...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Zadbaj o swoją opinię w branży IT – rady od Software Development Academy

Z każdym dniem branża IT zyskuje na popularności, przyciągając do siebie fantastycznymi warunkami zatrudnienia. Jednocześnie konkurencja na rynku pracy stale rośnie, co sprawia, że warto jest się wyróżnić na tle innych programistów. Między innymi z tego powodu warto dbać o swoją reputację. Jak tego dokonać? Poniżej znajdziecie cenne rady od największej polskiej akademii programowania – Software Development Academy!

Przede wszystkim: dbajcie o jakość

Każda linijka kodu, która wychodzi spod palców programisty, jest jednocześnie jego wizytówką. Nie zrozumcie nas źle ­– błędy są nieuniknione, a ich popełnianie i późniejsze poprawianie to doskonały sposób na naukę oraz czynienie programistycznych postępów.

Przyłóżcie się nie tylko do tego, by Wasze dzieło spełniało swoje funkcje, ale też do tego, by Wasz kod był czytelny dla innych. Mało kto ma czas na odgadywanie myśli swojego kolegi z zespołu – szanujcie swoich współpracowników! W niektórych przypadkach przecież również i Wy będziecie musieli zajrzeć do swojego kodu – dobrze będzie, jeśli po upływie kilku tygodni czy miesięcy bez problemu się w nim odnajdziecie.

Pokażcie, że jesteście profesjonalistami i dbajcie o swój kod!

Nie bójcie się konfrontacji

Nie ma chyba gorszej sytuacji niż ta, w której jeden członek zespołu nie potrafi przyznać się do popełnionego błędu – zwłaszcza wtedy, gdy deadline jest już bliski i lada chwila wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Jeśli problem jest istotny, w takich momentach znacznie lepszym wyjściem jest poinformowanie przełożonego – lub ulubionego kolegi z zespołu – o swoich wątpliwościach.

Pamiętajcie, że na powodzenie całego projektu składają się wszelkie najmniejsze szczegóły, a im więcej czasu minie od popełnionego błędu, tym więcej poprawek trzeba będzie nanieść.

Znajcie swoje możliwości

Bez wątpienia warto być pewnym swoich umiejętności, ale mało który specjalista ceni sobie współpracę z programistą, który sprawia wrażenie zadufanego w sobie. Naturalnie – inaczej wygląda sytuacja, w której doświadczony senior rzeczywiście zna się na rzeczy, ale swoją wiedzą dzieli się z innymi. Takie osoby odbierane są pozytywnie i zdecydowanie warto mieć je w swoim zespole. W naszej opinii jest to solidny fundament do tego, by stać się jednym z trenerów w Software Development Academy!

Bardzo dobrze, jeśli będziecie świadomi swoich słabości – unikniecie wtedy sytuacji, w których składacie obietnice realizacji jakiegoś projektu, który jest ponad Wasze siły. W ten sposób ominie Was frustracja związana z brakiem umiejętności rozwiązania problemu, a także nie będziecie zmuszeni dostarczyć czegoś, za co nie możecie ręczyć.

Nie przestawajcie się rozwijać

Piękno branży IT tkwi między innymi w tym, że jest ona tak dynamiczna i rozwojowa. Nowe standardy czy wersje wdrażane są niezwykle często i chociaż niekiedy może być trudno nadążyć za wszystkimi nowinkami, to zdecydowanie warto poświęcić kilka chwil na dokształcanie się w konkretnych technologiach.

Gwarantujemy, że pokazanie swoich zdolności dostosowywania się do zachodzących zmian może wyłącznie pozytywnie wpłynąć na Wasz wizerunek. Zaobserwujecie to nie tylko wtedy, gdy już gdzieś pracujecie, ale też w przypadku, gdy będziecie poszukiwać nowego miejsca zatrudnienia.

Dobrym pomysłem może być inwestycja w różnego rodzaju certyfikaty, kursy, szkolenia czy udział w konferencjach. Bez wątpienia będzie to atutem, jeśli zaczęliście swoją przygodę z programowaniem od samodzielnej nauki.

Wyjdźcie do ludzi

Znajomość konkretnych technologii, języków i narzędzi już dawno przestała być jedyną determinantą tego, w jaki sposób będziecie postrzegani jako programiści. W branży coraz większy nacisk kładzie się również na umiejętności miękkie, które często wpływają na jakość współpracy.

Punktualność, umiejętność pracy w zespole czy komunikatywność to frazy, których nie znoszą rekruterzy. Jeśli już zamierzacie umieszczać je w swoich CV – sprawcie, by odzwierciedlały one rzeczywistość. Jeśli chcecie rozwinąć w sobie te cechy – po prostu zacznijcie przebywać z innymi ludźmi, nawet jeśli nie bardzo za tym przepadacie. Jesteśmy pewni, że wyjdzie Wam to na dobre.

Warsztatów z zakresu HR nie mogło zabraknąć także w sylabusach kursów programowania organizowanych przez Software Development Academy – w naszej opinii są one niezbędnie, aby bez problemu znaleźć pracę w nowym zawodzie.

Podsumowanie

Świat IT jest środowiskiem niezwykle specyficznym i to nie tylko ze względu na konieczność biegłego posługiwania się konkretnymi technologiami. Równie istotne jest także dobre imię, o które warto dbać na każdym etapie swojej programistycznej kariery. Pochlebna opinia sprawia, że praca jest przyjemniejsza oraz pomaga utrzymać pozytywne relacje z innymi specjalistami lub klientami. Kto wie: może to właśnie dzięki niej otworzycie sobie furtkę do nowych możliwości, które oferuje branża?

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF