Czy wino to najpopularniejszy alkohol? Statystyki mówią prawdę!
Rynek trunków alkoholowych – nisko-, średnio- i wysokoprocentowych – nieustannie się rozwija. Co chwilę możemy usłyszeć o nowych propozycjach znanych (i nie tylko) destylarni, gorzelni, browarów czy winnic, które intrygują koneserów złaknionych nowych doświadczeń degustacyjnych. To nie podlega dyskusji. Jak jednak wyglądają aktualne preferencje smakoszy dotyczące spożywanych trunków? Czy w skali globalnej wina są równie popularne jak inne napoje alkoholowe? I jak popularne są wina w Polsce? Poszukajmy odpowiedzi!
Wina świata – jaka jest roczna produkcja wina i jakie jest jego spożycie?
Jak podaje portal Statista.com (1), światowa konsumpcja wina w roku 2020 osiągnęła poziom około 234 milionów hektolitrów. W poszukiwaniu bardziej szczegółowych danych powinniśmy skorzystać z badań Międzynarodowej Organizacja Winorośli i Wina (2). Eksperci prognozowali, że w samym 2020 roku Włochy wyprodukują 47,2 miliona hektolitrów wina (w tym specjałów takich jak wino musujące Prosecco), Francja 43,9 miliona hektolitrów, Hiszpania natomiast – 37,5. Te trzy winiarskie potęgi odpowiadają za około 49% całkowitej światowej produkcji popularnego wina. Najwięksi gracze na rynku spoza Europy to Stany Zjednoczone, Australia, Argentyna, Chile i RPA. Wspomniane prognozy zweryfikował oczywiście światowy kryzys z 2020 roku, w pełni oddają one jednak skalę rozwoju światowej branży winiarskiej.
Jak natomiast wygląda kwestia spożycia win świata? Wiemy, że w 2018 roku najwięcej wina pili Amerykanie (33 miliony hektolitrów), Francuzi (26,8), i Włosi (22,4). Dalej w tabeli znajdują się m.in. Niemcy, Anglicy czy Chińczycy. Dla porównania – Polacy w tym czasie oddali się degustacji „jedynie” 1,2 miliona hektolitrów wina. (3)
Wszystko to sprawia, że popularne wino jest drugim po piwie najczęściej spożywanym napojem alkoholowym na świecie. To z pewnością niemałe osiągnięcie winiarzy (i konsumentów), zważywszy na fakt, że piwo jest trzecim najchętniej wybieranym napojem w ogóle, ustępując jedynie klasyce gatunku, czyli wodzie i herbacie.
Najpopularniejsze wina na świecie
Raport (4,5) badaczy z australijskiej uczelni University of Adelaide (2016) informuje nas, że do najpopularniejszych szczepów na świecie należą Cabernet Sauvignon, Merlot, Airen, Tempranillo, Chardonnay, Syrah, Garnacha czy wino ze szczepu Pinot Noir. To właśnie z nich powstają najlepsze wina, które niezmiennie rozpieszczają zmysły degustatorów. Warto dodać w formie ciekawostki, że z ostatniej z wymienionych przez nas odmian powstaje najdroższe wino na świecie (albo przynajmniej jedno z najdroższych win na świecie), pochodzące z Romanée-Conti Grand Cru we Francji.
Jak popularne są wina w Europie?
Nie powinno nikogo dziwić, że na popularne wino stawiają głównie mieszkańcy Europy południowej, czyli Włosi, Francuzi, Grecy, Hiszpanie, Portugalczycy, Macedończycy czy Bułgarzy. Dobre wino króluje oczywiście także we Francji. Niemcy, Holendrzy, Belgowie, Czesi i Polacy chętniej wybierają natomiast piwo, Rosjanie, Litwini czy Ukraińcy z kolei – wódkę.
Jak popularne są wina w Polsce?
Jak podaje CBOS w broszurze „Konsumpcja alkoholu w Polsce” (5) (2019), najchętniej spożywanym przez Polaków trunkiem jest piwo (52%). Po wódkę sięga najczęściej 19% badanych, po wino zaś – 25%. Warto odnotować tendencję wzrostową – jeszcze w 2007 wino popularne było wśród konsumentów w dużo mniejszym stopniu, gdyż wybierał je jako preferowany alkohol co piąty Polak. Większą miłością do różnych win świata pałają kobiety (45% z nich określało trunek z winogron jako swój pierwszy wybór). Wśród panów natomiast przeważa słabość do piwa. Niemalże co trzeci badany deklarował, że popularnym winem raczy się przynajmniej raz w miesiącu.
Jakie wina wybierają Polacy?
W tym miejscu pragniemy odwołać się do raportu (6) „Polacy w świecie win” przygotowanego przez MAKRO w 2018 roku. Dowiemy się z niego, że najpopularniejsze wino w Polsce to wino czerwone (https://winnicalidla.pl/gatunek/wino-czerwone.html), które wybiera aż 66% Polaków. 40% spośród ankietowanych miłośników czerwonych trunków najchętniej sięgało po wino półsłodkie, 39% po wino półwytrawne, 21% po wino wytrawne, 18% natomiast – po wino słodkie. Popularne wina białe preferuje 34% badanych, różowe zaś – 21%. Wśród nich dominują wina deserowe i spokojne. Za najlepsze wino uważa napitki z bąbelkami jedynie 9% zapytanych. A jakie są nasze ulubione odmiany win świata? Dobre wina powstają z takich odmian jak: Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Riesling, Sémillon, Pinot Noir, Cabernet Franc i Chablis.
Gdzie najchętniej spożywają dobre wina Polacy?
Przywoływane wyżej badania pozwalają nam stwierdzić, że Polacy najczęściej sięgają po dobre wino półsłodkie lub dobre wino półwytrawne w domach (52%) lub u znajomych (50%). Zdecydowanie mniej koneserów zamawia kieliszek specjału z winogron w restauracjach lub pubach (10%). Jeszcze rzadziej prosimy o najlepsze wino w winiarni (przyznaje się do tego zaledwie 2 na 100 ankietowanych).
Wina świata czy inne alkohole – na co stawiają konsumenci?
Jak wypada konsumpcja win świata na tle wysokoprocentowych alkoholi? Zapoznając się z danymi udostępnionymi przez witrynę alcohol.org (7) , dowiemy się, że rocznie na całym globie spożywa się około 25,76 miliarda litrów wina. A więc nieco więcej niż wszystkich mocniejszych od wina trunków razem wziętych (23,11 miliarda litrów). Oczywiście najlepsze i najdroższe wina cieszą się niezmiennym zainteresowaniem kolekcjonerów – wystarczy spojrzeć, jakich kwot dotyczą licytacje najstarszych win świata!
Światowy kryzys zdrowotny i gospodarczy w 2020 roku dotknął również branżę winiarską. O ile powierzchnia upraw winorośli nie uległa większym zmianom, o tyle wbrew niektórym optymistycznym prognozom mogliśmy zaobserwować niewielki spadek produkcji i konsumpcji win świata. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy mowa napojach alkoholowych, pod względem popularności wino ustępuje jedynie piwu. Warto wspomnieć, że konsumenci w ostatnich latach chętnie wybierają dobre wino musujące, którego produkcja od 2002 roku wzrosła o 57% (jak podaje Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina (8)). A jak to wszystko wygląda w naszym kraju? Choć panowanie piwa póki co nie wydaje się zagrożone, coraz częściej jakie dobre wino wybrać do posiłku lub na spotkanie z bliskim zastanawiają się również Polacy. No właśnie, na jaki trunek postawić tym razem?
Źródła:
(1) https://www.statista.com/statistics/397870/global-wine-production/
(2) https://www.oiv.int/public/medias/7541/en-oiv-2020-world-wine-production-first-estimates.pdf
(3) https://www.oiv.int/public/medias/6782/oiv-2019-statistical-report-on-world-vitiviniculture.pdf
(4) https://economics.adelaide.edu.au/wine-economics/ua/media/27/winegrapes-revised-ebook-0920.pdf
(5) https://winefolly.com/deep-dive/the-10-most-popular-wines-in-the-world/
(6) https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_151_19.PDF
(7) https://mediamakro.pl/2425/pl/presskit/21692
(8) https://www.alcohol.org/guides/the-alcohol-industry-in-data/
(9) https://www.oiv.int/public/medias/7291/oiv-sparkling-focus-2020.pdf
Źródło: winnicalidla.pl