Autor najważniejszej książki ostatniej dekady. David Wengrow wystąpi na Impact’23!

David Wengrow wystąpi w Poznaniu na kongresie gospodarczo-technologicznym Impact’23 w dniach 10-11 maja. Wengrow jest brytyjskim archeologiem i profesorem w Instytucie Archeologii University College London. W 2021 r., wraz z antropologiem Davidem Graeberem, wydał książkę „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości”, która wkrótce została uznana za najważniejszy tytuł dekady, a także otrzymała status światowego bestsellera. Rok później publikacja znalazła się w finale Nagrody Orwella, przyznawanej za wybitne osiągnięcia polityczne w kilku kategoriach, m.in. za dokonania dziennikarskie i publicystyczne.

 

Taleb: „To nie książka, to uczta intelektualna”

David Wengrow to postać, która nie boi się burzyć dotychczasowych przekonań i założeń na temat przeszłości, by przedstawić światu nową wizję prehistorycznych dziejów człowieka. Posługując się dostępnymi współcześnie informacjami, podważa aktualne wyobrażenia na temat naszych przodków. Podkreśla rewolucyjność swoich odkryć i ich wpływ na sposób myślenia o współczesnych cywilizacjach.

Książka „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości” została uznana za najważniejszą książkę dekady, a sam Nassim Taleb nie krył swojego zachwytu nad publikacją, pisząc: To nie książka. To uczta intelektualna. Nie ma w niej ani jednego rozdziału, który nie burzyłby naszych dobrze zakorzenionych przekonań. Jest głęboka, w sposób naturalny obrazoburcza, wierna faktom i przyjemna w lekturze”. 

Według innych recenzentów bestseller kładzie podwaliny pod nową historię świata, jest próbą „rekonstrukcji wielkiego dialogu o historii ludzkości, ale tym razem na podstawie współczesnych dowodów”. To zapis trwających dziesięć lat rozmów o procesach u zarania dziejów, prowadzonych przez dwóch wybitnych naukowców. „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości” to analiza danych z wykopalisk i badań ludów pierwotnych znanych z historii oraz żyjących współcześnie. Dowodzi m.in., że europocentryzm to mit, podając za przykład niewiarygodnie rozwiniętą umiejętność prowadzenia wywodu i logicznej argumentacji rdzennych „dzikich” Amerykanów, z którą zetknęli się XVII-wieczni podróżnicy i misjonarze.  Publikacja wchodzi również w dialog z tezami głoszonymi przez Thomasa Hobbesa i Jeana- Jacques’a Rousseau. Badacze zauważają, że „świat łowców-zbieraczy pełen był śmiałych społecznych eksperymentów, bardziej przypominających karnawał form politycznych niż to, co przekazuje szara, abstrakcyjna teoria ewolucji”. Wiele ludów zmieniało strukturę społeczną w zależności od potrzeb; równość wszystkich oraz hierarchia i podziały społeczne mogły istnieć wśród tych samych ludzi, różne systemy przeplatały się, np. wraz z porą suchą i deszczową.  Autorzy stawiają pytania o źródła nierówności społecznej, o status i rolę kobiet w przeszłości, o wpływ historii na teraźniejszość, o prawdziwą historię ludzkości. Wysuwają problem odkryć i wynalazków, pytając, kto za nimi stoi. Być może nie byli to mężczyźni, a raczej kobiety zmuszone radzić sobie z problemami codzienności?

Jeden z najbardziej wpływowych ludzi sztuki według ArtReview

David Wengrow jest absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie w 2001 r. otrzymał tytuł doktora. Jest laureatem nagrody Antiquity Prize. Ceniony na wielu uniwersytetach, był gościem i profesorem wizytującym na wiodących uczelniach całego świata.

Wengrow jest również autorem esejów, w których podejmuje tematy m.in. nierówności społecznych czy zmian klimatycznych. Publikował  w The Guardian i The New York Times. W 2021 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych ludzi sztuki na liście Power 100 magazynu ArtReview.

W maju 2023 roku, obok Natalie Portman, Nassima Taleba, Adama Tooze’a i wielu innych top speakerów zobaczymy go na scenie Impact’23 w Poznaniu.

 

Rejestracja uczestników jest już otwarta, a liczba biletów ograniczona https://impactcee.com/impact/2023

Najbardziej rozpoznawalni mówcy w kraju i na świecie z Nassimem Talebem i Natalie Portman na czele, 7 scen, ponad 500 speakerów, 23 ścieżek tematycznych, warsztaty dla liderów biznesu i konkurs dla startupów z Polski wspierany przez Sebastiana Kulczyka i Puls Biznesu – to plan na dwa dni Impact’23, najważniejszego w Polsce i tej części Europy kongresu gospodarczo-technologicznego, który w maju 2023 r. odbędzie się w Poznaniu. 10-11 maja 2023 r. Poznań i Wielkopolska jako gospodarze Impact’23 – kongresu o skali i rozmachu bez precedensu – staną się najjaśniejszym punktem na biznesowej, technologicznej, naukowej i politycznej mapie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Impact może się poszczycić wyjątkowym gronem dotychczasowych prelegentów. W poprzednich edycjach udział wzięli m.in. jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli prof. Yuval Harari, była sekretarz stanu USA Hillary Clinton czy prezes YouTube Susan Wojcicki. W styczniu, do grona TOP SPEAKERÓW Impact’23 dołączyła Natalie Portman – laureatka Oscara, aktorka, producentka, autorka bestsellera, matka i aktywistka. W tej ostatniej roli wystąpi w maju w Poznaniu. Rejestracja uczestników jest już otwarta, a liczba biletów ograniczona https://impactcee.com/impact/2023/.

Impact'23