Tworzenie sztuki dla Muzeum Bursztynu przy użyciu kompletnego ekosystemu Zortrax
Muzeum Gdańska zleciło stworzenie wystawy prezentującej sztukę z motywem bursztynu lokalnym artystom i projektantom. Oto Jakub Pastuszak, jeden z projektantów zaangażowanych w ten projekt, który wykorzystuje cały ekosystem Zortrax do tworzenia pięknych miniatur i dioram. Rafał Tomasiak CEO i Karolina Bołądź Co-founder Zortrax są laureatami 4. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.
Biżuteria i sztuka z bursztynu, która od zawsze była specjalnością rzemieślników polskich miast nadmorskich, została wybrana jako temat wystawy w niedawno odrestaurowanym Wielkim Młynie, słynnym XIV-wiecznym budynku w Gdańsku. Pastuszakowi zlecono wykonanie szczegółowej makiety domu bursztynnika, gabinetu osobliwości, miniatury bursztynowego kabinetu z 1724 r. imitującego barokową szafę oraz makiety jaszczurki zatopionej w bursztynie, datowanej na 40 milionów lat. Niektóre z ekspozycji to duże, złożone projekty, z których sam dom bursztynnika składa się z ponad 200 odrębnych elementów. Aby wszystkie te modele były wykonane na czas, Pastuszak wykorzystał cały ekosystem Zortrax wraz z drukarkami, urządzeniami do obróbki końcowej i materiałami.
Wierzę, że druk 3D ze wszystkimi możliwościami, jakie daje, już teraz zmienia naszą rzeczywistość. Znacznie ułatwia prototypowanie i ostatecznie wprowadza do środowiska mniej odpadów niż subtraktywne metody produkcji. Rozwiązuje również jeden z głównych problemów epoki cyfrowej obecny w sztuce i projektowaniu, jakim jest dysonans poznawczy wywołany brakiem kontaktu z żywą materią. Druk 3D może pomóc uniknąć ryzyka pozostawienia projektów tylko w sferze koncepcji trójwymiarowych.
Jakub Pastuszak, projektant zaangażowany w tworzenie wystawy dla Muzeum Bursztynu
Pastuszak używa wielu drukarek 3D Zortrax, bazujących na technologii wytłaczania filamentu, takich jak M200 Plus, Zortrax Inventure, Zortrax M300 Dual i trzech drukarek żywicznych Zortrax Inkspire, które pracują w technologii UV LCD. Korzysta także z urządzeń do obróbki końcowej modeli, w tym z myjki Ultrasonic Cleaner, stacji DSS oraz Zortrax Apoller, inteligentnego urządzenia do wygładzania wydruków. W ten sposób może jeszcze bardziej zautomatyzować swoją pracę i osiągnąć lepsze, bardziej powtarzalne efekty. W przeważającej części Pastuszak pracuje również z dedykowanymi materiałami Zortrax, takimi jak Z-ULTRAT Plus Ivory dla linii opartej na wytłaczaniu filamentu i żywicy Zortrax Resin Basic dla maszyn UV LCD.
Zortrax od samego początku skupiał się na budowaniu pełnego i spójnego ekosystemu druku 3D. Praca projektantów wzornictwa przemysłowego, na przykład Jakuba Pastuszaka to dowód na to, że plan dostarczania kompletnych rozwiązań druku 3D był i nadal jest słuszny. Wszystkie nasze drukarki 3D, materiały i urządzenia do obróbki końcowej są tak skonstruowane, aby bezproblemowo ze sobą współpracować.
Natalia Jusiak, Head of Marketing w Zortrax
Artykuł przedstawiający sposób pracy Pastuszaka z urządzeniami Zortrax można znaleźć na oficjalnym blogu Zortrax. Tekst zawiera także wizualizacje prezentujące ekspozycje projektanta.
Źródło: Zortrax