...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Francuska srebrna medalistka olimpijska jedzie na Mistrzostwa Europy w strzelectwie z wydrukowanym w 3D uchwytem pistoletu

Celine Goberville Shooting Range Training

Céline Goberville, srebrna medalistka Olimpijska i wielokrotna mistrzyni świata, weźmie udział w tegorocznych Mistrzostwach Europy w strzelectwie z pistoletem wyposażonym w uchwyt wydrukowany w 3D na drukarce Zortrax M300 Dual. Ten wykonany na zamowienie, ergonomiczny uchwyt został zaprojektowany i wyprodukowany przez Athletics 3D, firmę specjalizującą się w sprzęcie dla profesjonalnych sportowców. Athletics 3D pracuje na co dzień z farmą drukarek 3D Zortrax. Rafał Tomasiak i Karolina Bołądź, założyciele Zortrax, zostali wyróżnieni w 4. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Céline Goberville bierze udział w strzelaniu z pistoletu na 10 metrów. To dyscyplina, w której sportowiec musi utrzymać pozycję strzelecką i oddać ponad 60 strzałów w ciągu godziny i 15 minut. Żle dopasowany chwyt pistoletu może powodować zmęczenie dłoni strzelca, co z kolei obniża celność. Dlatego Céline i jej siostra Sandrine, która także jest zawodniczką drużyny strzeleckiej i wielokrotną mistrzynią Francji, zwróciły się do Athletics 3D, aby uzyskać wykonane na zamówienie uchwyty pistoletów.

Jeśli chodzi o dopasowanie uchwytu, niektórzy sportowcy wybierają mocno naukowe podejście, które obejmuje precyzyjne pomiary i najnowocześniejsze badania biomechaniki. Ja i moja siostra strzelamy na wyczucie. Pistolet jest odpowiedni, kiedy na strzelnicy czujesz, że dobrze leży w dłoni. Dlatego podczas naszych szkoleń przetestowaliśmy wiele prototypów, każdy nieco inny od pozostałych. Uważam, że technologia przyczynia się do końcowego wyniku w strzelaniu na 10 metrów w 30-40%.” – zauważa Céline Goberville, trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata, trzykrotna mistrzyni Europy i srebrna medalistka olimpijska w strzelaniu z pistoletu na 10 metrów.

Céline Goberville, trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata, trzykrotna mistrzyni Europy i srebrna medalistka olimpijska w strzelaniu z pistoletu na 10 metrów

Zarówno Céline, jak i Sandrine korzystają z pistoletów CM 162el szwajcarskiej firmy Morini. Standardowy uchwyt CM 162el jest wykonany z orzecha włoskiego i służy jako obudowa baterii i elektroniki sterującej. Było to wyzwaniem dla Athletics 3D, ponieważ oprócz ergonomicznie ukształtowanej obudowy, zespół projektantów musiał również rozpatrzyć architekturę wewnętrzną uchwytu. Problem został rozwiązany dzięki drukarce M300 Dual, która może drukować naprzemiennie z dwóch materiałów. Uchwyt został wydrukowany w 3D z filamentu Z-ULTRAT, ulepszonej mieszanki ABS oferowanej przez Zortrax. Struktury podporowe powstały z Z-SUPPORT Premium, polimeru rozpuszczalnego w wodzie. Dzięki tej technologii podpory można było rozpuścić i wypłukać z wnętrza uchwytu, co umożliwiło Athletics 3D dokładne odtworzenie oryginalnej architektury wewnętrznej.

Céline wielokrotnie udowodniła, że jest w stanie wygrać mistrzostwa Europy. Dlatego wykorzystaliśmy technologię druku 3D Zortrax do wykonania dla niej niestandardowego wyposażenia. Mogliśmy tworzyć wiele iteracji prototypów i uzyskać właściwy projekt w opłacalny sposób. W trakcie rywalizacji na najwyższym poziomie różnica między wygraną, a przegraną często sprowadza się do drobnych szczegółów i marginalnych zysków. Po mistrzostwach Europy wyciągniemy wnioski i będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na poprawki przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio.

Clement Jacquelin, główny projektant i prezes Athletics 3D

Mistrzostwa Europy w strzelectwie rozpoczynają się 22 maja i potrwają do 5 czerwca 2021 roku w Osijeku w Chorwacji. Po turnieju Céline Goberville odpocznie, a następnie zacznie przygotowania do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, do których już się zakwalifikowała.


Źródło: Zortrax 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF