Kocie roboty na stacji Shella w Polsce

Popularna sieć stacji benzynowych - Shell wprowadza jako pierwsza w Europie nowoczesne roboty jeżdżące. Pierwsze egzemplarze trafiły do polskiej placówki w województwie wielkopolskim.

Stacja Shell stawia na nowoczesną technologię rodem z dobrego filmu sci-fi. Już teraz mieszkańcy i okoliczny przejezdni, odwiedzający stację Shell w miejscowości Września w woj. wielkopolskim mogą wejść w interakcje z prawdziwymi, robotycznymi pracownikami stacji. Jeżdżące roboty witają gości, informują o aktualnych promocjach oraz dostarczają ciepłe posiłki. Robot może dostarczyć posiłki 4 osobom jednocześnie i zachęcać do skorzystania z części gastronomicznej na stacji.

Nowi pracownicy Stacji Shell

Bella Bot i Kitty to innowacyjne roboty dostawcze, stworzone przez chińską korporację – Shenzhen Pudu Technology CO LTD.  Głównym zadaniem skonstruowanego robota, jest obsługa oraz dostawa ciepłych posiłków gościom znajdujących się w restauracji, tak jak ma to miejsce na stacji Shell we Wrześni.

Roboty wyposażone są w specjalne sensory: VisualSlam i Laser Slam (Simultaneous Localisation and Mapping). Dzięki nim mogą bez przeszkód poruszać się po sklepie, a zaimplementowana kamera głębi 3 RGBD zapewnia silne postrzeganie trójwymiarowości. Co więcej, robot potrafi dokładnie wykrywać przeszkody i zatrzymywać się odpowiednio wcześnie w przypadku ich napotkania. Czas reakcji wynosi zaledwie 0,5 sekundy.

 

Interakcja i reakcja

Roboty wyposażone są w specjalny system świetlny, który pozwala na bieżąco monitorować jego stan pod względem technicznym. Jeżeli robot działa poprawnie – światła świecą się na niebiesko. Z kolei w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia system wyświetli kolor czerwony.

 

Rozbudowana Mimika

Zarówno Kitty, jak i Bella skonstruowano nie tylko z myślą o obsłudze gości, ale także o bezpośredniej interakcji z nimi. Przeuroczy wygląd urządzenia przypominający kotka oraz specjalny system głosowy wywołują pozytywne reakcje nie tylko wśród najmłodszych klientów, ale również wśród tych starszych.

Roboty i zielona energia

Roboty zasilane są czystą energią, która gromadzona i produkowana jest na terenie stacji Shell. Urządzenia przeszły specjalne testy wytrzymałościowe w zakresie dystansu. Ładowanie obu urządzeń zajmuje około 4,5-godziny, co pozwala na użytkowanie ich przez 1-2 dni.

Cloud System

Najciekawszą funkcją obu urządzeń jest system inteligentnego zarządzania zapisu w chmurze. Dzięki nim urządzenia mogą gromadzić ogromną ilość danych, w postaci różnych schematów, przepisów  i informacji, które zapisują się bezpośrednio na wirtualnym dysku. Co ciekawe ta technologia może w przyszłości rozwinąć wiele ciekawych innowacji jak chociażby: uczenie maszynowe robotów.

Shell naczej Royal Dutch Shell – to największa firma paliwowa na świecie, zajmująca się głównie wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej. Dodatkowo firma zajmuje się przesyłem, przetwórstwem sprzedażą i dystrybucją wydobytego surowca. W Polsce firma istnieje na rynku od 1992 roku i jest czwartym pod względem wielkości operatorem stacji paliw. W 2020 roku firma zarządzała siecią 423 stacji w Polsce.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF