...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ryczałt będzie uproszczony i ma pomagać przedsiębiorcom

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu Jan Saronowski - wiceminister finansów zapowiedział obniżenie niektórych stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i odejście od klasyfikacji PKWiU (Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług). Równocześnie poinformował o powołaniu specjalnego zespołu roboczego, który ma zaproponować optymalne zmiany w ryczałcie i w jego obecnych stawkach.

Celem wprowadzonych udoskonaleń, jest uproszczenie przepisów i racjonalizacja stawek, który według wiceministra Jan Sarnowskiego ma charakter historyczny.

Matryca stawek ma charakter historyczny, dlatego chcemy odejść od klasyfikacji PKWiU, by powiązać stawki z rodzajem wykonywanych usług czy zawodem, co uprości ich stosowanie.

Jan Sarnowski 

We współpracy z rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorstw, Ministerstwo Finansów powołało specjalny zespół roboczy. Ma on za zadanie zaproponować optymalne zmiany w ryczałcie i jego stawkach. Co ciekawe, MF zależy na tym by stawki trafniej, odzwierciedlały wysokość kosztów w poszczególnych branżach.

Ryczałt jeszcze prostszy dla przedsiębiorców

W oficjalnym wystąpieniu wiceminister MF poinformował, że powołany zespół, jak i cały resort rządowy na bieżąco analizuje możliwość obniżenia najwyższych stawek ryczałtu, które obecnie wynoszą: 12,5, 15,17 procent (obowiązują one od 2021 roku).

Analizujemy możliwość obniżenia w szczególności najwyższych stawek. Zależy nam, żeby rozliczenie ryczałtem było proste i jak najbardziej opłacalne dla przedsiębiorców. Zakładamy, że konkretne propozycje zostaną przedstawione w połowie 2022 r. i wejdą w życie w 2023 r.

Jan Sarnowski 

Wprowadzenie określonych zmian w ryczałcie i jego stawkach może okazać się zbyt problematyczne dla młodych i niedoświadczonych przedsiębiorców. Dlatego resort rządowy postanowił wprowadzić profesjonalny pakiet szkoleń i webinarów dla przedsiębiorców i osób odpowiedzialnych za między innymi prowadzenie szkoleń i wprowadzanie nowych przepisów do struktur firmy.

Prowadzimy szkolenia na szeroką skalę. Do końca roku zorganizujemy 18 webinariów dla łącznie 20 tys. uczestników, w których biorą udział liderzy zmian: przedsiębiorcy i osoby odpowiedzialne w firmach za wdrożenia przepisów oraz osoby prowadzące szkolenia. Bazujemy na tych samych materiałach, które są podstawą szkoleń dla pracowników organów podatkowych. Na początku przyszłego roku organizujemy kolejne szkolenia wspólnie z Krajową Izbą Doradców Podatkowych i Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.

Jan Sarnowski 

Kiedy podatnicy będą wystawiać obowiązkowo faktury w systemie KSe-F? 

Jak informuje Ministerstwo Finansów – Nastąpi to najpóźniej w II kwartale 2023 roku. Obecnie resort oczekuje na zgodę Komisji Europejskiej w sprawie uproszczenia ryczałtu i jego stawek. Po otrzymaniu zgody rozpoczną się prace legislacyjne.  Z kolei w 2022 roku wiceminister poinformował, że podatnicy będą mogli wystawiać faktury w KSe-F w sposób fakultatywny.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF