Najlepszy raport społeczny wybrany

Znamy już najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Laureatem tegorocznej edycji została firma: Cemex Polska, wyróżnienia otrzymały firmy: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska, Orange Polska, Powszechny Zakład Ubezpieczeń.
Spośród 32 nadesłanych projektów konkursowych nagrodzonych zostało 5 najlepiej sporządzonych raportów. Każdy z nagrodzonych raportów spełniał kryteria wiarygodności i kompletności prezentując swoje działania, biorące pod uwagę interes społeczeństwa i środowiska. Jury wyróżniło również 5 firm za m.in. włączenie do raportu analizy wpływu ekonomicznego i podatkowego na gospodarkę i społeczeństwo, czy mierzenie efektywności działań społecznych.
Nagroda główna:
Cemex Polska, Raport zrównoważonego rozwoju Cemex Polska 2011-2012.
Jury nagrodziło raport za łańcuch wartości, przejrzystą strukturę, zwięzłość i wyważenie treści.
Najlepszy debiut:
ING Bank Śląski, ING Sztuka odpowiedzialności. Raport Odpowiedzialności Społecznej ING Banku Śląskiego 2011-2012
Nagroda Ministerstwa Gospodarki:
Orange Polska, Raport Społecznej Odpowiedzialności Orange Polska 2012.
Ministerstwo przyznało nagrodę firmie Orange Polska za nieustanne podwyższanie standardów w zakresie działań na rzecz społecznej odpowiedzialności na polskim rynku.
Nagroda dziennikarzy:
Cemex Polska, Raport zrównoważonego rozwoju Cemex Polska 2011-2012.
Jury dziennikarzy doceniło raport za kompleksowość treści, przejrzystość i zwięzłość.
Nagroda internautów:
Tauron Polska Energia, Raport zrównoważonego rozwoju Grupy Tauron 2012
Wyróżnienia:
Grupa Żywiec, Raport Społeczny Grupy Kapitałowej Żywiec za rok 2012.
Jury wyróżniło raport za włączenie do raportu analizy wpływu ekonomicznego i podatkowego na gospodarkę i społeczeństwo.
Kompania Piwowarska, Raport zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej 2013.
Jury wyróżniło raport za kompleksowe zaraportowanie w obszarze łańcucha wartości w oparciu o standard GRI G4.
Powszechny Zakład Ubezpieczeń, PZU 2.0 Zmieniamy się na dobre.
Jury doceniło skok jakościowy w poziomie raportowania.
Orange Polska, Raport Społecznej Odpowiedzialności Orange Polska 2012.
Jury wyróżniło raport za mierzenie efektywności działań społecznych.
GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, Raport Społeczny 2011-2012.
Jury wyróżniło raport za połączenie wartości merytorycznej z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznym.
– Z roku na rok przybywa firm raportujących aspekty pozafinansowe swojej działalności. Jest to dla nas jasny sygnał świadczący o rosnącej świadomości i wadze kwestii środowiskowych i społecznych. Wybór najlepiej sporządzonego raportu spośród publikacji na tak wysokim poziomie z roku na rok jest trudniejszy – mówi Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu i przewodnicząca jury konkursu.
::
Podsumowanie siódmej edycji konkursu „Raporty Społeczne” 2013 odbyło się 3 grudnia w Ministerstwie Gospodarki. Konkurs Raporty Społeczne to inicjatywa mająca na celu upowszechnianie idei raportowania kwestii odpowiedzialnego biznesu (CSR), zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zaangażowania społecznego, skierowana do firm i innych organizacji.
Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2007 roku. Organizatorami projektu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, PwC oraz SGS. W jury konkursu zasiadają eksperci reprezentujący różne środowiska i instytucje.
W trakcie spotkania oprócz wręczenia nagród, odbył się także przegląd dobrych praktyk z Polski i ze świata – m.in. wytyczne GRI G4, raportowanie zintegrowane, analiza trendów i zmian w obszarze raportowania w naszym kraju.
Trendy
– Wśród nowych trendów raportowania społecznego w Polsce można wskazać działania, które firmy wdrażają na rzecz rozwoju strategicznego podejścia do CSR oraz wewnętrznych procesów raportowania, w tym m.in. całościowe mierzenie wpływu gospodarczo-społecznego i dialog z interesariuszami. Firmy poszukują również innowacyjnych narzędzi z zakresu raportowania on-line zwiększając czytelność i atrakcyjność przekazu. Trendy, które całkowicie zmienią nasz rynek w przyszłości to zintegrowane podejście do raportowania w oparciu o wytyczne International Integrated Reporting Council (IIRC) oraz zastosowanie narzędzi IT na rzecz zbierania danych pozafinansowych. Firmy, które chcą przegonić konkurencję powinny zacząć przygotowywać się do tych zmian już teraz – mówi Irena Pichola, dyrektor w zespole ds. zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu PwC.
::
Źródło: FOB