...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Respect Index zmienia formułę

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadza zmiany w formule wskaźnika Respect Index grupującego spółki odpowiedzialne społecznie.

Badanie i rewizja składu indeksu będą przeprowadzane raz w roku, a nie jak dotąd dwa razy. Nowością jest także to, że będą mogły się w nim znaleźć spółki zagraniczne, które notowane są w WIG20, mWIG40 i sWIG80.

Założeniem powstania Respect Index było budowanie wiarygodności firm w oczach inwestorów. Trafiają do niego spółki działające zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego i informacyjnego, relacji z inwestorami, a także z uwzględnieniem i poszanowaniem czynników społecznych, pracowniczych i ekologicznych.

Partnerem projektu pozostaje firma doradcza Deloitte, która tak jak dotychczas będzie przeprowadzała audyt danych podawanych przez spółki ubiegające się o włączenie w skład Respect Index. – To bardzo ważny projekt dla polskiego rynku giełdowego, dlatego cieszymy się, że nadal będziemy jego częścią. Uważamy bowiem, że firmy powinny traktować swoje relacje z klientami, podejście do pracowników czy środowiska naturalnego jako nieodłączny element swojej odpowiedzialności biznesowej. Warto, aby czyniły to co najmniej w stopniu proporcjonalnym do ich wielkości i skali działalności. Respect Index propaguje takie właśnie podejście do biznesu. Jestem przekonany, że z każdą kolejną edycją jego znaczenie będzie coraz większe– mówi Jacek Kuchenbeker, starszy menedżer w dziale zarządzania ryzykiem Deloitte, lider zespołu świadczącego usługi z zakresu CR.

Z raportu „Decyzje inwestycyjne a odpowiedzialny biznes” przygotowanego przez GPW oraz Deloitte w listopadzie 2012 r. na podstawie badania przeprowadzonego w ubiegłym roku, 94 proc. badanych (przedstawiciele domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, firm doradczych oraz banków powierniczych) słyszało o funkcjonowaniu na warszawskiej giełdzie Respect Indeksu (wzrost o 11,5 pp. rok do roku). Jednocześnie blisko 70 proc. z nich uznaje istnieje tego zestawienia za konieczne i pożyteczne, a 58 proc. polskich inwestorów twierdzi, że działalność firm, które uwzględniają aspekty związane ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym (ESG) w sposób wymierny przekłada się na ich wyniki finansowe.

Zarząd GPW podjął decyzje o zmianach w formule indeksu po konsultacjach z uczestnikami rynku giełdowego. Wszystkie kolejne edycje będą przeprowadzane zawsze w drugiej połowie roku, począwszy od tej najbliższej, którą zaplanowano już na jesień br. Zmieni się również formularz ankiety, którą wypełniają spółki. Będzie ona teraz uwzględniała specyfikę branżową.

To ważne, w jakim sektorze działa dana firma. Inne wymagania stawiamy spółkom aktywnym w sektorze produkcji, inne tym aktywnym w branży TMT czy też przykładowo bankom. Różni je choćby podejście do oddziaływania na środowisko naturalne – dodaje Kuchenbeker.  

Do 30 czerwca br. ma powstać lista spółek, które podlegać będą analizie w zakresie raportowania i wypełniania dobrych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego i informacyjnego. Spółki te zostaną zaproszone do wypełnienia ankiety. Badanie ankietowe i audyty spółek zaplanowano na przełom września i października br.

:: ::

Respect Index powstał w listopadzie 2009 r. jako pierwszy giełdowy indeks spółek odpowiedzialnych funkcjonujący w Europie Środkowo-Wschodniej. Od tego czasu do maja 2013 r. stopa zwrotu indeksu Respect wyniosła 50 proc.

Aby przybliżyć nowe zasady funkcjonowania Respect Index, w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone seminaria internetowe skierowane do spółek zainteresowanych udziałem w kolejnej edycji badania.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF