...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jak Polacy równoważą pracę i życie prywatne, w porównaniu z resztą Europy? [BADANIE]

home office

Wszyscy poszukujemy idealnej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Takiej, która pozwoli nam zarobić dobre pieniądze, a jednocześnie znaleźć wystarczająco dużo czasu dla rodziny, przyjaciół i na przyjemności.

W których krajach europejskich balans ten jest osiągnięty? I jak w ogóle zmierzyć taką równowagę? Jedną z odpowiedzi można znaleźć w wynikach niedawnego badania Eurofound przeprowadzonego w różnych krajach UE w lutym i w marcu 2021 r. Respondentów zapytano, jak często w ciągu ostatnich dwóch tygodni pracowali w wolnym czasie; czuli się zbyt zmęczeni pracą, aby wykonywać obowiązki domowe; czy uważali, że przez pracę nie spędzają wystarczającej ilości czasu z rodziną i zaprzątają sobie głowę swoją pracą poza godzinami pracy.

Do powyższego badania MoneyTransfers.com dodał odsetek osób, które odpowiedziały „zawsze” lub „przez większość czasu” na te pytania, po to, aby przypisać 12 krajom „wynik stresu” – oznakę braku równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, a przynajmniej tak postrzeganą. https://moneytransfers.com/pl/news/content/jak-bilans-pracy-i-zycia-prywatnego-wypada-w-polsce-w-porownaniu-z-reszta-europy

Życie w słonecznym klimacie wśród ciągnącego się kilometrami wspaniałego wybrzeża nie wystarczyło, aby powstrzymać pracowników z Grecji przed uzyskaniem najwyższego poziomu stresu (130,1). Mieli oni najwyższy odsetek osób (40%), które czuły, że zaniedbują obowiązki domowe z powodu pracy i praca uniemożliwia im widzenie rodziny tak często, jakby chcieli (32,2%).

Na drugim miejscu najbardziej zestresowanych pracowników znaleźli się Portugalczycy. Tutaj ludzie najbardziej martwią się pracą (38%), i także tam odnotowano jeden z najwyższych wskaźników pracy w czasie wolnym (20,2%).

Na drugim końcu skali plasuje się Dania, z ogólnym wynikiem stresu wynoszącym 57. Tylko 9,6% Duńczyków stwierdziło, że pracuje w wolnym czasie, a 10,4% uważa, że przez pracę poświęcają czas rodzinny. W Holandii, drugim najbardziej zrelaksowanym kraju, jeszcze mniejsza liczba osób stwierdziła, że z powodu pracy nie spędza wystarczająco dużo czasu z rodziną (9,4%).

Polska znalazła się prawie na dolnym końcu skali stresu, z balansem pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym nieco lepszym niż Irlandia i nieco gorszym niż Niemcy. Ponad jedna czwarta osób martwiła się o pracę w ciągu ostatnich dwóch tygodni (26,1%), podczas gdy 28,2% uważa, że praca powstrzymuje ich przed wykonywaniem niezbędnych prac domowych, 17,3% uważa, że praca uniemożliwia im spędzanie wystarczającej ilości czasu z rodziną, a 16,5% pracuje w swoim wolnym czasie.

Czy więc Grecy i Portugalczycy męczą się w pracy do późnych godzin nocnych, podczas gdy Duńczycy i Holendrzy kończą pracę wcześniej?

Nie do końca. W badaniu Eurofound zapytano respondentów również o to, ile godzin tygodniowo przepracowali oni średnio w ciągu ostatniego miesiąca. Kiedy zespół MoneyTransfers.com porównał to z ich wynikiem stresu, stwierdził tylko słaby związek między przepracowanymi godzinami w tygodniu a równowagą między życiem zawodowym a prywatnym.

Tym samym, podczas gdy Holendrzy przepracowali najmniej godzin tygodniowo (37,3) i mieli jeden z najniższych wyników stresu (65,8), a Hiszpanie przepracowali najwięcej godzin (42,3) i mieli jeden z najwyższych wyników stresu (116,9), inne kraje wcale nie podążyły tym samym trendem.

Najbardziej zestresowany kraj – Grecja – pracował najmniej godzin tygodniowo (38,6). Podczas gdy kraj najmniej zestresowany – Dania – przepracował drugą pod względem liczby godzin tygodniowo (42,4).

Polska z najdłuższymi godzinami pracy (42,6), ale stosunkowo niskim wynikiem stresu (88,1), również nie potwierdziła spodziewanej tendencji.

O co w tym wszystkim chodzi?

Najwidoczniej zachowanie dobrej równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym, nie zależy od tego, ile godzin dziennie spędzasz na pracy, ale od Twojej perspektywy. Chodzi o to, jak bardzo czujesz, że praca wkracza w Twój wolny czas, jak bardzo Cię to męczy i stresuje oraz ile czasu chcesz poświęcić na inne czynności poza pracą.

Dbający o kontakty rodzinne Grecy mogą czuć, że praca powstrzymuje ich od spędzania wystarczającej ilości czasu z bliskimi, mimo że wcale nie spędzają tyle czasu w pracy. Ewidentnie „wystarczająca ilość czasu”, oznacza co innego dla różnych osób.

Badanie to obala pewne stereotypy – na przykład często mówi się, że ludzie w Danii pracują krótko, co przyczynia się do ich ogólnego szczęścia – jednak sami respondenci z Danii, mimo iż stwierdzili, że pracują długo, nadal uważają, że zachowują dobrą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Może to wszystko to sprawka hygge (duńskiej filozofii szczęścia).

Baland Praca-Życie prywatne infografika
Źródło: MoneyTransfers.comJak znaleźć lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?

Jak znaleźć lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?

Zapytaliśmy o to Rebeccę Siciliano, Dyrektor Zarządzającą w Tiger Recruitment, londyńskiej agencji rekrutacyjnej z globalną bazą klientów.

Wskazówki dla pracowników

Stwórz swoją rutynę

Pracując zdalnie, zorganizuj swój dzień tak, jak w biurze, aby uniknąć natłoku pracy. Wyznacz jasne cele i stwórz harmonogram tego, co będziesz robić, przeplatając to czasem z dala od ekranu. Ważne, by dać odpocząć oczom, porozciągać ciało i dać odpocząć umysłowi.

Ustal godziny pracy

Innym sposobem na uniknięcie pracy przez całą dobę (w przypadku pracy w domu) jest ustalenie jasnych godzin pracy i trzymanie się ich. Nie zapomnij przekazać ich pozostałym członkom zespołu, aby wiedzieli, kiedy mogą się z Tobą skontaktować.

Zakończ dzień, jak i tydzień

Na koniec dnia wyłącz laptopa i spakuj swoje rzeczy do pracy. Będzie to sygnał dla Twojego mózgu, że dzień pracy dobiegł końca. Jeśli posiadasz luksus domowego biura, traktuj je jak swoje zwykłe biuro i opuść je (i nie wracaj!), gdy skończysz pracę na dany dzień.

O ile nie masz pilnego zadania do wykonania, ogranicz pracę w weekendy do minimum, tak abyś mógł w pełni naładować baterie.

Wskazówki dla pracodawców

Szanuj granice

Unikaj kontaktowania się z pracownikami poza godzinami pracy i kiedy są na urlopie (tak, to się zdarza), chyba że jest to absolutnie konieczne. Pomoże im to w utrzymaniu zdrowych granic pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Wspieraj zdrowe nawyki

Zachęcaj swój zespół (zdalny) do ustalania regularnych godzin pracy i trzymania się ich, a także do robienia sobie krótkich przerw w ciągu dnia pracy. Wypoczęci pracownicy są bardziej produktywni.

Skupienie się na wynikach i rezultatach – a nie na tym, kiedy i ile godzin ludzie pracują – da pracownikom swobodę organizowania dnia tak, aby pasował do ich stylu życia i pomoże położyć kres „kulturze” pracy w ciągłym napięciu.

Dawaj przykład

Najskuteczniejszym sposobem zachęcania do utrzymywania zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w zespole jest prezentowanie takiego zdroworozsądkowego zachowania samemu. Ustalenie własnych rozsądnych granic da Twojemu zespołowi przykład i zachęci do pójścia w Twoje ślady.

O tym jak odpoczywać, żeby się nie przemęczyć i nie wydać fortuny, a jednocześnie wspierać branżę turystyczną, która mocno ucierpiała w wyniku pandemii i wprowadzonych lockdownów będziemy rozmawiać podczas najbliższego spotkania #SubiektywniKreatywni 14 lipca o godz. 10:00.

Paweł Zawadzki (Większe Logo) porozmawia z:

  • Tomaszem Machałą (Nocowanie.pl)
  • Pawłem Łubiarzem (MyLuggage)
  • Maciejem Żakowskim (Restaurant Week)

Jak pracując zdalnie przygotować się do wakacji? Jak i gdzie odpocząć w mieście? Jak radzą sobie firmy, których głównym celem jest pomoc w planowaniu odpoczynku i wakacji? 

BIORĘ UDZIAŁ W WYDARZENIU


Źródło: MoneyTransfers.com
 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF