Znamy Eco-Miasta 2013

Warszawa, Zamość, Kościerzyna, Ełk i Płońsk to miasta, które najefektywniej wprowadzają w życie założenia zrównoważonego rozwoju.

Warszawa jest niekwestionowanym liderem w kategorii miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 000, zarówno w polityce mobilności zrównoważonej, jak i budownictwa ekologicznego. Zamość (30 000 – 70 000 mieszkańców) i Kościerzyna (poniżej 30 000) zostały nagrodzone w tematyce mobilności zrównoważonej, a Ełk (30 000 – 70 000 mieszkańców) i Płońsk (poniżej 30 000) w budownictwie ekologicznym.

Jury konkursu Eko-Miasto oceniało zgłoszenia, uwzględniając podział miast ze względu na liczbę mieszkańców – do 30 000, od 30 do 100 000 i powyżej 100 000. W skład jury weszli niezależni eksperci, uznani za swoje kompetencje w kategoriach mobilności zrównoważonej i ekologicznego budownictwa, m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Gospodarki oraz Politechniki Warszawskiej.

Nagrody
Laureaci konkursu – 6 miast, po 3 w każdej kategorii – otrzymali statuetkę Eco-Miasto 2013 oraz badanie i analizę sytuacji miast pod kątem zrównoważonego rozwoju, opracowane przez francuskiego eksperta.

Laureaci Eco-Miasto 2013

Kategoria: Mobilność zrównoważona

– poniżej 30 000 mieszkańców
Kościerzyna
JURY: za kompleksowość działań, za uwagę poświęconą transportowi towarowemu, plany ograniczenia ruchu drogowego w centrum i kampanie informacyjno-edukacyjne.

– 30 000 – 100 000 mieszkańców
Zamość
JURY:  za osiągnięcia w zakresie polityki mobilności przyjaznej dla środowiska i szeroko zakrojone działania w dziedzinie konsultacji społecznych.

– powyżej 100 000 mieszkańców
Warszawa
JURY: za kompleksową politykę mobilności, która obejmuje wszystkie rodzaje podróży: zarówno podróże z lotniska do miast,  jak i podróże na krótkie odległości, realizowane przy pomocy rowerów wynajmowanych na samoobsługowych stacjach; za kompetencję zespołu ds. transportu; za odwagę we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań (autobusy ekologiczne, tramwaje energooszczędne, system Veturilo).

Kategoria: Budownictwo ekologiczne

– poniżej 30 000 mieszkańców        
Płońsk             
JURY: za innowacyjność i liczbę już zrealizowanych działań w zakresie termomodernizacji.  

– 30 000 – 100 000 mieszkańców    
Ełk             
JURY: za racjonalne i systematyczne podejście do poprawy efektywności energetycznej, kompetencje zespołu ds. energetyki w urzędzie miasta, wysiłki na rzecz promocji i komunikacji społecznej oraz za plan budowy parku technologicznego.

– powyżej 100 000 mieszkańców            
Warszawa
JURY: za kompetencje zespołu ds. energetyki w urzędzie miasta, szeroki zakres działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej i zaangażowanie w prowadzenie kampanii podnoszących świadomość społeczeństwa w dziedzinie efektywności energetycznej i ekologii.
    
Wyróżnienia
Jednoczesnie jury przyznało wyróżnienia dla następujących miast za osiagnięcia na rzecz zrównoważonego rozwoju:
Bolesławiec – mobilność  zrównoważona oraz budownictwo ekologiczne
Częstochowa – budownictwo ekologiczne
Gdańsk – mobilność  zrównoważona
Płońsk – mobilność  zrównoważona
Rzeszów – mobilność  zrównoważona
Słupsk – mobilność  zrównoważona oraz budownictwo ekologiczne
Starogard Gdański – mobilność  zrównoważona
Wrocław – mobilność  zrównoważona

Projekt Eco-Miasto powstał z inicjatywy Ambasady Francji w Polsce, Renault Polska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF