„Najważniejsze podczas pierwszych kroków stawianych przez naszą firmę było ustanowienie wspólnego gruntu”. Katarzyna Zielińska, Alicja Stankiewicz, Małgorzata Zielińska, Marek Turkiewicz. coat-it [Ludzie 50tki]
Mają ambicje zrewolucjonizować rynek powłok ochronnych. Jak powstał pomysł na coat-it? Co było przełomowym momentem w rozwoju firmy? Zapraszamy do przeczytania pierwszej części rozmowy z Laureatami 11. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.
Jakie były okoliczności powstania Waszego projektu?
Założycielki coat-it, Alicja i Katarzyna, znają się od czasów studiów. Każda z nas przez wiele lat rozwijała własną karierę naukową. Realizowałyśmy też wspólne projekty. Połączenie sił i kolejny wspólny projekt pokazały, jak duży mamy potencjał. Po roku do zespołu dołączyli Małgorzata i Marek. Wprowadzenie nanomateriałów do powłok ochronnych poprawia właściwości powłok oraz pozwala otrzymywać materiały o tak wyjątkowych właściwościach jak samooczyszczenie się, samozaleczanie czy ograniczanie ilości mikroorganizmów na powierzchniach, których dotykamy. Postanowiłyśmy więc sprawdzić, czy nasze pomysły mogą być wykorzystane praktycznie. Spotkałyśmy się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony przemysłu. To wpłynęło na naszą decyzję o powołaniu do życia coat-it – spółki, która ma szansę zrewolucjonizować rynek powłok ochronnych.
Jak wyglądały początki Waszej działalności? Co było dla Was najważniejsze podczas pierwszych kroków, jakie stawiała Wasza firma?
Początki naszej działalności to próba pogodzenia istniejących obowiązków zawodowych i rodzinnych z zaangażowaniem w rozwój wspólnego przedsięwzięcia. W związku z tym, że mieszkałyśmy wówczas w różnych miejscach Wielkiej Brytanii, zdalnie prowadziłyśmy większość spotkań na długo przed pandemią. Można rzec, że wyprzedzamy trendy :). Najważniejsze podczas pierwszych kroków stawianych przez naszą firmę było ustanowienie wspólnego gruntu – ustalenie wspólnych wartości, celów i wspólnej drogi do ich osiągnięcia. Już wtedy wiedziałyśmy, że oprócz rozwijania nowej technologii, chcemy działać w sposób zrównoważony i pozytywnie oddziaływać zarówno na środowisko jak i na lokalne społeczności. Stąd nasze zaangażowanie w różne inicjatywy promujące naukę (Nauka dla społeczeństwa) oraz szeroko rozumiane dzielenie się wiedzą i doświadczeniami, które mają zachęcić młodzież do rozwoju i pracy na rzecz lepszego świata (wykład dla studentów z Nigerii, udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości).
Co było momentem przełomowym w Waszym biznesie i co się z tym wiązało?
Takich momentów było chyba kilka. Jedne z nich było niewątpliwie otrzymanie dofinansowania na realizację prac badawczo-rozwojowych w Polsce. Wiązało się to z rezygnacją z pracy w Wielkiej Brytanii oraz przeprowadzką i założeniem własnej firmy w Polsce. Kolejny to nawiązanie współpracy z firmami, które są zainteresowane wdrożeniem naszej technologii i rozpoczęcie testów naszych produktów. To niesamowite patrzeć jak coś, co powstało w naszym laboratorium jest wykorzystywane na przedmiotach codziennego użytku.
Katarzyna Zielińska co-founderka & CTO w coat-it. Od wielu lat związana z badaniami i wdrażaniem rozwiązań wykorzystujących nanomateriały. Była członkiem międzynarodowych zespołów badawczych w Polsce, Holandii i Wielkiej Brytanii. Swoją pasję do nieoczywistych, innowacyjnych rozwiązań realizuje opracowując produkty coat-it. Gdyby nie była chemikiem, zostałaby fotografem. A póki co kolekcjonuje analogowe aparaty fotograficzne.
Alicja Stankiewicz, współzałożycielka coat-it i pomysłodawca technologii. Swoją pasję do chemii realizowała na uczelniach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Inicjując projekty badawcze zdobyła doświadczenie w zakresie technologii materiałowych związanych z procesami nanoszenia powłok ochronnych o różnych funkcjonalnościach. Teraz tę pasję i kluczowe zainteresowania realizuje w coat-it.
Małgorzata Zielińska, kierownik działu administracyjno-prawnego w coat-it. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Prawa. Od lat wspiera firmy w zakresie obsługi administracyjno-prawnej. Postanowiła dołączyć do zespołu coat-it, ponieważ od zawsze fascynował ją świat nauki i wypływające z niego innowacje oraz postęp technologiczny. Będąc częścią firmy badawczo-rozwojowej, ma szansę wspierania i bezpośredniej obserwacji powstawania nowej technologii.
Jej pasją jest nadawanie nowego życia starym przedmiotom. Szczególnie upodobała sobie renowację kultowych dzisiaj mebli polskiego designu z lat 50 i 60.
Marek Turkiewicz – dołączył do zespołu w listopadzie 2020. Zadaniem Marka jest spojrzenie na firmę i jej rozwój od strony biznesowej. Mając wieloletnie doświadczenie z branży stalowej, jak również wiele lat praktyki na stanowiskach związanych ze sprzedażą, eksportem, budowaniem strategii, rozwojem organizacji, jej procesów i zespołów, wspiera współzałożycielki coat-it niezbędną wiedzą i pomysłami.