...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce – sierpień 2020

media w Polsce

Według cyklicznego badania Instytutu Monitorowania Mediów IMM podium najbardziej opiniotwórczych polskich mediów w sierpniu br. kolejny miesiąc z rzędu zajęły kolejno: portal Onet, stacja TVN24 i dziennik Rzeczpospolita. W TOP 15 znalazły się także Program 24 Polskiego Radia i TV Trwam – oba tytuły ze wzrostem aż o jedenaście pozycji względem ubiegłego miesiąca.

Ranking ogólny niezmienne od ponad roku otwiera Onet.pl z wynikiem 5,2 tys. publikacji. Wśród materiałów redakcji, które były najczęściej upowszechniane w innych mediach, znalazła się m.in. sprawa ustępstw Polski w przedmiocie immunitetu dla amerykańskich żołnierzy podczas negocjacji z USA nad Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej (EDCA), czy rozmowa z Bronisławem Komorowskim, który ze względu na obawę przez zarażeniem się koronawirusem zapowiedział swoją nieobecność w Zgromadzeniu Narodowym, w którego trakcie Andrzej Duda został oficjalnie zaprzysiężony na drugą kadencję.

Miejsce drugie zajął dziennik Rzeczpospolita, którego artykuł wraz z sondażem na temat projektu wydzielenia Warszawy i przyległych do niej powiatów z województwa mazowieckiego był szeroko udostępniany w innych materiałach mediowych. Na miejscu trzecim uplasowała się stacja TVN24 między innym za sprawą wypowiedzi na antenie rzecznika rządu Piotra Müllera nt. formy wypłacania świadczeń 500 plus, czy sankcji finansowych dla przedsiębiorstw, które nie przestrzegają obowiązujących zaleceń sanitarnych.

Program Pierwszy Polskiego Radia (Jedynka) zanotował wzrost o trzy miejsca m.in. w związku z wywiadem z ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, który zapowiedział w nim szereg nowych kontroli w zakresie epidemii COVID-19. O jedenaście miejsc natomiast wzrosła pozycja TV Trwam ze względu na liczne publikacje o kontrowersyjnych wypowiedziach na antenie telewizji łódzkiego kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego, który mówił m.in. o „wirusie LGBT”. Taki sam wzrost w rankingu zanotowała także Stacja 24 Polskiego Radia, na którego antenie Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar pytany był m.in. o przygotowania systemu oświaty do walki z koronawirusem.

media - ranking ogólny
źródło: Instytutu Monitorowania Mediów

Najbardziej opiniotwórcze tytuły prasowe

Miejsce pierwsze i drugie w kategorii najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, zajęły kolejno tytuły Rzeczpospolita – cytowana ponad 3,4 tys. razy i Dziennik Gazeta Prawna z wynikiem 1,7 tys. powołań. Podium zamyka natomiast Super Express, którego pozycja wzrosła o dwa miejsca względem lipca br. między innymi dzięki donosom redakcji, iż ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski wakacje spędzał na hiszpańskiej wyspie Fuerteventura (Wyspy Kanaryjskie). Wzrost aż o piętnaście pozycji w stosunku do ubiegłego miesiąca zanotował dwutygodnik Wspólnota (679 wycinków), na który w związku z publikacją rankingu zamożności polskich samorządów za rok 2019 powoływano się setki razy. Tygodnik Wprost na miejscu ósmym z wynikiem 440 cytowań (ponad dwa razy więcej niż w lipcu br.) między innymi za sprawą wywiadu z Prezydentem Andrzejem Dudą, w którym wspominano temat emerytur stażowych. Największy zaś wzrost w tej kategorii dotyczy tygodnika Sieci, który w sierpniu opublikował wywiad z premierem Matuszem Morawieckim m.in. na temat kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią.

tytuły prasowe
źródło: Instytutu Monitorowania Mediów

Najbardziej opiniotwórcze stacje telewizyjne

Tytuł najbardziej opiniotwórczej stacji telewizyjnej w sierpniu, niezmiennie od początku roku 2020, zajmuje stacja TVN24 z wynikiem ponad 3,3 tys. cytowań. Na miejscu drugim znalazł się Polsat News, który na podium także utrzymuje się już od stycznia br., a za nim TVPinfo z wynikiem 716 wzmianek. O dwie pozycje w stosunku do lipca br. podniosła się też w rankingu TV Trwam.

stacje telewizyjne
źródło: Instytutu Monitorowania Mediów

Najbardziej opiniotwórcze stacje radiowe

W rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych pierwsze miejsce stale od początku roku zajmuje stacja RMF FM, którą w styczniu cytowano 2,2 tys. razy. Na miejscu drugim, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, znalazł się Program I Polskiego Radia z wynikiem ponad 1 tys. powołań. Czołówkę zamyka natomiast Polskie Radio 24 cytowane w sierpniu 891 razy. Znaczące wzrosty zanotowało zarówno Radio Gdańsk, w którym prezes PKN Orlen Daniel Obajtek udzielał wywiadu na temat przejęcia przez koncern Grupy Lotos, jak i Radio Wrocław, w którym gościem był premier Mateusz Morawiecki.

stacje radiowe
źródło: Instytutu Monitorowania Mediów

Najbardziej opiniotwórcze portale internetowe

Na podium Onet.pl (5,2 tys. cytowań), za nim portal Wp.pl z wynikiem 2 tys. cytowań. Na miejscu trzecim ze wzrostem o dwie pozycje w stosunku do lipca Money.pl cytowany ponad 900 razy między innymi za sprawą wywiadu z początku sierpnia z ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, w którym polityk zapowiadał większe kontrole odnośnie do przestrzegania zaleceń sanitarnych. Wzrosła również liczba cytowań portalu Wirtualnemedia.pl, na którego łamach redakcja m.in. informowała o zapowiadanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji nowych stawkach abonamentu RTV, a także o ponownym powołaniu Jacka Kurskiego na prezesa TVP.

portale internetowe
źródło: Instytutu Monitorowania Mediów

Najbardziej opiniotwórcze tygodniki i dwutygodniki

Miejsce pierwsze kategorii zajął dwutygodnik Wspólnota (679 cytowań), na który w związku z publikacją rankingu zamożności polskich samorządów za rok 2019 powoływano się setki razy. Na drugim miejscu natomiast znalazł się Wprost (440 cytowań), na łamach tygodnika wypowiadał się między innymi Prezydent Andrzej Duda. Czołówkę tej kategorii z wynikiem 323 cytowań zamyka tygodnik Sieci, który między innymi opublikował wywiad z premierem Matuszem Morawieckim.

tygodniki i dwutygodniki
źródło: Instytutu Monitorowania Mediów

Najbardziej opiniotwórcze miesięczniki i dwumiesięczniki

Najczęściej cytowanym – 208 razy – tytułem kategorii w sierpniu okazał się miesięcznik Press, na który często powoływano się w związku z publikacją szczegółowych informacji nt. powołania przez Radę Mediów Narodowych na prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. Na kolejnych miejscach podium znalazły się magazyny Forbes oraz Perspektywy. Do rankingu zaklasyfikował się również tytuł Zwierciadło, w przypadku którego redaktorzy opublikowali na łamach pisma list Macieja Sthura do córki Matyldy, która skończyła w tym roku 20 lat.

miesięczniki i dwumiesięczniki
źródło: Instytutu Monitorowania Mediów

Najbardziej opiniotwórcze media ekonomiczne i biznesowe – prasa

W kategorii najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych o profilu ekonomicznym i biznesowym na pierwszym miejscu znalazła się Rzeczpospolita, cytowana w sierpniu o 207 pozycji częściej niż w lipcu. Za nią, na miejscu drugim uplasował się Dziennik Gazeta Prawna, a podium zamyka Puls Biznesu, który cytowany był 418 razy.

media ekonomiczne i biznesowe
źródło: Instytutu Monitorowania Mediów

Najbardziej opiniotwórcze media ekonomiczne i biznesowe – portal

W rankingu mediów o profilu biznesowym i ekonomicznym obejmującym portale internetowe na miejscu pierwszym znalazł się Money.pl, cytowany w sierpniu ponad 900 razy. Drugim najbardziej opiniotwórczym medium tej kategorii okazał się Businessinsider.pl, natomiast podium z wynikiem 257 wzmianek zamyka Bankier.pl. Pozycję czwartą i piątą zajmują kolejno portal 300gospodarka.pl i WNP.pl.

media ekonomiczne i biznesowe portale
źródło: Instytutu Monitorowania Mediów

Najbardziej opiniotwórcze media regionalne

W rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów regionalnych sierpnia na pierwszym miejscu, ze wzrostem aż o sześć pozycji w rankingu, znalazło się Radio Gdańsk, cytowane 250 razy. Tuż za nim uplasowało się Radio Wrocław, którego miejsce poszybowało aż o osiem miejsc w górę. Miejsce trzecie natomiast ze wzrostem o sześć oczek zajął Głos Wielkopolski.

media regionalne
źródło: Instytutu Monitorowania Mediów

Link do źródła: https://www.imm.com.pl/


Źródło: Informacja prasowa Instytutu Monitorowania Mediów

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF