WhatsApp dodaje opcję płatności w kryptowalutach

Najpopularniejsza platforma komunikacyjno — biznesowa, WhatsApp uruchamia płatności kryptowalutowe, które pozwolą na przesyłanie określonej ilości wirtualnej waluty do elektronicznego portfela.

Jak informuje serwis cnet — w tym tygodniu niewielkie grono amerykańskich testerów otrzymało dostęp do funkcji wysyłania i odbierania pieniędzy w formie kryptowaluty, w aplikacji WhatsApp. Osoby biorące udział w zamkniętych testach mogą od teraz w łatwy i bezpieczny sposób przekazywać sobie określoną ilość gotówki. Wystarczy włączyć chat i wpisać określoną kwotę.

 

Walutą jest to PAX — stablecoin o równowartości jednego dolara amerykańskiego. Każdy użytkownik chcący wykonać określoną transakcję za pomocą aplikacji, musi posiadać wirtualny portfel w usłudze Novi. Co ciekawe, wspomniana usługa należy do korporacji Meta (Mark Zuckerberg).

Wirtualny świat Zuckenberga

O innowacyjnej funkcji płatności i transferu w usłudze Meta mówi się już od bardzo dawna, także w przypadku innych aplikacji tj.: Messenger. Z kolei WhatsApp jest na tyle dojrzałą aplikacją, że już od jakiegoś czasu oferuje możliwość obracania środkami, ale póki, co ograniczało się to tylko do Indii i tylko do lokalnej waluty, czyli rupii indyjskich.

Z pewnością prędzej czy później Korporacja Zuckerberga zabierze się także za polskiego złotego, który również stanie się częścią opracowywanej funkcji.  Korporacja zamierza wprowadzić do użytku projekt Diem (znany też jako Libra), czyli własną kryptowalutę. Pozwoli to Zuckerbergowi oprzeć system płatności Mety wyłącznie na własnych rozwiązaniach. Równocześnie oznacza to zmniejszenie kosztów i całkowite kontrolowanie wszystkich procesów zachodzących w poszczególnych usługach i aplikacjach.

Nowa kryptowaluta

Libra oczekuje na akceptację ze strony regulatorów poszczególnych krajów. Niestety, większość z nich bardzo sceptycznie podchodzi do nowych pomysłów Mety (Facebooka) w szczególności, jeśli chodzi o wprowadzenie nowej kryptowaluty. Co ciekawe, z projektu wystąpiło kilku istotnych partnerów, którzy odpowiadali za jego stronę finansową, są to m.in.:  Visa i Mastercard. Z tego powodu sprawa nabrała nieco innego obrotu.

Do biura prawnego Zuckerberga wpłynęło kilka pozwów ze strony agencji rządowych. Z jej treści wynika, że przedstawiciele państw boją się zmonopolizowania przez Metę kolejnej branży. Z kolei sam Mark Zuckerberg nie wydaje się, być zaniepokojony zaistniałą sytuacją. Wręcz przeciwnie zamierza osiągnąć swój wymierzony cel i jeśli wierząc jego słowom — jest to zaprawdę prawdopodobne.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF