Tauron rezygnuje z węgla na rzecz wodoru i gazu ziemnego
Jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce zamierza stopniowo zmienić działanie swoich elektrowni ciepłowniczych w bardziej ekologiczne i zero emisyjne. Chce postawić na tzw. ,,czystą energię'' w postaci gazu ziemnego i wodoru. Wkrótce ma ona zasilić aglomerację śląsko-dąbrowską.
W oficjalnym komunikacie wiceprezes spółki ciepłowniczej ogłosił, że skupione w spółce ,,Tauron Ciepło” aktywa ciepłownicze pozostaną w Grupie Tauron. Co ciekawe, firma zamierza stopniowo porzucić wytwarzanie energii cieplnej z węgla kamiennego na rzecz mniej emisyjnego gazu ziemnego i przyszłościowego wodoru.
Przeprowadzone analizy wykazały, iż w świetle zaostrzającej się polityki dekarbonizacyjnej Unii Europejskiej. Najkorzystniejszym scenariuszem dalszego rozwoju spółki Tauron Ciepło jest konwersja źródeł wytwórczych z paliwa węglowego na gazowe, co zwiększy elastyczność pracy systemu ciepłowniczego, poprawi dostępność oferty ciepłej wody, całorocznego ogrzewania, a docelowo także chłodu sieciowego.
Tauron
Plany energetyczne Taurona
Do 2030 roku gaz ziemny ma stać się docelowym paliwem bazowym dla grupy Tauron Ciepło. Dzięki dalszym inwestycjom w rozwój sieci energetycznych spółka umocni swoją pozycję największego dostawcy energii cieplnej na obszarze Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. To właśnie ten obszar generuje najwięcej dochodów w ramach grupy.
Nowoczesne ciepłownictwo odegra kluczową rolę w dekarbonizacji polskiej energetyki. Transformacja sektora w oparciu o gaz jako paliwo przejściowe pozwoli na ewolucję ciepłownictwa w stronę nisko- a z czasem zero emisyjną. Obecnie niezbędne jest jednak podjęcie przez Unię Europejską decyzji regulacyjnych, pozwalających na szybkie inwestycje w wysokosprawne jednostki gazowe z perspektywą wodorową”
Patryk Demski, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju
Wiceprezes spółki zdradza także plany na najbliższe lata. Tauron planuje przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MW ciepła rocznie. Dodatkowo spółka pragnie, aby około 20 procent przyłączeń stanowiły budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu.
W najbliższych latach planujemy przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MW ciepła rocznie. Chcemy, aby około 20 proc. przyłączeń stanowiły budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu, czyli takie, w których dotychczas funkcjonowało ogrzewanie węglowe.
Patryk Demski, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju
PGNiG zrywa negocjację
Od czerwca 2020 roku Tauron prowadził negocjację z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem w sprawie zakupu udziałów w spółce Tauron Ciepło. Jednak z niewiadomej przyczyny PGNiG przerwał negocjację. Z kolei spółka ciepłownicza w związku z tym, że transakcja nie doszła do skutku, zdecydował o rozpoczęciu analiz dotyczących Obszaru Ciepło.
Czym jest Tauron?
To największa spółka w branży energetycznej cieplnej (drugiej pod względem wielkości) w Polsce zaraz po PGE. Jego działalność opiera się na dostarczaniu ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie w: Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej oraz tzw.: „Obszar Ciepłowni Lokalnych”.
Ogólna moc cieplna spółki pochodzi w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych, które wynoszą ok. 1.170 MW. Równocześnie wchodzi w skład grupy Tauron Ciepło. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie Tauron Ciepło wynosi około 1.000 km. Grupa obsługuje łącznie prawie 4000 spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych. W sezonie grzewczym spółka ogrzewa blisko 9000 budynków we wspomnianej aglomeracji.