Polacy uciekają przed inflacją inwestując w złoto.
Rosnąca inflacja budzi wiele negatywnych emocji wśród Polaków. Niektórzy spanikowani zaistniała sytuacja na rynku, sięgają po swoje oszczędności, lokując między innymi w złoto inwestycyjne, które (według dilerów złota) biją wszelkie rekordy sprzedaży w 2021 roku. Czy inwestycja jest warta uwagi?
Prezes giełdowej Mennicy Skarbowej – Jarosław Żołędowski podkreśla, że nasz kraj znalazł się już w europejskiej czwórce pod względem zakupu złota inwestycyjnego i radzi, by wstrzymać się teraz z inwestycją do stycznia 2022 roku, kiedy to sytuacja nieco się uspokoi, a złoty umocni – kruszec kupowane w polskiej walucie będzie tańszy.
Nowe dane Mennicy Skarbowej wskazują, że po trzech kwartałach 2021 roku – notowany jest prawie 87-procentowy wzrost sprzedaży w odniesieniu do poprzedniego roku (do ponad 651 mln zł). W tym czasie sprzedano już 2,7 tony kruszcu w porównaniu do 2,1 ton sprzedaży w roku 2020. Co ciekawe Mennica przewiduje, że ostatni kwartał 2021 roku będzie jeszcze lepszy.
Wysoka sprzedaż złota inwestycyjnego
Analitycy branżowi przewidują – to będzie rekordowy rok na złotym rynku. Statystyki są nieugięte – mimo wysokiej ceny grama kruszcu z 2020 roku jego kurs ponownie wzrósł. Z powodu pandemii i postępującej inflacji polscy inwestorzy kupili już ok. 9,3 ton złota. To niemal dwa razy więcej niż w roku ubiegłym i najwięcej w historii notowań tego rynku.
Inwestycja i dane dotyczące złota
Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że wzrost popytu na tego typu inwestycję widać m.in. w danych GUS dotyczących importu złota. Po 10 miesiącach w ciągu tego roku sprowadzono ponad 5 ton ,,surowego złota” lub jego półproduktu (np. do produkcji sztabek). To o ponad jedną trzecią więcej niż w całym 2020 roku. Dane GUSu obejmują także import sztabek oraz większość popularnych złotych monet bulionowych.
Branża jubilerska kwitnie
Branża jubilerska także zauważa wzrost zainteresowania kruszcem inwestycyjnym. Firma Aparat już w pierwszej połowie grudnia uruchomiła specjalny sklep internetowy, dla osób, które chcą zainwestować w sztabki, monety i biżuterię. Natomiast Łukasz Biernacki – prezes sieci jubilerskiej W.KRUK potwierdza, że firma, po trzech kwartałach zanotowała 37-procentowy wzrost przychodów detalicznych (do przeszło 323 mln zł) w zakresie złota inwestycyjnego.
Czy Polacy słusznie inwestują w złoto? Inwestycja w tego typu stal szlachetną nie jest tak intratna, jakby się wydawało. W ciągu ostatnich 105 lat cena kruszcu w dolarach amerykańskich wzrosła średnio o 4,36% rocznie. Dane ostatnich 40 lat wskazują, że złoto przynosi przeciętnie 3% zysku rocznie. Jak widać, pozwala to jedynie zrekompensować inwestorom spadek wartości pieniądza powodowany inflacją. A może alternatywą byłyby meteoryty? Podobno wartość jednego grama niektórych z nich jest 40 razy większa od złota. Zdaniem naukowców z NASA fragmenty meteorytu, który eksplodował nad Czelabińskiem, są wartę fortunę. Szacuje się, że gram tej skały może w przyszłości osiągnąć cenę nawet 2,2 tysiąca dolarów amerykańskich (czyli grubo ponad 6 tys. zł).