...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Prezydent zawetował Lex TVN

Kilka minut temu Prezydent RP Andrzej Duda zawetował kontrowersyjną nowelizację ustawy Lex TVN, która uderza w niezależność polskich mediów i stacji TVN. Prezydent skierował ją do Sejmuj do ponownego rozpatrzenia.

Dzisiaj o godzinie 12:30 prezydent Andrzej Duda ogłosił w Pałacu Prezydenckim, że wetuję ustawę Lex TVN. Równocześnie kieruje ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Podczas wystąpienia podkreślił, że Pałac Prezydencki zawsze jest otwarty na dyskusje i argumenty.

Prezydent RP wspominał także, że nowelizacja, która została wprowadzona w okresie wakacyjnym 2021 roku, wzbudzała sporo kontrowersji i dyskusji wśród polityków i polaków. Dodał, że 15 sierpnia 2021 roku niejednokrotnie odnosił się do tej ustawy:

Mówiłem wtedy o naszych sojuszach, o zobowiązaniach. Mówiłem wtedy również o tym, że umów trzeba dotrzymywać i dla nas Polaków jest to kwestia honorowa.

Śmiała decyzja prezydenta

Do 9 stycznia 2022 roku prezydent RP miał czas do zapoznania się z zatwierdzoną przez sejm ustawą. W tym samym czasie musiał podjąć decyzję, która miała przeważyć o losach TVN-u na polskim rynku mediowym. Dodatkowo zwrócił uwagę, że prezydent ma możliwość podpisanie ustawy, może ponownie ja skierować do rozpatrzenia przez Sejm (popularnie nazywane wetem) lub może ostatecznie odmówić podpisania ustawy i skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Łatwo się domyślić, że w ostatnim czasie, biorąc pod uwagę też i wcześniejsze moje wystąpienia, mając poważne zastrzeżenia w odniesieniu do przepisów tej nowelizacji ustawy. Rozważałem de facto dwa scenariusze. Rozważałem w każdym przypadku odmowę podpisania ustawy. Nie ukrywam tego – ale rozważałem, czy skierować tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, czy też zwrócić ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. 

Prezydent Andrzej Duda

17 grudnia 2021 roku podczas obrad sejmowych posłowie i posłanki PiSu przyjęli ,,Lex TVN”, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.  Same przepisy wymierzone są w niezależność stacji TVN i są jawnym atakiem na polskie media. Ustawa trafiła na biurko prezydenta 20 grudnia.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF