...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

„Wyobrażamy sobie coat-it jako pioniera i lidera w projektowaniu i wytwarzaniu dodatków dla przemysłu powłokowego”. Katarzyna Zielińska, Alicja Stankiewicz, Małgorzata Zielińska, Marek Turkiewicz. coat-it [Ludzie 50tki]

Katarzyna ZIelinska Alicja Stankiewicz coat it

Na jakie wyzwania odpowiada rozwiązanie coat-it? Jak Katarzyna Zielińska i Alicja Stankiewicz budują swój zespół? Jakie mają dalsze plany rozwoju biznesu?

Jaki problem rozwiązuje Wasz projekt? Na jakie wyzwania odpowiada?

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak klamki, krany czy obudowy telefonów są pokryte cienką warstwą, tak zwaną powłoką. Powłoka ta chroni pokryty element przed zużyciem i/lub pełni rolę dekoracyjną. Technologia coat-it rozwiązuje problemy ograniczonych właściwości powłok. Dodatkowo przyczynia się do zrównoważonego wykorzystania surowców naturalnych, zmniejszenia użycia lub nawet wyeliminowania z procesów części szkodliwych dla środowiska substancji czy ograniczenia emisji CO2. Rozwiązanie jest dostosowywane do istniejących sposobów wytwarzania takich powłok, stąd po stronie odbiorcy nie ma konieczności modyfikacji procesów technologicznych. Przy zastosowaniu naszego produktu otrzymuje się powłoki ochronne o znacznie polepszonych właściwościach antykorozyjnych, zwiększonej odporności na ścieranie oraz twardości, a także o nowych właściwościach (np. właściwościach samoczyszczących). To ostatnie jest odpowiedzią na wyzwanie, jakie stawia przed nami pandemia. A przekładając to na codzienne życie – nasza technologia może wydłużyć czas życia karoserii samochodu, spowodować, że metalowe urządzenia będą rzadziej się psuły lub nawet zwiększały bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Jakie trudności napotkaliście po drodze? Czy dziś możemy powiedzieć, że ta sytuacja się zmieniła?

Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad rozwiązaniem opartym o nanomateriały wymaga dostępu do powierzchni laboratoryjnej i sprzętu laboratoryjnego oraz użycia zaawansowanych technik analitycznych i testów, a to kosztuje. Trudnością było znalezienie finansowania naszego pomysłu. Pukałyśmy do różnych drzwi przez kilkanaście miesięcy i w końcu się udało. Udało się zapewnić fundusze na dwa lata działalności. Dzięki pozyskanemu finansowaniu mamy w pełni wyposażone laboratorium, udało się ukończyć prace nad dwoma produktami w tym ich testy. Teraz kolej na rozpoczęcie produkcji i pierwszą sprzedaż. Ale żeby móc to zrealizować, znów pukamy do kilku kolejnych drzwi.

Czy marzenia daje się realizować w pojedynkę? Jak budujecie swój zespół? Jak znajdujecie ludzi, z którymi chcecie pracować? Czy Wasza firma już ma w swoich strukturach dział HR, czy radzicie sobie inaczej, jak?

Marzenie, jakim jest budowanie własnej firmy, znacznie łatwiej jest realizować zespołowo. Posiadanie zespołu składającego się z ludzi o różnorodnych osobowościach i doświadczeniu powoduje, że szybciej rozwiązuje się trudności, że efektywniej docieramy do odbiorców rozwiązania i że często jest wesoło. Nie mamy działu HR, więc metodą prób i błędów dobieramy współpracowników. Nasz zespół nie jest duży i w większości składa się z osób, które znałyśmy wcześniej, do których mamy zaufanie i które wnoszą brakujące kompetencje. Mamy za sobą pierwszą rekrutację na stanowisko pracownika laboratoryjnego. Oprócz koniecznych umiejętności zdefiniowałyśmy także istotne dla nas cechy charakteru naszego wymarzonego pracownika i w ten sposób udało się wybrać odpowiednią osobę.

Jakie macie plany rozwoju Waszego biznesu w przyszłości?

Intensywnie pracujemy nad ekspansją firmy na rynek niemiecki, a później w perspektywie dwuletniej na pozostałe rynki europejskie, które wykazują zainteresowanie naszym rozwiązaniem. Planujemy też rozwijać portfolio naszych produktów. Wyobrażamy sobie coat-it jako pioniera i lidera w projektowaniu i wytwarzaniu dodatków dla przemysłu powłokowego.


Katarzyna Zielińska

Katarzyna Zielińska co-founderka & CTO w coat-it. Od wielu lat związana z badaniami i wdrażaniem rozwiązań wykorzystujących nanomateriały. Była członkiem międzynarodowych zespołów badawczych w Polsce, Holandii i Wielkiej Brytanii. Swoją pasję do nieoczywistych, innowacyjnych rozwiązań realizuje opracowując produkty coat-it. Gdyby nie była chemikiem, zostałaby fotografem. A póki co kolekcjonuje analogowe aparaty fotograficzne.

 

 

Alicja Stankiewicz, współzałożycielka coat-it i pomysłodawca technologii. Swoją pasję do chemii realizowała na uczelniach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Inicjując projekty badawcze zdobyła doświadczenie w zakresie technologii materiałowych związanych z procesami nanoszenia powłok ochronnych o różnych funkcjonalnościach. Teraz tę pasję i kluczowe zainteresowania realizuje w coat-it.

 

 

malgorzata-zielinskaMałgorzata Zielińska, kierownik działu administracyjno-prawnego w coat-it. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Prawa. Od lat wspiera firmy w zakresie obsługi administracyjno-prawnej. Postanowiła dołączyć do zespołu coat-it, ponieważ od zawsze fascynował ją świat nauki i wypływające z niego innowacje oraz postęp technologiczny. Będąc częścią firmy badawczo-rozwojowej, ma szansę wspierania i bezpośredniej obserwacji powstawania nowej technologii.
Jej pasją jest nadawanie nowego życia starym przedmiotom. Szczególnie upodobała sobie renowację kultowych dzisiaj mebli polskiego designu z lat 50 i 60.

marek-turkiewiczMarek Turkiewicz – dołączył do zespołu w listopadzie 2020. Zadaniem Marka jest spojrzenie na firmę i jej rozwój od strony biznesowej. Mając wieloletnie doświadczenie z branży stalowej, jak również wiele lat praktyki na stanowiskach związanych ze sprzedażą, eksportem, budowaniem strategii, rozwojem organizacji, jej procesów i zespołów, wspiera współzałożycielki coat-it niezbędną wiedzą i pomysłami.

partnerzy 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF