ZUS – pomoc dla przedsiębiorców objęta dodatkowymi ograniczeniami
Zapowiedziana od początku bieżącego roku ,,pomoc dla przedsiębiorców" wchodzi w życie już 17 stycznia 2022 roku. Od tej pory przedsiębiorcy, którzy ucierpieli z powodu panującej pandemii, będą mogli wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń społecznych o zwolnienie z płacenia składek za okres grudzień 2021. Niestety, jak poinformował ZUS ze świadczenia będzie można skorzystać tylko szczęść razy.
Prezes ZUS Gertruda Uścińska podkreśliła w rozmowie dla serwisu TVN24.pl jak bardzo dużą rolę odegrał resort w działaniach antykryzysowych. Zakłada realizował między innymi świadczenie zwolnienia z opłacania składek i świadczenia postojowe.
Od początku pandemii koronawirusa ZUS pozostaje jedną z najważniejszych instytucji, która realizuje bezprecedensowy program wsparcia dla przedsiębiorców.
Gertruda Uścińska
📌 Nowa #TarczaAntykryzysowa to od jednego do sześciu #postojowe dla #przedsiębiorcy z określonych branż.
🪙 #Świadczenie będzie wynosić 2 080 zł albo 1 300 zł.
Lista branż oraz warunki⬇️https://t.co/zWRUMfINwN
— ZUS (@zus_pl) December 27, 2021
Ratunek dla przedsiębiorców
Z dniem 7 stycznia 2022 roku w życie wejdą nowe przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek. Rozwiązania te są nieodzowną częścią popularnej traczy antykryzysowej powołanej przez rząd i premiera Mateusza Morawieckiego wraz z rozporządzeniem Rady Ministrów.
Jak skorzystać z pomocy dla przedsiębiorców?
Aby otrzymać pomoc związana z nowymi przepisami, należy spełnić określone warunki, które znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każde przedsiębiorstwo zainteresowane proponowanym przez ZUS rozwiązaniem mogą złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za grudzień 2021 rok (RDZ-B7). Niniejszy wniosek powinien trafić do zakładu najpóźniej do 28 lutego 2022 roku.
Zwolnienie dotyczy określonych podmiotów, określonymi kodem PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności):
- 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów (dyskoteki, bary),
- 93.29.A – pokoje zagadek, domy strachów, miejsca do tańczenia,
- 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa.
Pełna lista podmiotów można zaleźć na oficjalnej stronie ZUS-u.
Świadczenia i wnioski
Przedsiębiorca należący do odkreślonej branży będzie mógł skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie 6 razy. Wniosek RSP-DD7 można złożyć najwcześniej 17 stycznia 2022 roku i nie najpóźniej, niż trzy miesiące przed zakończeniem stanu epidemii.
Prezes ZUS Gertruda Uścińska zaznacza, że jeśli przedsiębiorca złożył wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to liczba tych świadczeń, ulegnie pomniejszeniu.