...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Twitch po raz pierwszy osiąga rekordową średnią oglądalność wynoszącą 3 miliony tygodniowo

rekord twitch

Pandemia koronawirusa wprowadza widownię transmisji na żywo na nowy poziom, a platformy takie jak Twitch stają się jednym z największych beneficjentów.

Dane przedstawione przez Finbold wskazują, że usługa przesyłania strumieniowego gier wideo na żywo Twitch osiągnęła rekordowy poziom 3,03 miliona widzów w kwietniu 2021 r. Na podstawie średniej miesięcznej z siedmiu dni. Aby odzwierciedlić wpływ pandemii koronawirusa na wzrost oglądalności,  liczby oglądalności na Twitchu wzrosły o 22,17% między kwietniem 2020 a kwietniem 2021.

Twitch oglądalność
Źródło: Finbold

W rezultacie liczba streamerów Twitch również wzrosła w ciągu ostatniego roku pomimo okresowych spadków. W kwietniu 2021 r. liczba streamerów Twitcha wynosiła 121 808 miesięcznie średnio z siedmiu dni. Liczba ta oznacza wzrost o 29,92% w porównaniu z rokiem poprzednim. Platforma odnotowała najwyższe liczbę streamerów w lutym 2021 r. – 122623.

Streametrzy Twitch wykres
Źródło: Finbold

Jak pandemia napędzała wzrost oglądalności na Twitchu

Rekordowy wzrost liczby widzów na Twitchu stanowi dowód, że większość ludzi zwróciła się do cyfrowych platform rozrywki w dobie trwającego kryzysu zdrowotnego. Większość ludzi szukała rozrywki na platformach gier wideo. Poleganie na cyfrowej rozrywce pchnęło widzów Twitcha na nowy poziom. Ponieważ większość władz wciąż narzuca lockdowny i nakazy pozostania w domu, wiele osób nadal szuka pocieszenia w platformach cyfrowych, a Twitch może skorzystać, czerpiąc dalsze korzyści.

Chociaż strumieniowe przesyłanie gier pozostaje w centrum działań Twitcha, wzrost oglądalności wynika również z strumieni niezwiązanych z grami, które zyskały na popularności w ciągu ostatniego roku. Platforma była gospodarzem niektórych wydarzeń na żywo, które zostały odwołane. Muzycy i inni artyści zwrócili się do Twitcha, aby pozostać w kontakcie z fanami.

Wśród rosnącej oglądalności Twitcha prognozy wskazywały, że liczby mogą spaść, gdy świat wróci do normalności wraz z wprowadzeniem szczepionek na koronawirusa, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Jednak oglądalność nie odzwierciedla trwających szczepień, co jest wskaźnikiem, który Twitch zmierza zatrzymać na platformie. Interesujące będzie monitorowanie rzeczywistych liczb oglądalności, gdy reszta świata wyjdzie z lockdownu.

Twitch w obliczu konkurencji z YouTube i Facebooka

Warto zauważyć, że Twitch utrzymał wzrost zarówno pod względem widzów, jak i streamerów, pomimo rosnącej konkurencji ze strony innych uznanych platform społecznościowych, takich jak Facebook Gaming i YouTube. Te dwa serwisy społecznościowe już teraz zwiększają zasięg odbiorców.

W innych miejscach liczba streamerów Twitcha również wzrosła w tym okresie. Jednak pomimo tego, że platforma jest atrakcyjna dla streamerów, liczby ulegają wahaniom. Zmiany w liczbie streamerów można częściowo przypisać innym serwisom, takim jak YouTube, który aktywnie rozwija swoją sekcję gier. Platforma zachęciła młodych i starszych streamerów, którzy chcą dodatkowo zarobić.

Co więcej, Twitch również wzbudził kontrowersje, zwłaszcza jeśli chodzi o prawa autorskie. Na przykład w pewnym momencie streamerzy zostali dotknięci kilkoma powiadomieniami z ustawy Digital Millennium Copyright Act (DMCA). W niektórych przypadkach Twitch odpowiedział, ściągając oznaczoną zawartość. To częściowo wyjaśnia wahania w streamerach Twitcha w ciągu ostatniego roku.

Chociaż Twitch nadal odnotowuje wzrost, wyzwaniem jest teraz utrzymanie imponujących liczb. Co najważniejsze, kluczowe znaczenie dla platformy będzie miał czas po pandemii koronawirusa.


Źródło: Finbold

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF