...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Przyszłość komfortu wewnątrz aren sportowych

Signal Iduna Park Dortmund

Podejmując się dzisiaj zadania napisania kilku słów na temat obsługi technicznej (ang. facility management) aren sportowych nie sposób pominąć daty 1 maja czyli Święta Pracy.

W epoce słusznie minionej to czas pochodów i zgromadzeń setek jak nie tysięcy osób w jednym miejscu. W obecnej sytuacji wymuszonej izolacji tego typu wydarzenia nie mają racji bytu. Upierając się aby połączyć temat obsługi obiektów sportowych czy – nomem omen – pochodów kibiców z i na stadiony z dzisiejszym stanem izolacji w zasadzie mógłbym w tym miejscu zakończyć swój wywód. Jednak sprawa nie jest już tak oczywista jeśli przyjmiemy, że do aren sportowych coraz śmielej dołączają kolejne obiekty przeznaczone dla branży esports, czyli sportu elektronicznego.

Według badań dr Macieja Kaweckiego z Instytutu Lema cyt. „pandemia jest pierwszym w historii ludzkości okresem, gdy ponad 25% społeczności globalnej żyje online”, co zasadniczo zmienia codzienne nawyki, przyzwyczajenia oraz sposób spędzania wolnego czasu. Na tym gruncie, rozwój branży rozgrywek sportowych w sieci jest jednym z najszybciej rosnących biznesów obok e-commerce. Spotkania i rozgrywki online z zasady separują od siebie uczestników, umożliwiając śledzenie ich poczynań przez tysiące fanów przed własnymi ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Czy to oznacza, że branża esports zrewolucjonizuje sposób w jaki przeżywać będziemy kolejne sukcesy naszych ulubionych sportowców?

Odpowiedź na to pytanie w mojej opinii nie jest jednoznaczna. Pomimo braku konieczności zapewnienia fizycznej infrastruktury dla graczy oraz widzów znanej ze stadionów lekkoatletycznych, światowe przykłady pokazują, że dedykowane areny dla tego typu rozgrywek powstają jak grzyby po deszczu. Nie tylko w formie adaptacji sal wykładowych campusów uniwersyteckich czy pomieszczeń magazynowych pod wymogi graczy ale gigantycznych inwestycji w profesjonalne areny sportowe, z kilkudziesięcioma ekranami, strefami relaksu i miejscami noclegowymi, restauracjami oraz widownią na tysiące osób. Trend ten to przejaw potrzeby gromadzenia się nas wokół emocjonujących wydarzeń – tych wirtualnych również.

Philadelphia Fusion Stadium
Fot. Philadelphia Fusion Stadium

Przykładem pierwszym z brzegu niech będzie Fusion Arena w Filadelfii, USA o powierzchni 6000 m2, z widownią mogącą pomieścić jednocześnie nawet 3500 widzów. Cała inwestycja pochłonie 50 mln USD a pierwsze rozgrywki zostaną w tym miejscu już w przyszłym roku. Obsługa techniczna i zarządzanie takim obiektem przypominać raczej będzie połączenie centrum handlowego, teatru i boiska wymagając nowych procedur zapewniających bezpieczeństwo uczestników oraz widzów.

Skutki obecnych wydarzeń związanych z pandemią koronawirusa wymuszą na obsłudze technicznej ograniczenie dostępu nieupoważnionych osób do stref przeznaczonych dla graczy, separowanie od siebie widzów w bezpiecznej odległości przy zachowaniu wzorowej widoczności rozgrywek w dowolnym miejscu. Najwyższe standardy obsługi znane nam z poczekalni VIP na międzynarodowych lotniskach nie będą niczym zaskakującym w tego typu obiektach jak tylko pojawią wirtuozi esportu na miarę Leo Messiego czy Tony’ego Hawka.

Z perspektywy branży facility management jaką reprezentuję, kryzys pandemii który nas dotknął z pewnością zmieni jej kształt i wymogi jakie będą stawiane wspomnianym wyżej obiektom. Warto już dzisiaj rozważyć skutki rozprzestrzeniania się zagrożeń biologicznych. Dotychczas mieliśmy do czynienia z obiektami otwartymi w odróżnieniu od zamkniętych aren e-sportowych. Z punktu widzenia organizacji przyszłych zgromadzeń i inwestycji w obiekty tego typu, dziś jest odpowiedni moment aby przewidzieć prace związane z audytem systemów HVAC, zaplanować przegląd aktualnych procedur i zakresu konserwacji. Nie mówię tutaj wyłącznie o prostej usłudze czyszczenia ale o obszarze który w sposób krytyczny – przy braku profesjonalnych działań prewencyjnych i monitorujących – negatywnie wpłynie na komfort i osiągane w miejscu pracy (rozgrywki online?) rezultaty.

Przykład pandemii koronawirusa pokazał nam jak dalece bezbronni jesteśmy w walce z niewidzialnym przeciwnikiem. Zapewnienie bezpieczeństwa graczom oraz widzom w zamkniętej arenie wymaga syntezy wiedzy i kompetencji techniczny dotychczas znanych przy budowie data center i kin. Odpowiednia temperatura oraz regularna konserwacja wentylacji wraz z jej całkowitą dezynfekcją to absolutna podstawa w tego typu obiektach sportowych co pokazują nam zrealizowane już projekty na Zachodzie. Aby utrzymać urządzenia i instalacje w dobrej kondycji przez cały okres funkcjonowania obiektu, należy pamiętać, by regularnie przeprowadzać kontrolną inspekcję czystości układów oraz od razu reagować na pojawiające się usterki i awarie urządzeń, często spowodowane brakiem okresowych przeglądów i zanieczyszczeniem instalacji. Usługę czyszczenia i dezynfekcji wykonuje się przede wszystkim ze względu na jakość wdychanego powietrza – ilość kurzu, pyłów, bakterii, drobnoustrojów, lotnych związków organicznych itp. (warunki higieniczne), które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach oraz ograniczenie przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych i pogorszenie wydajności urządzeń. Higiena i jakość powietrza wewnątrz areny stanie się krytycznym elementem kontroli służb technicznych porównywalny do tych z monitoringu serwerowni.

Podsumowując, z radością obserwuję moment przełomowy dla dyskusji o jakości powietrza w miejscu pracy i rozrywki, dlatego warto poświęcić uwagę już na etapie planowania i projektowania tychże systemów co do sposobu ich eksploatacji i regularnej konserwacji – z korzyścią dla nas wszystkich.

O fenomenie powstających aren esportowych pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów


Autor: 

Lukasz Marcinkowski

Łukasz Marcinkowski – właściciel firmy Open Energy Polska, która jest wiodącym integratorem specjalistycznych usług doradztwa technicznego na rzecz nieruchomości należących do międzynarodowych koncernów w Polsce. Do kluczowych obszarów zainteresowania należą systemy klimatyzacji i wentylacji (HVAC) w zakładach przemysłowych, gastronomii czy budynkach użyteczności publicznej. Obecnie kieruje zespołem odpowiedzialnym za wdrażanie procedur dotyczących konserwacji systemów wentylacyjnych i dostaw wysokiej jakości powietrza dla szeregu firm o rozproszonej strukturze działania.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF