Rząd uszczelnia zakaz handlu. Koniec z placówkami pocztowymi
W lutym 2022 roku rząd uszczelni zakaz handlu w niedzielę i święta, wprowadzając zakaz prowadzenia placówek pocztowych w sklepach spożywczych, supermarketach itp. Według nowych przepisów w niedzielę będą mogły funkcjonować tylko te placówki, które udowodnią, że faktycznie zajmują się wyłącznie usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym.
Pandemia zmusiła sprzedawców i właścicieli sklepów spożywczych do ominięcia zakazu handlu w niedzielę, przemieniając swoje sklepy w punkty pocztowe. Dzięki temu przedsiębiorcy mogli wydłużyć ich funkcjonowanie o kilka godzin np.: do 23:00. Niestety, z początkiem drugiego miesiąca 2022 roku rząd uszczelni określone przepisy handlowe, wprowadzając nowelizację do ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Nowe przepisy mają całkowicie pozbawić sprzedawców możliwości prowadzenia punktu pocztowego.
Nowe przepisy o zakazie handlu
Zgodnie z nowymi przepisami, funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które dokładnie wykażą, że faktycznie zajmują się usługami pocztowymi i nie prowadzą równocześnie handlu detalicznego. Przychody z działalności pocztowej będą musiały przekroczyć około 40 proc. ze sprzedaży detalicznej. Nowelizacja wprowadza także określenie „przeważająca działalność”, która określa dany rodzaj działalności punktu lub sklepu, wskazany w krajowym rejestrze urzędowym (REGON).
Pomimo zapowiedzianych zmian w ustawie, rząd planuje także z dniem 1 stycznia 2022 roku wprowadzić udogodnienie dla handlu regionalno – wiejskiego. Dzięki nim rolnicy mogą prowadzić handel regionalny (targowy) w piątki i soboty. Co ciekawe, założeniem tejże ustawy jest zachęcanie rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych. Co więcej, rolnicy mają być także zwolnienie z tzw. ,,opłaty targowej”.
Czym jest zakaz handlu?
Przypominamy, że ustawa wprowadzająca stopniowy zakaz handlu detalicznego w niedziele i święta została wprowadzona wraz z dniem 1 marca 2018 roku. Obecnie ustawa nie obejmuje m.in. działalności pocztowej. Dodatkowo ustawa nie uwzględnia takich placówek handlowych, jak: cukiernie, lodziarnie, na stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, kawiarnie, a także sklepy z prasą.
Za złamanie zakazu handlu grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a w skrajnym przypadku przedsiębiorca otrzyma karę pozbawienia wolności do lat 3.