...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Trendy w budownictwie. Coraz popularniejsze stają się mniejsze działki [RAPORT]

budowa domu oferteo

Oferteo jak co roku przedstawia raport o budowie domów w Polsce. Celem badania jest przedstawienie obecnych trendów w budownictwie.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mniejsze działki do 10 arów. Zmalała zaś chęć budowania domów na powierzchni między 10 do 20 arów. W porównaniu z rokiem 2020 był to spadek o 9%. Działki w przedziale 20-30 arów wyniosły 11%, o dwa punkty więcej niż w zeszłych latach, a te największe, powyżej 30% cieszy się popularnością wśród 13% ankietowanych.

oferteo 1

Trzeci rok z rzędu, najczęściej wybieranym metrażem jest ten wynoszący między 100 a 150 m2. Wskazało go aż 50% badanych. Drugim z kolei jest metraż do 100 m2, który mimo spadku o 8% dalej cieszy się zainteresowaniem prawie 1/4 ankietowanych.

oferteo 2

Najwięcej respondentów zdecydowało się na domy parterowe z poddaszem użytkowym (48%). Mniej popularne były budynki parterowe (32%), a najmniej wybudowało dom liczący powyżej dwóch pięter (1,4%).

Najpopularniejsza technologia, w jakiej budowane były domy, okazała się tradycyjną metodą murowaną (76%). Znacznie mniej popularną, wykorzystywaną jedynie przez 10% badanych okazała się budowa drewnianych domów w technologii szkieletowej.

Bez zmian również w preferencjach pokryciu dachu. 42% korzysta z blachy lub blachodachówki, lub dachówki ceramicznej, na którą zdecydowało się 24% badanych.

Najczęściej wskazywanym sposobem ogrzewania jest ogrzewanie gazowe, na które zdecydowało się 40%. Popularne są również pompy ciepła (34%).

oferteo 3

Adam Daniluk