...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Przegląd wydarzeń w esporcie: Premiera Valoranta, AGO Mistrzem Polski, statystyki z maja, Blizzcon, Ghost, VISA, Lamborghini

W kolejnym podsumowaniu wydarzeń przeczytacie o potencjale Valoranta, zwycięzcach ESL Mistrzostw Polski, najpopularniejszych grach i streamerach, a także o nowym filmie Ghost i międzynarodowych aktywacjach Lamborghini oraz VISA.

Przeglad wydarzen esport ESE

Premiera Valorant

Valorant ma ambicje zamieszać na rynku tytułów esportowych. Gra jeszcze przed szeroką premierą biła kolejne rekordy zarówno wśród oglądających, jak również grających. Toteż ogromne są teraz oczekiwania po premierze, która miała miejsce 2 czerwca. Rozgrywka jest połączeniem stylu Counter-Strike i Overwatch – i stanowi ukłon w kierunku fanów nie tylko tych strzelanek, ale również innej gry wydawanej przez Riot Games – League of Legends.

Riot Games bez wątpienia posiada doświadczenie w budowaniu ekosystemów esportowych, a Valorant ma szanse dołączyć do kanonu topowych gier esportowych. Czy te szansę wykorzysta? O tym zadecyduje cały szereg czynników. I bynajmniej nie chodzi jedynie o wrażenia płynące z samej gry. Widowiskowość transmisji, zaangażowanie organizatorów turniejów i profesjonalnych organizacji, mnogość twórców treści i możliwość kreowania historii i tworzenia gwiazd zdają się być tutaj jednymi z kluczowych obszarów.

AGO Esports wygrywa ESL Mistrzostwa Polski

AGO zwyciężyło turniej Counter-Strike ESL Mistrzostw Polski. W wielkim finale pokonali AVEZ Esport w stosunku 2:0. Na dalszych miejscach uplasowała się Actina PACT oraz Illuminar Gaming.  Poprzednim zwycięzcą rozgrywek było Illuminar Gaming, z kolei AGO Esports triumfowało dwa lata temu. Rywalizacja na polskiej scenie Counter-Strike zdaje się być wyjątkowo wyrównana.

Nigdy polska scena (Counter-Strike – red.) nie była tak równa, co bardzo cieszy. Brakowało nam takiej rywalizacji od dawna i w perspektywie czasu wyjdzie to nam na dobre, może nie mamy jeszcze najlepszych ekip na świecie, ale zobaczycie – to kwestia czasu.

Grzegorz 'szpero’ Dziamałek, zawodnik Wisła All In! Games Kraków

League of Legends, Fortnite, GTA5, Call of Duty i Counter-Strike najpopularniejszymi grami na Twitchu globalnie

Fot. The Esports Observer

Badanie The Esports Observer i Newzoo donosi, że w ostatnim tygodniu maja najpopularniejszymi grami na Twitchu był League of Legends i na całym świecie osiągnął prawie 33 miliony obejrzanych godzin, przed Fortnite, GTAV, Call of Duty i Counter-Strike. W kolejnych tygodniach ujrzymy w tych statystykach Valoranta, który skończył fazę Bety i miał premierę w ostatnich dniach. Wraz ze zwiększaniem się liczby gier następuje dywersyfikacja kontentu – stąd bardzo ogólna kategoria „Just Chatting” oznaczająca wszelkie treści nie związane z obrazem z gry znajduje się na pierwszym miejscu, gdyż czat z widzem i lifestyle jest istotnym fundamentem livestreamingu.

xayoo, h2p_gucio, ewroon, pago3 i izakoo najpopularniejszymi streamerami w maju w Polsce

Fot. Streamerzy.pl

Portal Streamerzy.pl opublikował raport za miesiąc maj. Największą oglądalność w Polsce w tym miesiącu miał xayoo, ze średnia liczbą widzów na poziomie 9306 osób i maksymalną widownią powyżej 20 tysięcy. Na kolejnych miejscach znalezli się h2p_gucio, ewroon, pago3, izakooo, overpow, kanał polsatgames, zony, kubon_ i isamuxlive.

Blizzcon kolejną ofiarą Covid-19

Odbywający się od wielu lat BlizzCon organizowany przez Blizzard Entertainment nie odbędzie się w 2020 roku. Impreza została przełożona na kolejny rok z powodu pandemii koronawirusa. Blizzard jest wydawcą takich gier jak World of Warcraft, Diablo, Starcraft, czy Overwatch – a BlizzCom co roku był świetną okazją do ogłoszenia wszelkich nowinek i zapowiedzi na kolejny rok.

GHOST, czyli polski film fabularny o esporcie

GHOST, będzie pierwszą polską fabularną produkcją traktującą o esporcie. Film inspirowany jest wydarzeniami tzw. “Złotej Piątki”, która w w pierwszej dekadzie XXI wieku zdominowała światową scenę Counter-Strike. Więcej informacji o filmie, jak również wywiad z producentem znajdziecie: TUTAJ

Tytuł najlepszej e-sportowej drużyny firmowej w Polsce trafia do Capgemini

W turnieju CS: GO online organizowanym w ramach E-sportowej Ligi Firmowej wzięło udział 17 firm, 24 drużyny i ponad 120 zawodników. W wielkim finale mecz o zwycięstwo rozgrywała drużyna “Capgemini” z Capgemini Polska kontra drużyna “Predator” z filmy Asplex. Tytuł najlepszej e-sportowej drużyny firmowej w Polsce trafił do Capgemini, a MVP turnieju został Amadeusz „Szewcu” Szewc. Sponsorem nagród dla najlepszej czwórki turnieju została Actina.

15% polskich graczy to osoby w wieku 55+

Silver gaming to zjawisko, które zyskuje coraz większą popularność. Powstają nie tylko dedykowane fora skupiające społeczność graczy, ale także profesjonalne drużyny biorące udział w turniejach. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Intela wynika, że aż 58% spośród graczy w wieku 55+ to kobiety. Więcej pisaliśmy: TUTAJ

Korona Kielce zwycięzcą CANAL+ Ekstraklasa Cup 2020

Fot. Canal+

Turniej w grze FIFA toczył się przez sześć tygodni, a udział w nim piłkarze reprezentujący wszystkie kluby Ekstraklasy. Po sześciu tygodniach rozgrywek wygrał Jakub Żubrowski reprezentujący Koronę Kielce/ Kolejne miejsca zajęła Legia Warszawa i Śląsk Wrocław.

Lamborghini wkracza w świat esportu z The Real Race

Fot. Lamborghini The Real Race

Legendarna marka Lamborghini zainicjowała wirtualne wyścigi The Real Race. Zmagania w grze Assetto Corsa toczyć będą się przez cały czerwiec i zakończą finałami w siedzibie głównej Lamborghini w Sant’Agata Bolognese we Włoszych. Będzie to pierwsze oficjalne wejście marki do esportu. Luksusowa marka samochodów sportowych będzie cieszyć społeczność wyścigów samochodowych występującymi w grze Lamborghini Huracán GT3 EVO.

FACEIT i VISA rozpoczynają w Rosji program dla młodych talentów w esporcie

Fot. FACEIT

Obie organizacje zawierają przeznaczyć 450.000$ na programy rozwojowe dla młodych talentów poprzez szereg turniejów i lig o różnych poziomach umiejętności. VISA wspólnie z Gazprombank wprowadziła jednocześnie dedykowaną kartę dla graczy umożliwiającą zdobywanie dodatkowych benefitów na platformie FACEIT. Tym samym korporacja postawiła przede wszystkim na gry Counter-Strike i Dota2.

Alior Bank natomiast, postawił na League of Legends

Alior Bank z przemyślaną strategią esportową – Illuminar Gaming, Ultraliga, dedykowany produkt

Polecamy również poprzednie podsumowanie wydarzeń w esporcie

W tym tygodniu w esporcie: Valorant, Alior Bank, ESL Mistrzostwa Polski, HP Omen, XPG, Rainbow Six, Orbit

Redaktor Prowadzący sekcji Brief Esports. Business Consultant z ponad 15 letnim doświadczeniem w branży esportu i gamingu. Organizator ponad 20 esportowych wydarzeń i turniejów dla profesjonalistów i amatorów. Pracował z najważniejszymi organizacjami esportowymi w Polsce takimi jak Pride, Team Kinguin, AGO Esports, czy Illuminar Gaming jako manager drużyny, dyrektor ds. esportu i dyrektor ds. rozwoju. Doświadczenie biznesowe zdobywał m.in. w McKinsey & Company. Regularny mówca na konferencjach poświęconych tematyce gamingu i esportu w Polsce. Doradca Esports Associations w temacie Narodowej Drużyny Esportu i strategii rozwoju esportu w Polsce.

Jarosław Śmietana