Tęczowe sojusznictwo w Polsce. LGBT+ Diamonds Awards 2021 rozdane [BRIEF PATRONUJE]

LGBT+ Diamonds Awards

Tęczowe sieci pracownicze, warsztaty z języka inkluzywnego, odczarowywanie negatywnego wizerunku miasta czy wspieranie osób w kryzysie — właśnie poznaliśmy zwycięzców_czynie tegorocznych nagród LGBT+ Diamonds Awards 2021. To nagrody, które otrzymują firmy, osoby indywidualne i organizacje za wsparcie osób LGBT+ w Polsce. Wśród nich znajdują się: GSK Poland, Building Pride JLL, olimpijka Katarzyna Zillmann, Atlas Nienawiści, Lambda Warszawa i Tęczowy Białystok.

Według najnowszych badań opinii społecznej CBOS (2021) nastąpiła wyraźna poprawa stosunku Polaków do osób homoseksualnych. Obecnie co trzeci badany_a (34%) uważa, że osoby homoseksualne powinny mieć możliwość publicznego „pokazywanie swego stylu życia” (wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do 2019 roku). Tyle samo osób uważa, że osobom homoseksualnym należy zapewnić prawo do zawierania związków małżeńskich (wzrost o 5 punktów od 2019 roku). Niemal dwukrotnie wzrósł też odsetek Polaków i Polek uznających, że geje i lesbijki powinny móc adoptować dzieci (wzrost z 9% do 16%). To najwyższe wyniki w historii badań CBOS. Na coraz bardziej pozytywne nastroje społeczne w stosunku do osób LGBT+ wpływają przede wszystkim inicjatywy oddolne. Tęczowe organizacje pozarządowe działające w najdalszych zakątkach kraju, inicjatywy edukacyjne oraz sojusznictwo pod tęczową flagą w biznesie — to działania, które realnie zmieniają rzeczywistość. Właśnie takie osoby, firmy i instytucje zostały już po raz czwarty docenione w konkursie LGBT+ Diamonds Awards.

Przyznanie nagród LGBT+ Diamonds 2021 odbyło się 21 października o godz. 19.00. Wydarzenie transmitowano online na Facebooku oraz na stronie internetowej konkursu. Zwycięzcy_czynie zostali wyłonieni_one spośród zgłoszonych nominacji publicznych, których w tym roku była rekordowa liczba ponad 140. Jury w składzie Karolina Kędziora, Paweł Młyński, prof. Bolesław Rok, Remigiusz Ryziński, Marzena Strzelczak i Dariusz Żak wyłoniło zwycięzców_czynie w 6 kategoriach, którym przyznano nagrody Diamonds Awards 2021.

Wygrani_LGBT+ Diamonds Awards 2021

Nagrodę w kategorii Pracodawca roku wspierający osoby LGBT+ zdobywa koncern farmaceutyczny GSK Poland za wspieranie swoich pracowników_czek w Polsce poprzez: wprowadzenie szkolenia z języka inkluzywnego LGBT+, powołanie rady Inclusion & Diversity Polska, publikację materiałów z okazji Dnia Przeciw Homofobii, utworzenie przewodnika pracowniczego LGBT+, wywieszenie tęczowych flag podczas Pride Month, uczestnictwo pracowników_czek w Marszu Równości w koszulkach firmowych i współpracę ze Stowarzyszeniem Grupa Stonewall z Poznania.

Za najlepszą Pracowniczą sieć LGBT+ roku uznano Building Pride, z JLL – firmy doradczej świadczącej usługi na rynku nieruchomości, która jest jedną z najprężniej działających sieci LGBT+. Głównym celem grupy jest edukowanie i informowanie społeczności firmy o sytuacji osób LGBT+ w Polsce i na świecie. Realizują swoje działania za pomocą kampanii informacyjnych publikowanych w intranecie oraz na LinkedIn. Sieć dba o włączanie w swoją działalność lokalnych organizacji np. Lambda Warszawa czy Fundacji Replika.
Ambasadorką osób LGBT+ jest olimpijka Katarzyna Zillmann, która po zdobyciu srebrnego medalu Igrzysk Olimpijskich przez polskie wioślarki, udzieliła wywiadu podczas którego, jednym słowem udzieliła wsparcia środowisku LGBT+ pozdrawiając swoją partnerkę. Zillmann była wyautowana już przed olimpiadą i brała udział w akcji KPH Sport Przeciw Homofobii.

Atlas Nienawiści wygrywa w kategorii Inicjatywa roku wspierającą osoby LGBT+. To strona internetowa z interaktywną mapą, na której można śledzić, w których polskich samorządach wprowadzono tzw. uchwały antyLGBT. Atlas umożliwia monitorowanie działań w samorządach i nagłaśnianie wszelkich przejawów homofobii. Mapka „stref wolnych od LGBT+” uświadamia, jak wielkim problemem jest w Polsce homofobia.

Lambda Warszawa otrzymuje nagrodę za Partnerstwo roku. To najstarsza tęczowa organizacja w Polsce, która prowadzi hostel interwencyjny w postaci mieszkań treningowych dla osób LGBT+ w Warszawie. To miejsce dla osób LGBT+ dotkniętych kryzysem bezdomności z powodu doświadczanej dyskryminacji. Regularnie zgłaszają się tam osoby, które ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową doświadczają wykluczenia, a nawet przemocy w domu rodzinnym, środowisku pracy czy najbliższym otoczeniu.

W tym roku wprowadzono nową kategorię, która ma na celu wsparcie inicjatyw lokalnych w najdalszych zakątkach Polski. Nagrodę w kategorii Lokalna inicjatywa roku zdobywa Stowarzyszenie Tęczowy Białystok, które zmieniło wizerunek miasta Białystok, w którym miały miejsca wydarzenia na tle homofobicznym i rasistowskim. Stowarzyszenie działa na rzecz osób LGBT+ na Podlasiu. Działacze_ki zorganizowali_ły Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku, zaprojektowali_ły kolorowe, kreatywne i motywujące billboardy i współpracują z innymi organizacjami tęczowymi w Polsce.
Nagrodę specjalną uzyskała Kampania Przeciw Homofobii, która obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności.

Rozdanie nagród LGBT+ Diamonds Awards 2021 można było śledzić online podczas transmisji live na Facebooku.

To już czwarty raz, kiedy nagradzamy działania na rzecz osób LGBT+ w Polsce. Skok, jaki dokonał się między pierwszą a tegoroczną edycją, jest namacalny. Zaczęliśmy od kameralnego biznesowego wydarzenia, które teraz oglądają internauci z całego kraju. A ta popularność jest ogromnie ważna dla osób LGBT+, ponieważ świadomość i rozumienie problemów, z jakimi mierzą się osoby LGBT+ w Polsce to istotny sposób na okazanie im wsparcia. Nasze doświadczenie potwierdzają badania, które wskazują niewielką, ale jednak poprawę stosunku wobec osób nieheteronormatywnych i niecispłciowych.

Dariusz Żak z NatWest Group w Polsce, głównego sponsora wydarzenia

Konkurs LGBT+ Diamonds Awards jest po raz czwarty organizowany w Polsce. Inicjatorem wydarzenia jest NatWest Group w Polsce, brytyjska instytucja finansowa działająca na polskim rynku od 15 lat, którego zespół pracowników stworzył jedną z większych sieci tęczowych w Polsce. Tegoroczną edycję konkursu i wydarzenia przyznania nagród wspierają: ABSL, Komisja Europejska, Ambasada Kanady, Ambasada Norwegii, Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Brytyjska, Uniwersytet SWPS, Google, J.P.Morgan, Standard Chartered. Opieką merytoryczną nad konkursem sprawuje Fundacja Trans-Fuzja. Patronatu społecznego udzielają: Instytut Spraw Publicznych, Diversity Polska, Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado, Stowarzyszenie Miłość nie wyklucza, Karta Różnorodności (FOB), Lambda Warszawa, Perspektywy Women in Tech, My Rodzice, Fundacja Bęc Zmiana, Voces Gaudii, Tęczowy Białystok, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Feminoteka, Fundusz dla Odmiany oraz Centrum Praw Kobiet. Patroni medialni konkursu to Replika, MyCompany, Queer.pl, Brief i Dream Employer. Więcej informacji na stronie www.lgbtdiamondsawards.pl.


Źródło: LGBT+ Diamonds Awards 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF