Komfortowa praca biurowa, tylko z odpowiednim komputerem

Ciężko dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera, prawda? Co więcej, sprzęt powinien być odpowiednio wydajny. Sprawny komputer do pracy pozwoli zwiększyć produktywność, przy tym da użytkownikowi sporo komfortu. Jeśli wszystkie funkcje działają sprawnie, możemy w końcu w pełni skupić się na zadaniach związanych z naszą pracą. Sprawdźmy więc, które parametry powinny być najważniejsze przy wyborze komputera do pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera do pracy?

Przy wyborze każdego komputera najważniejsze są określenie jego przeznaczenia, a także posiadanego budżetu na zakup sprzętu. Stwierdzenie “komputer do pracy” jest w końcu dość ogólnym pojęciem. Najbardziej wymagające dla komputera są programy do obróbki grafiki, projektowania 3D lub montażu filmów. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa karta graficzna, a sam sprzęt powinien mieć specyfikację podobną do komputera gamingowego. Jeśli natomiast nie używasz takich programów (lub nie chcesz skorzystać z możliwości uruchomienia najnowszych gier po godzinach), dobra karta graficzna nie będzie potrzebna. Wtedy warto natomiast zwrócić uwagę na inne podzespoły komputera do pracy.

Na które elementy zwrócić uwagę przy zakupie komputera do pracy:

  • mocny i nowoczesny procesor (np. Intel Core i3, Intel Core i5, AMD Ryzen) – zapewnia sprawne działanie nawet przy bardziej wymagających zadaniach. Nowoczesne procesory z wieloma rdzeniami i wieloma wątkami pozwalają na jednoczesne uruchomienie wielu aplikacji.
  • duża pojemność pamięci RAM (co najmniej 8 GB, najlepiej 16 GB RAM) – dzięki niej możemy pracować na dużych plikach (np. Excel), a korzystanie z kolejnych funkcji i programów przez cały dzień nie spowoduje zacięć lub spowolnienia pracy. Duża pojemność RAM jest też przydatna, jeśli wykonujemy wiele zadań online jednocześnie, na przykład chcemy otworzyć wiele zakładek w przeglądarce.
  • obudowa i chłodzenie – o ile w przypadku komputerów do gier zwykle walczymy o jak najlepszą wydajność, w komputerze do pracy ważne jest ograniczenie hałasu. Dobra obudowa z dużymi, markowymi wentylatorami pozwoli osiągnąć niemal zupełną ciszę.
  • szybki dysk SSD – pozwoli na sprawną pracę komputera. Zwróć uwagę na jego pojemność, jeśli będzie Ci potrzebna w pracy. Jeśli nie (np. pracujesz głównie online) wystarczy dysk o pojemności 256 GB.
  • karta graficzna – nie każdy jej jednak potrzebuje w pracy biurowej. Wiele nowych procesorów posiada zintegrowane układy graficzne, pozwalające m.in. na pracę z wykorzystaniem kilku monitorów i w wysokiej rozdzielczości.

Jak widać, niemal wszystkie podzespoły komputera są ważne przy wyborze sprzętu do pracy. Wiele zależy więc również od posiadanego budżetu. Pamiętajmy też, że kupno droższego sprzętu może okazać się bardziej opłacalne w perspektywie dłuższego okresu użytkowania. Wymagania programów, czy nawet samego systemu operacyjnego Windows, z czasem się zmieniają. Lepszy sprzęt dłużej posłuży więc do komfortowej i sprawnej pracy.

Ile warto wydać na komputer do pracy?

Sposób wykorzystania komputera do pracy i posiadany budżet są przy wyborze sprzętu najważniejsze. Najtańsze PC do pracy kupimy nawet za 1500 złotych. Sprawdzą się bardzo dobrze w najprostszych zadaniach – korzystaniu z przeglądarki Internetowej, czy programach pakietu biurowego. Komputer do pracy za 3000 złotych będzie już natomiast naprawdę szybki i przyszłościowy. Jeśli dołożymy do niego porządną kartę graficzną (a jej koszt to od 1500 złotych wzwyż), maszyna stanie się naprawdę wielozadaniowa. Za pięć lub sześć tysięcy złotych otrzymujemy więc naprawdę mocny zestaw komputerowy, który sprawdzi się w każdym zadaniu. Jedynie najbardziej wymagające programy (i oczywiście najnowsze gry komputerowe) mogą potrzebować jeszcze nieco lepszej specyfikacji.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy potrzebuje drogiego komputera do pracy. Jeśli sprzęt ma służyć tylko do prostych, podstawowych zadań, komfort i szybkość pracy będą takie same na komputerze za 2000 złotych, jak i na pięciokrotnie droższym. Sytuacja ta zmienia się jednak, jeśli planujesz wykorzystać nowy komputer również na inne sposoby, na przykład prywatnie. Wtedy warto rozważyć zakup nieco lepszego sprzętu. Pozwoli na komfortowe korzystanie z serwisów VOD (np. oglądanie filmów i seriali w 4K po podłączeniu do telewizora), czy uruchomienie gier.

Różne zastosowania, to zupełnie inne konfiguracje

Kupno drogiego komputera do pracy w prostych programach może być zwyczajną stratą pieniędzy. Jeżeli Twój budżet na sprzęt jest duży, zdecydowanie warto wtedy przeznaczyć środki na dobry monitor, wysokiej klasy słuchawki, czy markową myszkę i klawiaturę. Zdecydowanie bardziej wpłyną na komfort, produktywność i przyjemność w pracy, niż kolejne gigabajty pamięci RAM, której… nigdy nie wykorzystasz. Sytuacja zmienia się natomiast, jeśli korzystasz też z bardziej wymagającego oprogramowania. Wtedy zdecydowanie warto kupić odpowiedni sprzęt, przykładowo komputer do 4000 złotych będzie dobrym wyborem.

Można też kupić taki komputer do pracy, który pozwoli na późniejszą rozbudowę. Dodatkowa pamięć RAM, większy dysk, czy wymiana procesora na nowszy model przyniosą spodziewane efekty. W tej sytuacji od razu zadbajmy więc o markowy, odpowiednio mocny zasilacz, dobrą płytę główną, a także po prostu o zbalansowaną specyfikację PC do pracy. Jeśli sprzęt nie będzie miał słabych punktów, spełni Twoje oczekiwania dziś oraz w przyszłości!

Wciąż nie wiesz, jaki komputer do pracy wybrać? Możesz to ocenić w dość prosty sposób. Wiele programów komputerowych (tak samo, jak gry na PC) posiada swoją minimalną i zalecaną specyfikację techniczną. Zrób więc listę wszystkich programów, które są Ci potrzebne do pracy i sprawdź wymagania sprzętowe. Podzespoły komputera do pracy będą odpowiednie, jeśli w przypadku wszystkich programów z listy spełniają zalecenia twórców oprogramowania. Warto przy tym mieć pewien “zapas”, który pozwoli na komfortową pracę także po uruchomieniu kilku programów naraz.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF