...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polski fintech pozyskał 220 mln zł finansowania w Serii A

Ramp — polski fintech kryptowalutowy ustanowił nowy rekord w finansowaniu polskich startupów. Równocześnie dołączył do grona największych inwestorów w Polsce, tj.: Booksy, DocPlanner i Uncapped.

Dzięki pozyskanym od inwestorów 220 milionów zł. polski fintech — Ramp może rozwinąć skrzydła na arenie międzynarodowej. Jak informują prezesi firmy- spółka zamierza przeznaczyć całą kwotę na ekspansję i rozwój na nowych, międzynarodowych rynkach np.: amerykańskim.

Pozyskane środki pomogą w jeszcze szybszym rozwoju Ramp na nowych rynkach, w tym Stanach Zjednoczonych. W ciągu roku obroty Ramp urosły o 3000%. W ciągu pół roku od pozyskania rundy Seed spółka powiększyła trzykrotnie swój zespół i planuje powiększyć go jeszcze trzykrotnie do końca przyszłego roku.

Kim jest Ramp i co oferuje?

Jest to startup założony w 2018 roku przez Szymona Sypniewicza i Przemka Kowalczyka. Firma składa się z 80-osobowego zespołu i zajmuję  się usługą łatwej wymiany walut fiducjarnych tzw. on-ramping na kryptowaluty. Fintech współpracuje z ponad 400 partnerami, tj.: przeglądarka Opera, gra NFT Axie Infinity czy portfele kryptowalut Argent i Trust Wallet.

Dzięki ciekawym rozwiązaniom walutowym firmy, wspomniani partnerzy, jak i użytkownicy mogą w bezpieczny i łatwy sposób kupować kryptowaluty, a następnie korzystać z wygodnych form płatności, tj.: przelew bankowy, szybki przelew z Revolut, karty płatnicze i Apple Pay. Dodatkowo Ramp ułatwia również tworzenie aplikacji, które wykorzystują możliwości technologii blockchain i oferują użytkownikom proste płatności.

Polski startup pozyskał 220 mln zł 

W najnowszej rundzie inwestycyjnej przewodził fundusz Balderton Capital, który inwestował wcześniej w spółki, tj.: Jokr,Revolut czy MySQL. W rundzie udział wzięli także dotychczasowi inwestorzy — fundusze NFX, Galaxy Digital, Seedcamp i Firstminute Capital, aniołowie biznesu, w tym Taavet Hinrikus i Bartek Pucek.

Co ciekawe, w ramach inwestycji do zarządu Ramp dołączyła Rana Yared — partner generalny z Balderton Capital. Yared przez 14 lat była partnerem Goldman Sachs — jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie. Jeszcze wcześniej do zarządu fintechu dołączyła Morgan Beller z inwestującej w rundzie NFX. Beller była współtwórczynią bardzo popularnej kryptowaluty Libra, której właścicielem jest firma Meta — Marka Zuckenberga.

Rekordowe finansowanie w polskiej branży

Według danych PFR Ventures i Inovo Venture Partners ostatnia runda finansowania Serii A była największą serią w historii polskich startupów. Dodatkowo wskazali, że jest  13-krotnie większa niż średnia wartość poprzednich Serii A w Polsce. Oznacza to, że Ramp dołączył do największych startupów w Polsce, które osiągnęły podobne lub porównywalne finansowania. Są to firmy tj.: Booksy, Brainly, DocPlanner i Uncapped.

Fintech na arenie międzynarodowej

Na początku grudnia 2021 roku Ramp pochwalił się, że został zarejestrowany przez amerykański FinCEN i uzyskał status money service business (MSB). Dzięki czemu firma może już bezpośrednio obsługiwać użytkowników z USA. Z kolei kilka miesięcy wcześniej polską spółkę zarejestrował brytyjski Financial Conduct Authority, który określił ją mianem firmy operującą tzw. kryptoaktywami.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF