...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Siła briefu

siła briefu marketing

Dlaczego marketerzy powinni briefować agencje komunikacji marketingowej w esporcie i gamingu?

Brief — definicja: podstawowy dokument zawierający zestaw informacji użytecznych w procesie tworzenia kampanii reklamowej. Zawarte w nim informacje najczęściej dotyczą odbiorców reklamy, głównych celów kampanii, analizy rynku, budżetu, idei i pomysłów związanych z realizacją projektu. Precyzuje i określa zadania stawiane agencji reklamowej (źródło: Wikipedia).

Zarówno marketerzy, jak i przedstawiciele branży reklamowej od lat korzystają z briefu jako narzędzia komunikacji między marką a agencją w celu prowadzenia skutecznych działań promocyjnych.

Jestem marketingowcem od 20 lat, od roku specjalizuje się w komunikacji marketingowej w esporcie i gamingu, a w marcu tego roku uruchomiliśmy w Briefie sekcję tematyczną poświęconą grupie odbiorców związanej z graniem w gry komputerowe. Po kilkudziesięciu spotkaniach mam już z grubsza wyrobioną opinię na miejsce esportu i gamingu w świadomości marketera. Wnioski nie są optymistyczne. Dyrektorzy marketingu dzielą się na dwie grupy: tych, którzy wiedzą co to esport i gaming i tych, którzy styczności z nim nie mieli. Ta pierwsza grupa z kolei znów dzieli się na tzw. „poparzonych” i tych, którzy mimo świadomości potencjału nie realizowali dotychczas kampanii. „Poparzeni” to ci, którzy nie są zadowoleni z działań agencji lub konwersji kampanii. Grupa aktywnych w esporcie i gamingu marek, które skutecznie prowadzą swoją komunikację, jest niewielka. Z czego to wynika?

Powód po stronie esportu i gamingu to kompetencje. Ludzie od esportu są z esportu, a nie z marketingu.

Na szczęście na rynku pojawiło się kilka agencji, w których podstawy kompetencji mają swoje źródła w marketingu, a esport i gaming właśnie są dla nich narzędziem. Jesteśmy właśnie świadkami koncentracji uwagi świata reklamy na tym ocenianiu możliwości.

Powód po stronie marketera to brak myślenia o esporcie i gamingu jak o narzędziu komunikacji do grupy docelowej a co za tym idzie – nieformułowanie briefów. Tutaj też zadbaliśmy o dostęp do tej wiedzy, uruchamiając briefesports.pl.

Dzisiaj mamy już kompetencje i wiedzę jak z nich korzystać. Czas zacząć.

Dlaczego warto brać pod uwagę esport i gaming w swojej komunikacji?

 

Esport – widownia, źródło: Newzoo

 

Dojrzałość polskiego rynku esport
Dojrzałość polskiego rynku, źródło: Newzoo

Jak wprowadzić marki?

Briefując. Marketerzy znają swoje KPI-e i znają precyzyjne oczekiwania wobec agencji celem dotarcia do grupy. Często zdarza się, że grupa docelowa zawarta w briefie ma pokrycie po stronie esportu i gamingu. Na początek wystarczy wysłać taki brief do organizacji esportowych i agencji komunikacji w tej dziedzinie. Tyle tylko wystarczy, aby świat esportu i gamingu mógł odpowiedzieć z ofertą. Kolejnym etapem jest śledzenie mediów branżowych i korzystanie z wiedzy ekspertów. Z takim zapleczem będzie można precyzyjnie adresować oczekiwania i skosztować cech branży takich jak autentyczność, lojalność, responsywność.

Branża esportu czeka na wasze briefy.

Spędziłem 20 lat w reklamie i marketingu. Założyłem, rozwinąłem i sprzedałem agencję kreatywną, prowadziłem własny coworking, po drodze angażowałem się w startupy. Promuję polską kulturę w azji poprzez sztukę filmową i content telewizyjny. Od 2017 roku jestem związany z BRIEF. W 2017 roku przeprowadziłem rekonstrukcję redakcji oraz digitalizację wydawnictwa na BRIEF.PL. W 2020 roku ruszył nowy serwis BRIEF ESPORTS którego jestem wydawcą. Od 2010 roku jestem związany z rynkiem startupów w Polsce. Jestem mentorem startupowym. Współtworzę wraz z Grzegorzem Kiszlukiem największy i najstarszy Polski ranking kreatywności aplikowalnej – 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie. Jestem fanem i propagatorem esportu i gamingu jako narzędzia komunikacji marketingowej.

Wojciech Krzemień