Trend 2025: Migracja do jaskini

trendy 2025

Pierwszy z trendów, który opisaliśmy na 2025 rok (i następną dekadę zapewne) dotyczył konsumentów, którzy rzucą się w wir hedonizmu. Skoro świat staje się takim miejscem, jakim się staje, to przeżyjmy go jak najciekawiej się da, korzystając ze wszystkiego jakby jutro miało nie nadejść. Zamieńmy nasze życie w grę RPG, w której gonimy przy okazji za rozwojem siebie, swojego organizmu, umiejętności po to, aby… jeszcze głębiej zanurzyć się w hedonizmie.

Jednak ludzie nie są jednorodną grupą. Zawsze będą istniały grupy konsumentów różniące się motywacjami, celami, intencjami, ale przede wszystkim cechami charakteru. To właśnie te ostatnie definiują w największym stopniu zachowania konsumenckie. Dlatego oprócz konsumentów hedonistów żyć będą również konsumenci jaskiniowcy.

Trend 2025: Marko zrób mi dobrze, czyli o konsumentach hedonistach

Konsument z jaskini. Kim jest?

Kilka tysięcy lat temu nie miałeś szansy na przeżycie samemu. Musiałeś być częścią pewnej grupy, która razem mieszkała, zbierała, polowała i broniła się. Ogólnie podnoszący się stan dobrobytu i rozwoju technologicznego na przestrzeni wieków sprawił, że możesz żyć latami nie wychodząc ze swojego mieszkania lub robiąc to sporadycznie. Ba! Nawet możesz odnosić na wielu polach sukcesy z takim trybem życia.

Jednak coraz mniej konsumentów będzie mogło sobie na to pozwolić ze względu na kilka czynników ekonomicznych, społecznych czy środowiskowych. Jednym z rozwiązań będzie dołączanie do mikro-komun. Czasami może to być trójka przyjaciół, czasami dwie pary – kombinacji jest wiele. Co zyskują członkowie komun? Wzajemne wsparcie w wyzwaniach życia codziennego, mniejsze koszty życia (zarówno mieszkania jak i zakupów), wspólną rozrywkę czy rozwijanie swoich pasji, które też będą pretekstem do tworzenia się komun.

W tworzeniu komun krytyczne będzie zaufanie, zgodność charakterów, poglądów społecznych czy motywacji. Co za tym idzie życie w komunie raczej będzie pogłębiało bańkę, w której żyjemy. Nie będziemy do niej dopuszczać osób, z którymi będziemy się na każdym kroku kłócić, do komuny wegan nie zostanie wpuszczony mięsożerca, a fani Marvela nie zamieszkają z fanem DC. To oczywiście jest jeden z największych minusów tego trendu, ponieważ będzie sprzyjał polaryzacji w społeczeństwie.

Marketing dla jaskiniowców

Tutaj większej filozofii nie ma. Po pierwsze produkty sprzedawane w dużych ilościach i dzięki temu w przeliczeniu na jednego konsumenta tańsze. Po drugie ten trend może ograniczyć patologię deweloperską pod szumną nazwą „mikro apartamentów”. W cenie będą mieszkania czy wręcz domki o dużej powierzchni z dużą liczbą pokoi oraz atrakcyjną częścią wspólną.

Głównym komunikatem zachęcającym do kupna produktów bądź usług będzie oszczędność. Od kilku lat robi to na przykład Biedronka ze swoimi licznymi promocjami przy większych zakupach. Aby podkreślić atrakcyjność tego typu ofert wiele marek może zdecydować się na podniesienie cen produktów kupowanych pojedynczo (niezbyt fair taktyka). Kolejnym przykładem są współdzielone konta w serwisach VOD takich jak Netflix czy HBO MAX.

W samych reklamach będzie większe skupienie na pokazywaniu grup ludzi wspólnie wykonujących codzienne obowiązki i nie będą to tylko tradycyjne rodziny z dziećmi. Mniej reklam będzie przedstawiało samotnego konsumenta (no chyba, że będzie to konsument hedonista). Hasła w stylu „Kup i przekonaj się sam” będą ustępowały miejsca „Kupcie i przekonajcie się sami”. I to wbrew od lat przyjętej w copywritingu zasadzie, aby zwracać się w liczbie pojedynczej.

Zmiany nastąpią również w sposobie zbierania danych konsumentów oraz targetowaniu reklam. Unikalni/realni użytkownicy zostaną zamienieni ma modemowych/IP użytkowników i cała komuna łącząca się z siecią z jednego miejsca będzie identyfikowana jako jeden konsument czy potencjalny klient.

Konsument jaskiniowiec jest podróżnikiem

Nie chodzi tylko o to, że po 6 miesiącach pracy w korpo musisz uciec na egzotyczne wakacje. Na te z kolei część jaskiniowców będzie jeździła w mniejszych grupkach (jak na polowanie czy zbieranie jedzenia) po to by odpocząć od pozostałych członków swojej komuny jaskiniowej.

Wspomnieliśmy już o czynnikach społecznych, ekonomicznych czy środowiskowych, które coraz mocniej wpływają na życie konsumentów. Pierwsze dwa są oderwaniem pępowiny i szukaniem najkorzystniejszego miejsca do życia dla siebie, swoich bliskich i jaskiniowej komuny. Po co płacić olbrzymie pieniądze za 50 metrów kwadratowych w bloku w dużym polskim mieście, skoro za tę samą kwotę można kupić dom w południowej Hiszpanii, na wybrzeżu Albanii czy na Sycylii? Ważne, aby był internet, bo grupę osób ze sobą zabierasz.

Trochę inne są czynniki środowiskowe, na które nie mamy absolutnie żadnego wpływu. Możemy tylko uciekać z miejsc, które są zagrożone powodziami, suszami czy huraganami. A tych niestety na całym świecie jest coraz więcej. Kiedyś jaskiniowcy uciekali przed chłodem, dziś przed upałem i powodzią.

Jaskiniowiec vs hedonista

Na koniec chcemy wyraźnie zaznaczyć, że nie są to jedyne dwie persony konsumentów, które będą znaczące w najbliższych latach. Ciężko też przewidzieć, która z nich będzie bardziej liczna, będzie miała wyższą siłę nabywczą. Jedno jest pewne – tworzenie person konsumenckich w oparciu o podstawowe cechy demograficzne czy pokolenie alfa, z czy inne odchodzi do lamusa.

Podsumowując te dwie persony jaskiniowiec bardziej niż hedonista ceni sobie bezpieczeństwo, jest mniej skłonny do ryzyka oraz kultywuje tradycyjne wartości takie jak rodzina czy religia. Decyzje podejmuje w bardziej przemyślany sposób, dokonując pogłębionej analizy i porównań. Dzięki temu też prowadzi zdrowszy tryb życia. I to wszystko niezależnie od płci, wieku i innych cech demograficznych.

______________

Chcesz porozmawiać z nami o trendach?
Sprawdź stronę i napisz do nas: Rebrain.pl

Powyższy materiał i serię trendów konsumenckich oraz w komunikacji na 2025 rok przygotowali: Kamil Mirowski oraz Artur Roguski.

Nie boimy się odważnych pomysłów. Wierzymy, że w marketingu trzeba mieć skupienie na potrzebach Klientów i odwagę, by wychodzić poza granice komfortu. Jednocześnie nigdzie nie chcemy wchodzić bez wcześniejszego rozpoznania terenu. Analiza obecnej sytuacji, wywiad z Klientem, pozyskanie istotnych informacji o stanie obecnym, a często nawet rozbudowane badania rynku to działania od których chcemy zaczynać i które będą determinowały dalszy battle plan.

Rebrain