Złota 44 – ekologiczne dzieło architektury
Troska o środowisko naturalne łączy ludzi na całym świecie. Każdego roku 22. kwietnia podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi uwaga wszystkich koncentruje się m.in. na problemach związanych z efektami globalnego ocieplenia klimatu czy malejącymi zasobami wody pitnej. Ale zmiany na skalę masową najlepiej zaczynać od siebie. I tak, twórcy najwyższego apartamentowca w Unii Europejskiej, Złotej 44, dali przykład na to, jak połączyć luksus z wymogami zrównoważonego budownictwa z coraz modniejszym stylem życia eko.
Z raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu wynika, że do 2030 roku należy zmniejszyć ilość emitowanego dwutlenku węgla o 45 proc. (względem wartości z 2010), a do 2050 do zera¹. Dzięki temu nie tylko ochronimy naszą planetę, ale także uczynimy nasze życie i najbliższe otoczenie zdrowszym.
Założenia ekologiczne, przyczyniające się do ochrony klimatu ziemskiego, wykorzystane zostały przez Daniela Libeskinda w projekcie budynku Złota 44. Apartamentowiec jako pierwszy w Polsce został pokryty fasadą wykonaną w technologii trójszybowej – Triple Glass Unit, zapobiegającej utracie ciepła z wnętrza budynku. Dodatkowo, specjalna powłoka kontroli słonecznej, dostosowująca się do aktualnego stanu pogody, ogranicza nadmierną ilość promieni słonecznych przedostających się do pomieszczeń, dzięki czemu nie dochodzi do ich zbytniego nagrzewania się. Rozwiązania te wpłynęły bezpośrednio na obniżenie kosztów i zużycia energii aż o 20 proc., co przyczyniło się także do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tak wykonana elewacja gwarantuje również optymalną izolację akustyczną, a głośne centrum miasta nie zakłóca spokoju mieszkańców Złotej 44.
Jakość życia mieszkańców Złotej 44, oprócz energooszczędnych technologii, podnosi także stacja filtrująca powietrze, zlokalizowana na dachu wieżowca. Dzięki mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej, świeże powietrze, pobierane z wysokości niemal 200m nad ziemią jest najpierw oczyszczane, a następnie doprowadzane do wnętrza apartamentów. Ponadto, mieszkańcy mają możliwość wietrzenia apartamentu za pomocą mechanicznych uchylnych paneli elewacyjnych. W sterowaniu panelami pomaga HMS (Home Management System), system inteligentnego domu, integrujący sterowanie większością instalacji w apartamencie (m.in. ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, rolety elewacyjne, wyłączanie prądu). Złota 44 posiada również własną stację uzdatniania wody, wyposażoną w specjalne filtry. Dzięki temu mieszkańcy apartamentowca nie muszą zaopatrywać się w tradycyjne plastikowe butelki z wodą pitną, przyczyniając się tym samym do redukcji tego typu odpadów, i mogą korzystać bezpośrednio z zasobów zlokalizowanych na terenie budynku.
Ze względu na to, że budynek zlokalizowany jest w ścisłym centrum stolicy, inwestorzy pomyśleli również o sprzyjających klimatowi rozwiązaniom transportowym. Do użytku mieszkańców apartamentowca, został bowiem przeznaczony parking rowerowy obejmujący 288 miejsc oraz wolnostojąca stacja ładowania aut elektrycznych – Smart Station, umożliwiająca ładowanie nawet dwóch pojazdów jednocześnie. Tego typu rozwiązania pozwalają mieszkańcom Złotej 44 żyć w zgodzie z naturą i korzystać z ekologicznych technologii nawet w centrum miasta.
– Złota 44 to apartamentowiec, który wyróżnia się nie tylko z uwagi na wysokie walory architektoniczne, innowacyjne materiały wykończeniowe, ale także unikalne doświadczenia związane z codziennym użytkowaniem go przez mieszkańców. Mając na uwadze ich komfort oraz potrzeby, stworzyliśmy więc inwestycję w pełni przyjazną, praktyczną, a także odpowiadającą idei zrównoważonego budownictwa. W osiągnięciu tego celu istotne znaczenie miała oczywiście współpraca ze światowej sławy architektem, Danielem Liebeskindem, czołowymi projektantami wnętrz oraz renomowanymi dostawcami nowoczesnych technologii z zakresu Smart House – doskonale zrozumieli oni nasz koncept, zapewniając najwyższej jakości wsparcie na każdym etapie realizacji projektu – podkreśla Michał Skotnicki, Prezes Zarządu BBI Development.
Raport IPCC, dostęp online (15.04.2019): http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/ocieplenie-o-1-5-stopnia-specjalny-raport-ipcc-308,