...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Zortrax wprowadza linię inżynieryjnych żywic dla drukarki 3D Zortrax Inkspire

Zortrax Inkspire

Zortrax Resin Tough to nowa linia trzech niezwykle wytrzymałych materiałów dostępnych na drukarkę żywicową Zortrax Inkspire. Każdy z nich oferuje właściwości mechaniczne porównywalne do powszechnie stosowanych w przemyśle polimerów przy zachowaniu bardzo wysokiej precyzji żywic utwardzanych światłem. Żywice Zortrax Resin Tough otwierają drukarkę Inkspire na zupełnie nowe zastosowania w inżynierii, produkcji i druku w pełni funkcjonalnych prototypów. Rafał Tomasiak i Karolina Bołądź, założyciele Zortrax, zostali wyróżnieni w 4. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Zortrax Inkspire to drukarka działająca w technologii UV LCD. Urządzenie tworzy modele z światłoutwardzalnych żywic dzięki naświetlaniu kolejnych warstw światłem UV o długości fali wynoszącej 405 nm. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć bardzo wysoką precyzję drukowanego modelu i szybkość pracy. Jednak większość dostępnych dla tej technologii żywic po utwardzeniu jest mniej wytrzymała niż plastiki takie jak ABS czy HIPS. Zortrax Resin Tough to materiały, które zostały stworzone, by to zmienić.

Pierwsze dwie nowe żywice to Zortrax Resin Tough White oraz Zortrax Resin Tough Grey, które parametrami mechanicznymi są zbliżone do wzmocnionych mieszanek powszechnie stosowanego w przemyśle materiału ABS oraz nieco twardsze, mając przy tym nieco niższy moduł sprężystości przy zginaniu. Oba materiały oferują bardzo wysoką jakość powierzchni i precyzyjne odwzorowanie nawet drobnych detali obecnych na cyfrowych projektach. Zortrax Resin Tough nadają się zatem do druku funkcjonalnych prototypów elektroniki przemysłowej, odpornych na uderzenia obudów dla dronów i innego sprzętu, który musi spełniać wyśrubowane wymagania co do wytrzymałości. Co więcej, wariant White, w odróżnieniu do wielu innych żywic w tym kolorze, nie żółknie po dłuższym pozostawieniu na słońcu. Można zatem wykorzystać te żywicę do druku części przeznaczonych do użytkowania na zewnątrz.

Wprowadzenie linii Zortrax Resin Tough to część szerszego projektu przystosowania technologii druku żywicowego do wymagających zastosowań w inżynierii i produkcji. Wszystkie materiały z tej linii mają wytrzymałość porównywalną z plastikami stosowanymi w większości laptopów, telefonów, zabawek i innych dostępnych na rynku produktów konsumenckich. Dzięki takim materiałom można na drukarce Inkspire drukować w pełni funkcjonalne części nadające się do codziennego użytku.

Rafał Tomasiak, prezes i współzałożyciel Zortrax S.A.

Szczególne właściwości udało się uzyskać w Zortrax Resin Tough Clear, trzeciej żywicy, która jest półprzezroczysta, zachowując przy tym wytrzymałość charakterystyczną dla wszystkich materiałów w linii. Materiał doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne są części przypominające szkło, ale o znaczenie wyższej odporności na uderzenia i zarysowania. Zortrax Resin Tough Clear nadaje się do druku kloszy świateł w wykonywanych na zamówienie samochodach oraz innych funkcjonalnych części produktów, które mają przepuszczać światło.


Źródło: Zortrax

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF