Nowości w emisji Trueview. Google stawia na video.
YouTube w Polsce staje się głównym źródłem konsumowania treści wideo. Zmierza do przekształcenia się w najskuteczniejsze narzędzie do budowania wizerunku firmy poprzez formaty TrueView, które w ciągu najbliższych lat mogą stać się największą siłą reklamy contentowej online.
Emisja na YouTube umożliwia wykorzystanie rozmaitych formatów wideo, szerokich możliwości targetowania i docierania do potencjalnego klienta, a wszystko po to, by przyciągnąć uwagę odbiorcy.
Reklamy TrueView zabezpieczają reklamodawców przed opłatami za przypadkowe wyświetlenia. Płaci się tylko wtedy, kiedy widz obejrzy daną reklamę. Dają także możliwość wyboru użytkownikowi treści, jakie chce oglądać, zgodnie z jego zainteresowaniami, pasjami, czy hobby. Konsekwencją tego jest generowanie większej ilości wyświetleń przez odbiorców, gdyż konsumują treści, jakie bezpośrednio na nich oddziałują. Reklamodawcy mogą decydować jakie środki finansowe chcą przeznaczyć na wyświetlenie, dzięki temu trafiają do odpowiednich odbiorców w zadowalającej cenie, nie ponosząc kosztów każdego wyświetlenia. Korzyści zatem są obustronne: widz otrzymuje interesujący content, a reklamodawca jakościowe odtworzenie w dobrej cenie, mając także swobodę wyboru emitowanych treści. Mogą to być filmy dłuższe niż 30 sekund, różne formaty emisji, prezentacja produktów czy badanie opinii konsumentów.
Reklamy TrueView oferują ponadto szeroki zasięg, dlatego też mogą pojawiać się nie tylko na YouTube, ale i na stronach innych wydawców sieci reklamowej (jednakże treści wideo wykorzystywane w reklamach TrueView, muszą znajdować się na YouTube). Istnieją dwa rodzaje reklam TrueView: In-Stream oraz Discovery.
In-Stream, jest reklamą emitowaną przed, w trakcie, oraz po filmikach w YouTube. Po 5 sekundach użytkownik ma możliwość pominięcia reklamy. Reklamodawca płaci jedynie za pełne obejrzenie spotu. Pozwala użytkownikom wybrać treści wideo jakie chcą oglądać, reklamodawca wówczas ponosi opłatę za zaangażowanie usera, który obejrzał 30 sekund filmu.
Główną ideą TrueView Discovery Ads jest zachęcenie widza do kliknięcia i obejrzenia materiału wideo. Ten rodzaj reklamy składa się z kliku elementów: tekstu i miniatury materiału wideo. Wyświetlany jest w wynikach wyszukiwania, na stronie głównej i przy powiązanych filmach na Youtube lub stronach sieci reklamowej Google. Reklamodawca płaci za emisję w chwili, gdy użytkownik kliknie w obraz kierujący do materiału wideo i obejrzy film.
Nie może i tu zabraknąć wzmianki o smartfonach i konsumpcji contentu wideo na mobile. YouTube już w 2016 roku zdecydował się stworzyć format reklamowy na urządzenia mobilne, usprawniając przez to „user experience” reklamy online. Bumper Ads to 6-sekundowe spoty, których nie można pominąć, dedykowane głównie dla mobilnej wersji YouTube. Służą jako trailer do dłuższych reklam wyświetlanych w serwisie na desktopie. W czerwcu YouTube wprowadził możliwość transmisji 360 w aplikacji mobilnej.
Kolejnymi zmianami w 2017 było wprowadzenie przez YouTube przeglądania polecanych filmów w trakcie emisji jednego z materiałów wideo na pełnym ekranie. W dolnej części wówczas pojawiał się komunikat z polecanymi filmami. Nowością ulepszającą dotarcie do widza poprzez emisję TrueView jest Consumer Patterns i Life Events. Ten pierwszy polega na docieraniu do klientów na bazie ich zachowań, intencji zakupowych, stylu życia, preferencji, reakcji na wszelakie komunikaty w sieci poprzez wykorzystywanie statystyk i danych Google. Dzięki temu, teraz możemy docierać np. do użytkowników, którzy odwiedzają salony fryzjerskie, pasjonują się koncertami, czy kupują bilety na kabarety.
Z kolei Life Events dociera do widza w chwili, gdy znajduje się w trakcie przygotowań do ważnego wydarzenia, np. zakończenia studiów czy ślubu. Odpowiednio dobrana emisja może spowodować nawet zmianę nawyków, przyzwyczajeń zakupowych, czy po prostu wyższe transakcje.
Kolejną nowością jest ukierunkowanie YouTube bezpośrednio ku zwiększeniu sprzedaży. TrueView shopping umożliwia dokonywanie zakupów poprzez emisję produktów przed i w trackie materiałów wideo, pozostając jednocześnie widoczne po zakończeniu spotu. Dzięki temu, przekaz reklamowy wzbogacany jest o elementy interaktywne, przedstawiające informację o interesujących odbiorcę przedmiotach, kierując go bezpośrednio do strony www, gdzie może dokonać zakupu.
To jednak nie koniec zmian jakie szykuje Google. W 2018 roku, wycofa z emisji najbardziej uciążliwe dla użytkowników formaty reklamowe. 30 sekundowe produkcje przestaną irytować odbiorców. YouTube chce skupić się na spełnieniu oczekiwań nie tylko swoich widzów, ale i klientów. Zmiany są odpowiedzią na konkurencję i nowe możliwości w zakresie wideo, jakie oferuje Facebook.
Autorka artykułu:
Paulina Jaktorska, Head of Client Service Team w mrTarget, spółki należącej do Grupy Kapitałowej SARE SA.
Digitree Group to kompleksowe usługi z zakresu digital marketingu, oparte na zaawansowanych, autorskich narzędziach, technologii i unikatowych danych o użytkownikach sieci, wspierające sprzedaż oraz działania marketingowe klientów. Ponad 15 lat doświadczenia w branży technologicznej. Generujemy rocznie miliony leadów i sprzedaży w branżach: e-commerce, retail, ubezpieczenia, finanse, nieruchomości, turystyka, MŚP, instytucje publiczne, agencje i domy mediowe. 25 rozwiązań technologicznych zwiększających ruch i sprzedaż online. Wyróżniają nas autorskie narzędzia: system do marketing automation, e-mail marketingu, walidacji i scoringu danych oraz unikatowe dane: intencje zakupowe i zainteresowania, finansowe, geolokalizacji, aktywności online. Rozwijamy digital. Edukujemy branżę współpracując z magazynami, serwisami i organizatorami eventów: Marketer+, Online Marketing, E-commerce w Praktyce, Targi e-Handlu, IAB Polska, Szef Sprzedaży, Marketing i Biznes, Sprawny.Marketing, NowyMarketing.pl i wiele innych. 19 nagród branżowych i biznesowych. Deloitte Technology Fast 50 CE, Deloitte Technology Fast 500 EMEA, Gazele Biznesu, Golden Arrow, Bloomberg Businessweek, Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju.