...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Rozrywka, nauka i newsy – Polska odkrywa potencjał nieograniczonego świata podcastów

Inwestycje czasu, funduszy i kreatywne podejście do podcastów opłaca się mediom i twórcom. Polska jest jednym z rynków globalnych, w którym sektor podcastów najszybciej rozwija się. Według firmy Voxnest, Spotify jest wiodącą platformą podcastów w Polsce, a społeczność ich słuchaczy rośnie o 300% w skali rok do roku.

Z ponad 217 milionami użytkowników w 79 krajach Spotify jest obecnie jedną z największych na świecie platform streamingowych z treściami audio, zawierającą bogaty katalog utworów i podcastów. Niedawno potwierdziliśmy, że już ponad 20 000 zespołów kreatywnych na całym świecie publikuje tysiące serii podcastowych na różnorodne tematy: od kultury, informacji i ekonomii, przez psychologię i sport, po cykle fabularne i komediowe.

Format podcastów ewoluuje w zawrotnym tempie i choć w Polsce nadal jest w fazie wczesnego rozwoju, dostrzegamy w nim ogromny potencjał wzrostów – tylko w ostatnim roku liczba słuchaczy podcastów na Spotify w Polsce wzrosła o 300%. Według danych Voxnest – właściciela jednej z największych platform hostingowych dla podcastów, Spreaker – Polska jest w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się rynków dla tego formatu na świecie! Wzrosty sięgają 40% w skali miesiąc do miesiąca. Wyprzedzają nas Chile, Argentyna, Peru, Meksyk i Chiny. Według danych Voxnest Spotify jest obecnie platformą #1 w Polsce jeśli chodzi o streaming podcastów.

Wraz ze wzrostem liczby słuchaczy, rośnie również katalog dostępnych tytułów. Obecnie na Spotify znajdziecie ponad 250.000 różnych podcastów. Spotify skupia sią na rozwoju lokalnych produkcji.

Chcemy dać polskim słuchaczom kompleksowe doświadczenie słuchania treści i udostępniać różnorodne formaty i gatunki podcastów. Właśnie dlatego z zaangażowaniem wspieramy lokalnych twórców w promowaniu formatu podcastów w Polsce. – komentuje Przemek Pluta odpowiedzialny za strategię rozwoju Spotify w Europie Wschodniej i Południowej

Coraz więcej krajowych wydawców i redakcji rozszerza swoje portfolio o podcasty, od mediów informacyjnych, takich jak Onet i Puls Biznesu, po tytuły tematyczne, poświęcone technologii czy kulturze, jak Niebezpiecznik i Newonce. Kolejni twórcy internetowi zaczynają publikować podcasty i w ten sposób wzmacniać relacje z fanami, weźmy za przykład chociażby Radka Kotarskiego z Polimatów czy Kasię Czajkę i Pawła Opydo i ich serię ZVZ.

Spotify dąży do zbudowania całego uniwersum treści audio, które będzie motorem do dyskusji, angażowania społeczności, tworzenia nowych kontekstów. Spotify się to udaje, ponieważ oferujemy powszechny dostęp do platformy i treści audio na żądanie na różnorodnych nośnikach i w każdej lokalizacji – na smartfonie, w domu, w samochodzie, gdziekolwiek chcemy. – dodaje Przemek Pluta ze Spotify

Ale kto właściwie słucha podcastów?

Ponad 50% słuchaczy podcastów w Polsce ma mniej niż 30 lat. Według statystyk Spotify ponad 90% czasu spędzanego z podcastami odbywa się za pośrednictwem smartfonów. Co może zaskakiwać, podcastów słuchamy nie tylko rano i wieczorem. Najwięcej streamów notujemy w ciągu dnia, popołudniami.

Komedia, kryminały a może polityka?

Jeśli przyjrzymy się ulubionym gatunkom podcastów słuchanych przez Polaków na czele zestawienia najpopularniejszych kategorii znajduje się Sztuka i rozrywka, a dalej Edukacja oraz Komedia. Jeśli chodzi o najczęściej słuchane tytuły, na pierwszym miejscu znajduje się seria Kryminatorium, którego prowadzącym jest Marcin z kanału YT Niediegetyczne, a tuż za nim plasuje się Karol Paciorek i jego seria Imponderabilia. Podium uzupełnia seria Dwóch Typów Podcast, którego prowadzącymi są dwaj youtuberzy: GargamelVlog oraz Generator Frajdy. Innym ciekawym przykładem jest edukacyjna seria Strefa Psyche, przygotowywana przez Uniwersytet SWPS. Krajowe zestawienia zmieniają się cyklicznie, ponieważ coraz więcej redakcji, twórców i instytucji decyduje się na stałe publikowanie swoich podcastów na Spotify.

Najczęściej streamowane gatunki podcastów w Polsce: 

 1. Sztuka i rozrywka
 2. Edukacja
 3. Komedia
 4. Zdrowie i styl życia
 5. Wiadomości i polityka

Najczęściej streamowane podcasty w Polsce: 

 1. Kryminatorium
 2. Imponderabilia
 3. Dwóch typów podcast
 4. Polimaty 2
 5. 7 metrów pod ziemią
 6. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
 7. Ja i moje przyjaciółki idiotki
 8. Speak English now Podcast through Mini Stories
 9. Zabójcze opowieści
 10. WNOP: Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Ranking najpopularniejszych gatunków i tytułów podcastów w kwietniu 2019

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF