...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Rosjanie stworzyli pierwszy bezpieczny smartfon do specjalnych celów

Komputerowa grupa Aquarius należąca do korporacji National Computer Corporation (NCC) we współpracy z firmą Kaspersky Lab stworzyła innowacyjne urządzenie do specjalnych celów.

Jak informuje rosyjski dziennik Kommiersant — wspomniana grupa we współpracy z firmą Kaspersky stworzyła pierwszy, bezpieczny smartfon, określany mianem „kieszonkowego komputera osobistego” typu PDA.

W rozmowie dla Kommiersant współzałożyciel korporacji NCC — Aleksander Kalinin przekazał gazecie, że wypuszczono już na rynek pierwszą próbną partię 200 urządzeń opartych na systemie operacyjnym firmy Kaspersky Lab-Kaspersky OS.

Kalinin zapowiada, że do końca roku planowane jest wyprodukowanie kolejnych 3 tys. sztuk smartfonów, które będą przeznaczone dla żołnierzy i przedstawicieli służb specjalnych.

Rosyjska myśl technologiczna!

Oficjalne dane zgromadzone przez reporterów Kommiersant wskazują, że popyt na tego typu „bezpieczne urządzenia” będzie rósł ze względu na wzmożoną kontrolę zwyczajnych smartfonów osobistych przez funkcjonariuszy wywiadu rosyjskiego, ale nie pojawią się na rynku komercyjnym.

Urządzenie umożliwia dostęp do usług korporacyjnych za pośrednictwem aplikacji w trybie chronionym. Jednym z jego elementów są połączenia chronione za pośrednictwem specjalnego oprogramowania– powiedział gazecie Władimir Stiepanow, szef  grupy Aquarius.

Wspomniany smartfon/ palmtop wykorzystuje moc autorskiego systemu operacyjnego- Kaspersky OS, który jest w stu procentach bezpieczny i pozbawiony wszelkich zbędnych aplikacji i dodatków.

Oprogramowanie koncentruje się na branżach o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa w sieci, tj.: przemysł, energetyka, administracja rządowa czy transport, służby mundurowe itp. – informuje rosyjska agencja prasowa TASS.

Inwestycja w projekt bezpiecznych smartfonów kosztował twórców ponad 1 miliard rubli, czyli około 55 milionów złotych. Twórcy smartfona wierzą, że uda im się pozyskać więcej klientów pracujących w państwowych spółkach i urzędach.

Specyfikacja produktu niestety owiana jest wielką tajemnicą. Czytając artykuł Kommiersant, dowiadujemy się, iż twórcy nie określili, na jakim procesorze jest oparte urządzenie, ale zapewnili, że smartfon jest „bardzo rosyjski”.

Z kolei na oficjalnej stronie Kaspersky informuje, że pomysł na system Kasperski OS powstał już 15 lat temu. Co ciekawe„wspomniane oprogramowanie j przeznaczone jest, dla systemów wbudowanych z restrykcyjnymi wymaganiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa”. Deweloperzy zapewniają rosyjski rząd, iż system został zaprojektowany tak, aby zneutralizować potencjalne ryzyko ataków cybernetycznych.

Oficjalne źródła zacytowane w dzienniku mówią także, że motywacją do opatentowania niniejszego urządzenia były informacje i doniesienia dotyczące wycieku oficjalnej korespondencji, prowadzonej przez pracowników służb specjalnych do sieci.


Źródło: https://www.kaspersky.pl/

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF