...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polski startup zachwycił Microsoft. Teraz zawalczy o wygraną w Microsoft Imagine Cup

Wygrana w konkursie pomogłaby im spopularyzować produkt w świecie nauki, zyskać sponsorów i szerokie możliwości dalszego rozwoju. Najpierw muszą jednak oczarować swoją wizją Microsoft. Mowa o polskim zespole Psyllosoft, który wraz ze swoim systemem MATIA dostał się do ścisłego finału konkursu Microsoft Imagine Cup, czyli największej w skali świata, technologicznej olimpiady startupów.

Tuż obok 11 wyjątkowych projektów z całego świata swoje miejsce w ścisłym finale Microsoft Imagine Cup w kategorii Projekty społeczne znalazł startup rodem z Polski. Projekt już wcześniej został doceniony na świecie, m.in. podczas Światowych Targów Wynalazczości w Paryżu, Międzynarodowych Targów Badań Naukowych i Innowacji w Brukseli oraz na targów Inpex w USA. Projekt opracowany przez zespół Psyllosoft, czyli Krzysztofa Bujnarowskiego, Piotra Psyllosa oraz Jerzego Sienkiewicza, został również oficjalnie doceniony przez francuskiego Ministra Spraw Społecznych i Zdrowia.

Na czym dokładnie polega innowacyjność rozwiązania opracowanego przez polski team? MATIA to system stworzony z myślą o osobach niewidomych, oparty na układzie czujników, m.in. sensorach ultradźwiękowych i sensorach położenia. Przypięte do głowy, klatki piersiowej lub pasa nowatorskie urządzenie gromadzi informacje nt. otoczenia. Następnie zgromadzone dane są przesyłane do smartfona, który daje osobie niewidomej sygnały dźwiękowe, a tym samym umożliwia jej orientację w terenie. Co ciekawe, informacje w systemie przetwarzane są przy użyciu nowoczesnych metod sztucznej inteligencji, jak m.in. głębokie sieci neuronowe – czytamy w opisie projektu.

Psyllosoft to pierwsza w historii drużyna z Polski, która dostała się do światowego finału Imagine Cup. O zwycięstwo w konkursie i nagrodę główną, czyli 50 tys. dol., Polscy naukowcy powalczą już pod koniec lipca br. w Seattle. Jak zapowiadają, przez cały czas będą doskonalić swój projekt, by ten – niezależnie od wyników konkursu – odnosił kolejne sukcesy, szczególnie w świecie nauki. Kraje, z którymi polski zespół będzie rywalizował w kategorii Projektów społecznych, to Singapur, Chiny, Niemcy, Ekwador, Meksyk, Nigeria, Tunezja, Tajwan, Cypr, Grecja i Węgry.

Zwieńczeniem światowego pojedynku startupów będzie wybranie jednego spośród trzech zwycięskich projektów z każdej kategorii konkursu (Games, Innovation i World Citizenship). Zdobywcy pucharu Imagine Cup z tytułem najlepszej drużyny na świecie jako jedyni będą mieli możliwość udziału w sesji mentoringu z Satyą Nadellą, prezesem zarządu Microsoft Corporation.

::

Fot. Politechnika Białostocka / pb.edu.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF