Artysta w biznesie – rzeczywistość czy ułuda?

artysta pracuje na laptopie

Mówi się, że w biznesie trzeba być zdecydowanym i skoncentrowanym na celu, ale czy w tym brutalnym świecie istnieje miejsce dla artystów, dla których pasja tworzenia jest często ważniejsza niż komercyjny sukces?

W Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w ramach konferencji Startup Art. organizowanej przez Startup Academy we współpracy z Biurem Kultury Urzędu Miasta st. Warszawy odbyła się debata na ten temat. Udział w niej wzięli: Emilian Kamiński – dyrektor Teatru Kamienica, Katarzyna RzehakDyrektor Działu Kreatywnego i PR IWP oraz Anna Karpińska z Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną Uniwersytetu SWPS.

Na wstępie Emilian Kamiński zaznaczył, że artysta to pojęcie bardzo subiektywne. Jego zdaniem człowiek, który zajmuje się sztuką, to przede wszystkim rzemieślnik, który zarabia na tym, co stworzył. Artyzm to odczucie odbiorcy, który czuje lub nie, głębię przekazu i piękno przekazywane przez twórcę.

 

Katarzyna Rzehak zaznaczyła, że jej zdaniem tylko studenci ASP, uczący się na kierunku wzornictwo przemysłowe, przygotowywani są od samego początku do współpracy z biznesem. Ich pracą jest opracowywanie nowych koncepcji produktów na podstawie briefów otrzymanych od klientów w celu stworzenia nowych, ułatwiających życie odbiorcom, rozwiązań, które mają wyróżniać się niepowtarzalnym designem.

 

Wybitne dzieła z obszaru wzornictwa przemysłowego dowodzą, że nie brak ich twórcom artyzmu, choć ich praca ograniczana jest wieloma granicami, a ich twórcze koncepcje są tłumione przez wymagania stawiane przez zleceniodawcę. Zaprojektowane rozwiązania muszą spełniać określone kryteria, aby dany produkt lub jego określony element, nadawał się do produkcji seryjnej, a jednocześnie trafiał w gusta i upodobania odbiorców.

Co mówią badania?

Badania dowodzą, że artysta na rynku pracy nie radzi sobie zbyt dobrze, brakuje mu kompetencji związanych z przedsiębiorczością. W różnych dziedzinach sztuki sytuacja ta kształtuje się inaczej. Projektanci i designerzy wyróżniają się, ponieważ są przygotowywani do współpracy z biznesem od samego początku. Najwięcej stałych umów o pracę mają tancerze i muzycy klasyczni. W najgorszej sytuacji są artyści-plastycy, ponieważ ich zarobki uzależnione są od ilości sprzedanych dzieł.*

Artystów nie kształci się, aby otwierali swoje startupy. Szansą dla studentów i absolwentów na realizację własnych projektów w sferze biznesowej jest znalezienie zespołu o uzupełniających się kompetencjach. Stworzenie startupu łączącego ludzi o różnych umiejętnościach i doświadczeniach daje o wiele więcej możliwości niż działanie samodzielnie. Artysta nie może zamykać się na kontakt z innymi. W dzisiejszych czasach staje się to niemal warunkiem koniecznym, aby móc rozwijać kreatywny pomysł na biznes.

Bardzo ważne w biznesie, nie tylko działającym w sektorze kreatywnym, jest odpowiedź na rzeczywiste potrzeby odbiorców. Należy dostosować swoje usługi do konkretnych oczekiwań środowiska. W tym celu niezbędne mogą okazać się badania potrzeb grupy docelowej, którą również należy zdefiniować przed rozpoczęciem działania.

Działalność artystyczna nie jest wyjątkiem i artyści również powinni wziąć pod uwagę powyższe wskazówki i zadać sobie pytanie: Czy moje dzieła znajdą klientów?

Aby nie działać sprzecznie ze swoimi ideami, mogą podzielić swoje produkty na masową produkcję, która przynosi zysk, oraz ambitną produkcję – tą dającą poczucie, że nadal jest się wybitnym twórcą. Według Emiliana Kamińskiego: “obowiązkiem twórcy jest podwyższać poprzeczkę” tak, aby społeczeństwo edukować i podwyższać ich świadomość artystyczną.

Ostatecznym wnioskiem z debaty pt.: “Artysta w biznesie – rzeczywistość czy ułuda?” organizowanej w ramach projekt Startup Art. jest konkluzja, że artysta powinien działać jak przedsiębiorca. Artyści działający w biznesie, czy prowadząc własne działalności, czy pracując dla przemysłu, stanowią ważną grupą społeczną w całym ekosystemie.

 

*http://konferencjakultury.pl/_admin/stuff/reforma_kultury.pdf


Autor: 

Karolina Piotrowska 

Startup Academy

Startup Art. – Startup Art. to program akceleracji skierowany do studentów i absolwentów warszawskich szkół artystycznych organizowany przez Biuro Kultury Urzędu m. st. Warszawy we współpracy ze Startup Academy. Do projektu zapraszani są również studenci i absolwenci innych uczelni m.in. technicznych i biznesowych.

Startup Academy to organizacja wspierająca wszystkich, którzy chcą wystartować i rozwinąć własny biznes. Prowadzimy od pomysłu przez dotarcie do pierwszych klientów aż do pozyskania finansowania.

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF