...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Aplikacje, które warto mieć

Na co dzień każdy z nas używa smartfona nie tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Według danych Nielsena, na telefonie z Androidem średnio zainstalowane są 32. aplikacje, a na „statystycznym” iPhone'ie – 44. Oczywiście nie wszystkich używamy codziennie, jednak są aplikacje, dzięki którym życie staje się prostsze lub po prostu weselsze.

W jaki sposób szukać dobrych aplikacji? Najprościej przeszukać zasoby Google Play i iTunes. Można także skorzystać z różnego rodzaju zestawień w serwisach tematycznych lub recenzji blogerów. W każdym przypadku polecam zweryfikować oceny, opinie oraz… wielkość aplikacji. Warto sprawdzić czy dostępny jest lżejszy, i czasem lepszy, „zamiennik”. Aplikacje powinny być także przyjazne i proste w obsłudze.

Poniżej znajdują się krótkie opisy pięciu aplikacji – nie mogło zabraknąć też gry. Sam na co dzień używam wielu więcej, choćby z uwagi na wykonywany zawód, starałem się jednak zaprezentować te aplikacje, które mogą okazać się przydatne. Każda z nich jest dostępna za darmo, zwykle kosztem wyświetlanych reklam. Decyzję dotyczącą tego, czy warto kupić wersję płatną, pozostawiam oczywiście Wam, Czytelnicy. Miłej lektury!

::

Camera360
Można narzekać na to, że aplikacja uruchamia się długo lub że trzeba chwilę czekać na „wywołanie” zdjęcia z użyciem efektów, gdy robimy je seryjnie. Poza tymi detalami, dostajemy do rąk potężne narzędzie do robienia zdjęć. Aplikacja dysponuje prawie 20. trybami efektów, w tym najczęściej przeze mnie używanymi: Lomo, HDR, Retro i Tilt-shift. Daje możliwość ustawienia wielu parametrów, takich jak ISO, balans bieli, nasycenie kolorów i korekta ostrości. Oferuje funkcję stabilizacji obrazu, zdjęć seryjnych, opóźnienia czasowego i lokalizacji przy użyciu GPS. Oczywiście należy pamiętać, że możliwości obiektywu o średnicy kilku milimetrów są znacznie ograniczone, niemniej, przy odrobinie wprawy, z połączenia komórki i aplikacji Camera360 można wycisnąć naprawdę dużo.

Podgląd wykonanych zdjęć wykorzystuje efekt „osi czasu”, co pomaga w szybkim ich odnajdowaniu. Oczywiście zdjęcia można wysyłać do znajomych przez e-mail lub Bluetooth, a także wgrywać do popularnych serwisów takich, jak Facebook, Picasa, czy Flickr. Aplikacja może też zapisywać oryginalne zdjęcie, co daje dodatkową okazję do testowania dostępnych efektów na już zrobionych zdjęciach.

Jakdojade.pl
Sprawne poruszanie się po mieście, szczególnie jeśli w nim nie mieszkamy i nie znamy go, jest prawdziwym wyzwaniem. Można oczywiście zamówić taksówkę, ale dla tych, którzy wolą korzystać z komunikacji miejskiej, Jakdojade.pl jest aplikacją niemal idealną. Baza zawiera aktualizowane na bieżąco rozkłady jazdy największych miast: Białystok, Bydgoszcz, GOP, czyli aglomeracja śląska, Kraków, Łódź, Poznań, Radom, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa oraz Wrocław.

Aplikacja działa w trzech trybach. Pierwszy to rozkład jazdy pozwalający na sprawdzenie godzin odjazdów autobusów dowolnej linii z dowolnego przystanku. Drugi to planer wyszukujący połączenie pomiędzy dwoma punktami – z opcją ustalenia aktualnej lokalizacji dzięki GPS. Trzeci zaś to nawigacja, dzięki której bez problemu odnajdziemy przystanek i, stosując się do kolejnych kroków, bez problemu dotrzemy we wskazane miejsce.

Oczywiście aplikacja pamięta ostatnio wyszukane połączenia, a poszczególne linie i rozkłady z przystanków możemy dodawać do „Ulubionych”, aby szybciej do nich wracać. Otrzymamy także precyzyjną informację na temat kosztu przejazdu, co pozwoli kupić odpowiedni bilet.

Co prawda, do korzystania z Jakdojade.pl – ściąganie i aktualizacje rozkładów – potrzebne jest połączenie internetowe, jednak ilość wymienianych danych jest tak mała, że nawet przy wolnej transmisji EDGE proces trwa krótką chwilę.

Any.DO
Ta aplikacja stosunkowo niedawno zagościła w moim telefonie, ale już teraz nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez niej. W skrócie – umożliwia tworzenie list rzeczy do zrobienia, jest darmowa i bardzo prosta w obsłudze. Nieważne, czy mamy do kogoś zadzwonić, napisać e-mail, zrobić zakupy czy pamiętać o jakiejkolwiek innej rzeczy, ta aplikacja nam o tym przypomni w określonym przez nas czasie.  Dodane pozycje na liście możemy wyróżnić jako priorytetowe, możemy je także oznaczać np. jako osobiste czy zawodowe. Według mnie brakuje tu tylko możliwości wprowadzenia różnokolorowych etykiet dla różnych grup z możliwością filtrowania według nich. Każda pozycja na liście może być wzbogacona notatką tekstową i udostępniona osobom z listy kontaktów w telefonie czy zapisanym odbiorcom wiadomości pocztowych. Aplikacja oferuje możliwość synchronizacji z Chrome i Google Tasks.

Google Goggles
Koncept, o którym kilka lat temu mogliśmy tylko marzyć, nareszcie jest i to w formie aplikacji dostępnej na telefon, który prawie zawsze mamy przy sobie. Bieżąca wersja 1.9 aplikacji Goggles z niezłą precyzją rozpoznaje obrazy, miejsca, okładki książek, płyt, filmów, reklamy, logotypy, dzieła sztuki, jak również kody kreskowe i QR. Potrafi także rozpoznawać tekst np. z wizytówek, a podobno również rozwiązywać sudoku. O ile poszczególne funkcje rozpoznawania są w dużej mierze dostępne w innych usługach Google, o tyle w przypadku Goggles wszystko zebrano w jednym miejscu. Co więcej, aplikacja sama potrafi rozpoznać, w jakim języku jest napisany skanowany tekst i przetłumaczyć go na inny. Możliwości zastosowań są w zasadzie nieograniczone. Goggles może stać się naszym największym przyjacielem podczas podróży i wycieczek. Jedyną barierą stojącą przed tą wygodą, jest konieczność posiadania dostępu do transmisji danych.

TM Laser Enigma
Jest to najlepsza gra logiczna, jaką widziałem na smartfonie. Polega na umiejętnym kierowaniu promieniem lasera, aby dotarł w cel określony tym samym kolorem, co promień. Do dyspozycji mamy różne elementy odbijające światło, zmieniające kierunek promieni, rozszczepiające kolorowe promienie lub łączące je ze sobą. W trakcie gry wzrasta liczba różnokolorowych promieni, przeszkód na drodze i złożoność zagadek. Kolejne etapy naprawdę zmuszają do myślenia i stymulują poszukiwanie nieszablonowych rozwiązań. Nieistotny jest czas rozgrywki, dzięki czemu w każdej chwili można grę przerwać i wznowić.

Absolutnie konieczna pozycja dla wszystkich fanów nietypowych układanek i gier w stylu „The Incredible Machine”. Poza tym TM Laser Enigma stanowi dowód na to, że nie tylko schematyczne gry z wodotryskami w 3D zapewniają wiele godzin rozrywki. Na uwagę zasługuję również fakt, iż gra jest dziełem polskich developerów! Tytuł dostępny tylko w Google Play.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF