Mama wraca do pracy

Program „Mama – Warszawianka na rynku pracy. Wsparcie kobiet zagrożonych lub dotkniętych problemem uzależnienia od alkoholu” dobiega końca. Jest finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy, a wykonawcą jest Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet.
Dlaczego to tak ważne?
Powrót do pracy po przerwie na urodzenie dziecka bywa dla kobiet stresujące. Najczęściej wiąże się to z kilkoma czynnikami takimi jak m. in.:
chęcią pogodzenia roli mamy i pracownika
- ograniczoną możliwością lub brakiem możliwości kontynuacji kariery u swojego pracodawcy
- brakiem poczucia własnej wartości w roli pracownika na rynku pracy
- chęcią a z drugiej strony obawą przed dużą zmianą zawodową, która zaczęła kiełkować podczas przerwy w pracy.
Bywa, że towarzyszy nam równocześnie mix tych czynników a to powoduje, że bywa to bardzo trudny moment w życiu.
Aby podejść do zadania poszukiwania pracy w sposób zorganizowany i z poczuciem wpływu na własne życie, dobrze jest zaplanować ten proces opierając się na sprawdzonych metodach.
Po pierwsze warto zadać sobie trochę pytań i ustalić (ze sobą) co chcę i mogę robić zawodowo. To pierwszy i jeden z ważniejszych kroków aby kolejne były efektywne i przychodziły nam z większą lekkością. Warto zrobić diagnozę kompetencji np. poprzez zrobienie listy zadań / prac, które dotychczas wykonywałam, nawet te pozornie nie związane z życiem zawodowym. Następnie listę umiejętności tzw. twardych i miękkich. Wszystko to może się przydać w ustaleniu naszych mocnych stron, które chcemy pokazać światu. To etap na którym warto również uświadomić sobie zadania, które są nam szczególnie bliskie, które lubimy wykonywać i sprawiają nam radość. W ten prosty sposób możemy dojść do swoich talentów, potencjałów, które będziemy chciały rozwijać na swojej dalszej ścieżce zawodowej. W trakcie takiej diagnozy często okazuje się, że jesteśmy gotowe na dużą zmianę w swoim życiu zawodowym: „pójście na swoje”, zmianę branży czy powrót do pracy na innych zasadach. Dużo zależy od naszych możliwości, motywacji i tego co nam w duszy gra.
Kiedy wyklarował się cel naszych poszukiwań zawodowych i jest on związany z pracą „na etat” możemy zabrać się za napisanie dobrego CV. Wiąże się to z kilkoma zasadami. Należą do nich m. in.:
- określenie w CV tożsamości zawodowej zwanej profilem zawodowym (połączone z naszym celem zawodowym) – taki zapis będzie uwiarygadniał nas w roli zawodowej na jaką aplikujemy,
- opisanie doświadczenia zawodowego poprzez podawanie konkretnych zadań, osiągnieć przy równoczesnym unikaniu ogólnikowych „zakresów zadań”, które są mało konkretne i mało personalne,
- prosta formy CV (do której wszystkich zachęcam, pomimo wielu atrakcyjnych graficznie kreatorów CV) i skupieniu się na merytoryce, która w gruncie rzeczy decyduje o odbiorze kandydata na rynku pracy. Prosta forma ma również walor skutecznego analizowania naszego CV przez ATS (Applicant Tracking System). Są to systemy elektroniczne, które znajdują szerokie zastosowanie w rekrutacji.
Kolejnym wyzwaniem jest stworzenie planu wyjścia na rynek i optymalne wykorzystanie metod szukania nowych rozwiązań zawodowych.
Z pomocą przychodzą nam portale na których roi się od ofert pracy takie jak np. Pracuj.pl, Praca.pl, InfoPraca.pl i wiele innych. Ustawienie alertów pomoże nam sprawnie docierać do ciekawych dla nas ofert. Zaprzyjaźnijmy się z agencjami rekrutacyjnymi, które w imieniu firm prowadzą rekrutacje.
Jak? Na przykład zapraszając do grona znajomych rekruterów na LinkedIn.
Masz listę firm, w których chciałbyś pracować? Jeśli nie to zrób taką i sprawdź co się u nich dzieje, zaglądając na ich stronę www czy pytając znajomych. A propos znajomych – warto też stworzyć listę osób, które mogą nam pomóc w szukaniu pracy i podjąć aktywne działania. To jedna z bardziej skutecznych metod a często nie wykorzystywana w pełni. Znajomi mogą też przecież pomóc w dotarciu do ofert z portali, firm rekrutacyjnych czy do naszych wymarzonych pracodawców.
Jeśli Twoje CV dotarło do rekrutera i Twoja osoba została zauważona, możesz liczyć na spotkanie rekrutacyjne. Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej będzie polegało na diagnozie swoich kompetencji w kontekście konkretnej oferty pracy. Będziesz miała za zadanie przekonać do siebie pracodawcę a pracodawca przekonać Ciebie do siebie. Dopasowanie musi być obustronne.
Pamiętaj, aby przygotować się na zwięzłe i konkretne odpowiedzi, które zobrazują pracodawcy Twoje kompetencje i potencjał. Odnoś się do potrzeb pracodawcy z ogłoszenia o pracę i dopasuj narrację tak, aby była przekonująca.
Coś Ci to przypomina? Tak to proces podobny do sprzedaży. Nigdy nie byłaś sprzedawcą? Nic nie szkodzi, będziesz mówiła o sobie, a nikt lepiej Cię nie zna jak Ty sama.
Większa ilości praktycznych wskazówek jak wrócić do pracy po urodzeniu dziecka w programie „Mama – Warszawianka na rynku pracy. Wsparcie kobiet zagrożonych lub dotkniętych problemem uzależnienia od alkoholu,” którego wykonawcą jest Sieć Przedsiębiorczych Kobiet.
Autor: Barbara Gruszecka – Coach ACCTM ICF, Mentorka Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, Przedsiębiorczyni
Sieć Przedsiębiorczych Kobiet to fundacja, której celem jest wspieranie kobiet w budowaniu i rozwijaniu ich biznesów. W SPK wierzymy, że wyposażając kobiety w ekspercką wiedzę i kontakty sprawimy, że będą sprawcze i niezależne finansowo. Kompleksowo wspieramy przedsiębiorczość kobiet poprzez: rozwijanie kobiecej społeczności zawodowej, mentoring, inicjowanie programów akceleracyjnych i biznesowych oraz popularyzowanie inwestowania przez kobiety. Mamy aż 50 000 obserwatorek w mediach społecznościowych! Zapraszamy także Ciebie https://www.linkedin.com/company/fundacja-przedsiebiorczosci-kobiet W naszej społeczności działa też wyjątkowy Klub, realizowany w ramach programu Biznes w Kobiecych Rękach finansowanego przez Citi Foundation i Fundację Citi Handlowy. To Klub Mentorek, który zrzesza 150 kobiet posiadających bogate doświadczenie zawodowe, którym chętnie się dzielą. Skorzystaj z wiedzy naszych mentorek - zapraszamy do lektury ich tekstów.