart CEE w budowaniu synergicznych relacji z korporacjami?
Naszym celem jest tworzenie mostów pomiędzy start-upami a dużymi korporacjami. Pomagamy w nawiązywaniu partnerstw, które prowadzą do innowacji i wzrostu obu stron. Nasza misja polega tworzeniu środowiska, w którym możliwe jest przenikanie wiedzy, idei i inspiracji między młodymi talentami a doświadczonymi ekspertami. Wierzymy, że ten dynamiczny dialog przyczyni się do tworzenia lepszego jutra dla Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie innowacje i liderzy w korporacjach staną się siłą napędową pozytywnych przemian.
Europa uchodzi za kontynent, który przegrywa na polu innowacji z Chinami, ale też Stanami Zjednoczonymi. Czego nam brakuje, patrząc choćby z perspektywy polskiego podwórka, by być bardziej konkurencyjnym we wdrażaniu nowych technologii?
Ja bym postawiła pytanie nieco inaczej: ilu przedsiębiorców, którzy odnieśli ogromny sukces w Stanach Zjednoczonych, ma korzenie w Europie? Myślę, że dobra połowa: Stripe, Palantir, Adyen, Spotify, UiPath, Klarna, TransferWise, i wielu, wielu innych. Europa to kuźnia talentów. Natomiast Stany Zjednoczone wygrywają ogromnym, zunifikowanym rynkiem i kulturą biznesową. Europa nie ma możliwości, aby z nimi konkurować, możemy tylko współpracować. Więc nie krytykujmy się za coś, co jest poza naszą kontrola.
Poszukajmy sensownych, synergicznych modeli współpracy. Ważne, aby przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces za oceanem, inwestowali w Europie lub dokładniej w kraju swojego pochodzenia. Zarządzajmy krajem tak, aby ci najzdolniejsi przedsiębiorcy czuli, że ich ojczyzna jest atrakcyjnym miejscem do inwestycji. Dobrym przykładem wykorzystywania swoich szans są państwa bałtyckie. To chyba najmocniejszy region świata pod względem liczby “jednorożców” per capita. Silny ekosystem, sensowna strategia rozwoju kraju, wspierana przez founderów Skype’a, Bolta i wielu innych. Mam nadzieję, że my też dokładamy swoja cegiełkę, budując silny ekosystem w Polsce.