...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polski rynek pracy – tydzień 39

Polski Rynek Pracy Tydzień 39

COVID-19 spowodował wiele zmian na polskim rynku pracy. Przez 27 tygodni naszych obserwacji zanotowaliśmy zarówno poważne spadki, jak i duże wzrosty liczby ogłoszeń o pracę publikowanych na LinkedIn.

COVID-19 spowodował wiele zmian na polskim rynku pracy. Jeśli chodzi o liczbę ogłoszeń
o pracę publikowanych w serwisie LinkedIn, przez 27 tygodni naszych obserwacji (począwszy od połowy marca 2020 r.) zanotowaliśmy zarówno poważne spadki, jak i duże wzrosty.

W ciągu 5 pierwszych tygodni z LinkedIn zniknęło 42 495 polskich ofert pracy (zmiana z 173 003 ogłoszeń w 13. tygodniu do 130 508 w tygodniu 18.), natomiast okres 7 kolejnych tygodni to przeplatające się spadki i wzrosty. Najlepszy do tej pory okazał się tydzień 26.: zanotowaliśmy 208 141 opublikowanych ofert, co stanowiło wzrost o 20,31% w porównaniu z pierwszym tygodniem obserwacji. Po stabilnym okresie, kiedy poziom ogłoszeń o pracę utrzymywał się w granicach 200 000, Polska doświadczyła kolejnego dużego spadku w tygodniu 35. (o 133 984 ogłoszenia mniej). Od tamtej pory liczba ogłoszeń rosła aż do tygodnia 39., w którym opublikowano na LinkedIn najmniej ogłoszeń o pracę od początku naszych obserwacji – 128 587.

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

COVID-19 pozwolił mi odkryć, że mogę pracować z domu, nie tracąc przy tym efektywności. Stałam się zwolenniczką rozwiązania 50/50 – utrzymywać relacje, będąc w biurze i pracować projektowo z domu.

Dyrektor HR / Branża kosmetyczna

Tydzień 15. vs 39.

Najobszerniejszy ranking, który prowadzimy to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajów) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu z tygodniem 15., w tygodniu 39. Polska zajęła niskie 25. miejsce: opublikowano o 24 515 ogłoszeń mniej (-16,01%).

Polska vs 36 Tydzień 15 i 39
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Tydzień 38. vs 39.

Różnica między aktualnym a poprzednim tygodniem również jest ujemna: opublikowano o 847 340 ogłoszeń mniej (-26,91%). Taki wynik daje nam przedostatnie, 35. miejsce w Europie.

Polska vs 36 Tydzień 38 i 39
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Wróciliśmy do biura, ale w 50%. Zastanawiamy się nad całkowitym powrotem do pracy zdalnej w październiku. COVID-19 wpływa bardzo dobrze na biznes, rozwijamy się i to jest najważniejsze.

Dyrektor Sprzedaży / Branża IT

Polska i kraje ościenne

W 39. tygodniu wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

Polska vs Sąsiedzi 39
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute
  • Litwa: +12.55%
  • Czechy: +6.49%
  • Słowacja: +0.19%
  • Ukraina: +0.17%
  • Niemcy: -9.84%
  • Polska: -26.91%

dodatkowo:

  • Dania: -1.74%
  • Szwecja: -4.09%

 

Polska a Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentową zmianę liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu z 15. tygodniem, w tym tygodniu Polska jest na 25. miejscu w rankingu 36 krajów. Biorąc pod uwagę jedynie kraje Europy Zachodniej, zajmujemy pozycję piątą, między Belgią (-15,38%) a Luksemburgiem (-27,34%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 15 i 39
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

W porównaniu aktualnego tygodnia z poprzednim najwyższe miejsce w Europie Zachodniej zajmuje Holandia (+14,28%). W rankingu ogólnym Polska znajduje się na 35. miejscu, a w zestawieniu z Europą Zachodnią – na ostatnim (-26,91%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 38 i 39
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

Jeśli chodzi o liczbę ogłoszeń o pracę na LinkedIn, tydzień 39. okazał się dla Polski najgorszy od początku naszych obserwacji.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie.

Pełny raport z tygodnia 39. ukaże się w sobotę 26 września po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

 

O Market Signals

Umiejętność interpretacji sygnałów, które zapowiadają nadejście pewnych tendencji, jest niezbędna dla skutecznego poruszania się po wszelkich obszarach gospodarczych. Każdy, komu zależy na kompetentnym zarządzaniu zasobami ludzkimi, własną karierą, lub procesem poszukiwania pracy, powinien zwrócić uwagę na sygnały płynące z rynku pracy, który odzwierciedla cechy VUCA dzisiejszego świata.

Od 13. tygodnia 2020 roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W tygodniach 15. oraz 17. rozszerzyliśmy obserwacje do odpowiednio 36 i 38 krajów. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo sposób, w jaki pracujemy z klientami, zapewnia nam wejście za kulisy rekrutacji, i dotychczas pozwoliło na kontakt z ponad 5 tysiącami europejskich firm rekrutacyjnych i Executive Search, oraz prawie 20 tysiącami decydentów z wielu krajów. Rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

 

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels