Polscy innowatorzy zmieniają świat

Coraz więcej polskich przedsiębiorców i freelancerów wybiera rozwój biznesu poza granicami kraju. Ich działania śledzi Muzeum Emigracji Gdyni oraz fundacja PLUGin, w ramach projektu badawczego E-MIGRACJA. Polska Diaspora Technologiczna. Celem projektu jest poznanie i zmapowanie polskiej diaspory technologicznej. Jednak współcześni e-migranci nie są pierwszymi Polakami, którzy zmieniają świat nauki i technologii.

Szczegóły projektu E-MIGRACJA. Polska Diaspora Technologiczna oraz ankietę dla e-migrantów znajdziecie na stronie E-migracja.eu

Zegarek Patek Phillipe. Pojazd księżycowy Lunar Roving Vehicle. Komputer Apple oraz Commodore. YouTube, największa na świecie platforma wideo. Chociaż te produkty zna cały świat, mało kto wie, że do ich sukcesu przyczynili się polscy emigranci lub osoby o polskich korzeniach. Postęp technologiczny sprawił, że zmianie uległ charakter innowacji. Dzisiaj siłą napędową są przedsiębiorcy, programiści, pracownicy gospodarki opartej na wiedzy, kiedyś byli nimi inżynierowie i uczeni. Wśród emigrantów polskiego pochodzenia nie brak wynalazców, naukowców i innowatorów, których nazwiska nie tylko zapisały się na kartach historii, ale ich osiągnięcia wywarły wpływ na losy świata. Przedstawiamy sylwetki 5 osób, których osiągnięcia docenił świat.

Antoni Patek. Urodził się w polskiej rodzinie szlacheckiej. Brał udział w powstaniu listopadowym. Za odwagę został odznaczony orderem Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował do Francji, by ostatecznie osiąść w szwajcarskiej Genewie. Tam wraz z zegarmistrzem Adrienem Philippe’em założył firmę Patek Philippe & Co, która produkowała jedne z najpiękniejszych i najlepszych zegarków na świecie. W roku 1851, na Wystawie Światowej w Londynie, ich zegarek zakupiła królowa Wiktoria, by nosić go jako broszkę przy sukni. W latach następnych zdobyli kilkaset międzynarodowych nagród i szybko stali się ulubioną manufakturą światowej arystokracji.

Jacek Tramiel. Właściwie Jacek Trzmiel. To polski przedsiębiorca, który po wojnie spędzonej w żydowskim gettcie w Łodzi wyemigrował do USA w 1947 roku. Jego zainteresowanie komputerami związane jest ze służbą w armii, gdzie odpowiedzialny był za naprawianie sprzętu biurowego. Po kilku latach zdecydował się jednak odejść i założyć własną firmę – Commodore Portable Typewriter zajmującą się naprawą maszyn do pisania. Z czasem firma zaczęła produkować kalkulatory, a potem komputery domowe. W 1982 roku powstał słynny mikrokomputer Commodore 64, sprzedany w ponad 20 milionach egzemplarzy, zyskując miano najpopularniejszego w dziejach komputera domowego. W tym okresie Trzmiel ukuł powiedzenie „Musimy budować komputery dla mas (wszystkich ludzi), a nie dla klas (społecznych)”. W 1984 Jacek Trzmiel opuścił Commodore i wykupił firmę Atari, konkurencyjnego producenta mikrokomputerów. Zbudował cieszące się popularnością modele Atari 65XE czy Amiga.

Mieczysław Bekker. Naukowiec i inżynier, absolwent wydziału mechanicznego Politechniki Warszawskiej. Brał udział w kampanii wrześniowej, po której w 1943 roku przedostał się do Kanady, a w 1956 do USA. Był profesorem na Uniwersytecie w Michigan i dyrektorem Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors. Autor licznych prac w dziedzinie teorii pojazdów terenowych. Przewodził zespołem naukowców i konstruktorów tworzących pojazd księżycowy w ramach konkursu zorganizowanego przez NASA. Efektem ich prac był Lunar Roving Vehicle (LRV), użyty przez NASA w programie kosmicznym Apollo. Jego rozwiązania techniczne umożliwiły poruszanie się łazika po powierzchni Księżyca.

Steve Wozniak. Urodzony w 1950 roku inżynier i programista, polskie korzenie zawdzięcza pradziadkom. To właśnie Steve Wozniak wraz ze Stevem Jobsem w 1976 roku założył firmę Apple, która zrewolucjonizowała rynek technologii. Wspólnie tworzyli potęgę firmy, w której Steve Wozniak pracował do roku 1985. W tym czasie skonstruował pierwsze komputery osobiste Apple I oraz Apple II. Za zasługi został odznaczony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych nagrodą National Medal of Technology jako niekwestionowany autorytet świata komputerów. Jest również pomysłodawcą Electronic Frontier Foundation, organizacji wspierającej wolności obywatelskie w cyfrowym świecie. Jako zagorzały filantrop wspiera liczne projekty edukacyjne i pomaga młodym, zdolnym w rozwoju.

Susan Wojcicki. Jest niekwestionowaną królową serwisu YouTube, którym kieruje od roku 2014. Ekonomistka i przedsiębiorczyni. Jako jedna z pierwszych osób została zatrudniona w Google, gdzie przez 12 lat pracowała na kierowniczych stanowiskach. Za jej inicjatywy powstały pierwsze słynne doodles oraz wprowadziła do realizacji takie produkty Google jak Google Images, Google Books czy Google Video. Dwukrotnie znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet magazynu Forbes. Jest córką Stanley’a Wojcickiego, profesora fizyki na Uniwersytecie Stanforda. Jej dziadkiem był Franciszek Wójcicki, polski prawnik i działacz ruchu ludowego, poseł na Sejm Ustawodawczy. Posiada polskie obywatelstwo.

Na kartach historii innowacji zapisali się także tacy wynalazcy jak Stefan Kudelski, konstruktor magnetofonu Nagra, którego wynalazki zrewolucjonizowały Hollywood i były wykorzystywane przez NASA. Syn polskich emigrantów Frank Piasecki, był konstruktorem pierwszego na świecie śmigłowca dwuwirnikowego, z jego produktów korzystała amerykańska armia, a firmę Piasecki Helicopter Corporation kupił Boeing. Nie sposób w gronie innowatorów nie wymienić Tadeusza Sendzimira, patrona słynnej krakowskiej huty. Sendzimir nazywany na świecie Edisonem metalurgii zamieszkał przez II wojną światową w USA, a jego wynalazki z zakresu górnictwa i przetwórstwa metali uzyskały na świecie 120 patentów. Do tej listy warto dodać także fizyka, Józefa Rotblata, który brał udział w pracach nad bombą atomową w projekcie Manhattan a w 1995 roku został uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla. Jego niezwykłe życie możemy szczegółowo poznać dzięki wydanej właśnie biografii Marka Górlikowskiego Noblista z Nowolipek.

Lunar Roving Vehicle (LRV), użyty przez NASA w programie kosmicznym Apollo był dziełem zespołu, którym kierował Polak Mieczysław Bekker, copyright: NASA.
Lunar Roving Vehicle (LRV), użyty przez NASA w programie kosmicznym Apollo był dziełem zespołu, którym kierował Polak Mieczysław Bekker, copyright: NASA.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF