...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Praca biurowa poza biurem – czy zdalnie można wykonywać każdy zawód?

praca zdalna

Praca zdalna dzisiaj to chleb powszedni w wielu firmach. Pandemia spowodowała potężne zmiany w modelach pracy. Jednak elastyczna praca z możliwością home office nawet w ciągu jednego dnia w tygodniu zaczęła się pojawiać w oczekiwaniach pracowników jeszcze przed zmianami, które wywołały lockdowny. Wielu kandydatów wyszukując oferty pracy kieruje się tym kryterium, jako jednym z ważniejszych.

Praca zdalna jest niczym innym jak możliwością wykonywania obowiązków związanych z danym stanowiskiem poza siedzibą firmy, najczęściej w domu pracownika. Sytuacja pandemii spowodowała potrzebę uregulowania pewnych kwestii związanych z jej wykonywaniem w przepisach prawa jak np. kontrola pracownika zdalnego czy obowiązki organizacyjne pracodawcy. Obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, która ma regulować warunki pracy zdalnej.

Jaką pracę można wykonywać zdalnie?

Wprowadzenie restrykcji i dystansu społecznego pokazało nam, że ogrom zawodów pozwala na zrezygnowanie z biura i przeniesienie się z obowiązkami w przestrzeń domową. Zdecydowana większość stanowisk związanych z pracą biurową czy kreatywną może być wykonywana bez konieczności podróżowania codziennie do firmy. Które profesje są najpopularniejsze w takim systemie?

Wszelkie zawody związane z IT, od projektowania, przez testowanie oprogramowania, tworzenie stron www i analizę danych, po prace związane z administrowaniem siecią
Większość zawodów w branży kreatywniej – grafik, animator, twórcy audio i wideo oraz gier komputerowych
Tłumaczenia i korepetycje
Zawody związane z tworzeniem treści i ich zarządzaniem – copywriter, redaktor, korektor, dziennikarz, content manager, social media manager, pozycjonowanie treści
Wirtualna asystentka
Obsługa klienta
Rachunkowość
Rekrutacja oraz HR

Coraz łatwiej znaleźć oferty pracy z możliwością pracy zdalnej 3-4 dni w tygodniu, jednak nadal pracodawcy chcą spotykać swoich pracowników przynajmniej jeden dzień w tygodniu w biurze. Jest to bardzo optymistyczna i dobrze rokująca zmiana dla osób, którym zależy na elastycznym modelu pracy. Dla niektórych jednak może być sporym utrudnieniem.

Kto decyduje się na pracę zdalną?

Na pracę zdalną najczęściej decydują się osoby, które mają dzieci, by móc jednocześnie zapewnić stabilność finansową rodzinie i spędzać z nią więcej czasu. Również osoby ze stopniem niepełnosprawności bądź problemami zdrowotnymi często wybierają pracę z domu. Coraz częściej można się spotkać z określenami workation, czyli połączeniem podróży rekreacyjnej z pracą zdalną oraz cyfrowi nomadzi, czyli osoby, które pracując zdalnie, są stale w podróży i co jakiś czas zmieniają swoje miejsce zamieszkania.

Nie dla każdego jednak będzie odpowiednia taka praca. Księgowa jest jednym z takich zawodów, w którym pracodawcy dość niechętnie oferowali możliwość pracy z domu, na przykład ze względu na obieg dużej ilości dokumentów czy oprogramowanie księgowe instalowane na komputerach firmowych.

Obecnie na szczęście wiele się zmienia dzięki szybko postępującej cyfryzacji oraz większej świadomości pracodawców na temat potrzeb pozafinansowych pracowników. Księgowość coraz częściej jest wykonywana zdalnie i dołączają do niej z sukcesem kolejne zawody, które kiedyś były niemożliwe do wykonywania poza biurem. Są oczywiście takie branże, w których pracownik musi być obecny fizycznie w firmie jak np. produkcja, transport czy medycyna, jednak szybko zmieniająca się rzeczywistość, nowe technologie, automatyzacja i cyfryzacja usług z pewnością będą wywoływać ogromne zmiany w tym obszarze na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu lat.


Źródło: GoWork 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF