...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Morawiecki o Programie Inwestycji Strategicznych

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, wymienił zalety Programu Inwestycji Strategicznych. Czym jest wspomniany program i jakie korzyści wnosi do gospodarki?

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poruszył kwestię Polskiego Ładu i jego kluczowego elementu Programu Inwestycji Strategicznych. Ma on na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce.

Jest to wielki strumień pieniędzy, który uruchomi falę modernizacji. Strumień ma być skierowany do jednostek samorządu terytorialnego na zasadach bardzo korzystnych. Mniej więcej takich, jakie były poprzednio, co do poziomu finansowania, czyli do 95 procent bezzwrotnego finansowania dla samorządów ze strony państwa.

Mateusz Morawiecki

Korzyści dla samorządów

Kontynuując swoją wypowiedź premier, dodał, że dzięki finansom, które spłyną na konta samorządowe, uruchomią się liczne modernizacje i inwestycje. Pierwsza transza funduszu, którą rozdysponował rząd wyniosła aż 23 miliardy złotych. Premier ogłosił, że w przyszłym roku nastąpi rozstrzygnięcie drugiego naboru na dofinansowanie w ramach programu.

Nowe miejsca pracy 

Program Inwestycji Strategicznych ma utworzyć więcej miejsc pracy na terenach, które jeszcze przed wprowadzeniem Polskiego Ładu miały najmniejsze szanse na otrzymanie dofinansowania w ramach programu. Premier oznajmił, że w pierwszej turze naborów środki otrzymało blisko 100 procent samorządów.

Tak jak to było w pierwszej transzy Inwestycji Strategicznych, będziemy kładli nacisk na projekty modernizacyjne i te, które tworzą miejsca pracy. Zgodnie z naszą obietnicą Polski Ład ma wygenerować, przyczynić się do utworzenia około pół miliona nowych miejsc pracy.

Mateusz Morawecki

Wnioski o dofinansowanie

Morawiecki podczas konferencji dodał, że spodziewane jest około 4 tysiące wniosków o dofinansowanie od samorządów. Pokreślił, że podczas drugiego naboru jednostki samorządu terytorialnego mogą tak jak poprzednio złożyć maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie. Każdy z nich różni się wielkością dofinansowania. Pierwszy wniosek wynosi 5 mln zł, drugi do 30 mln zł, a trzeci do 65 mln zł.

Nowy nabór wniosków do programu

Premier wspomniał także, kiedy można spodziewać się najbliższego naboru na kolejne dofinansowanie w ramach programu. Jego zdaniem kolejny nabór ma rozpocząć się w ciągu kilku miesięcy 2022 roku.

Zdradził także, na co będą przeznaczone wszystkie środki w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Głównie zostaną przeznaczone na: remonty szkół, przedszkoli i żłobków. Dodatkowo w ramach funduszy samorządy zainwestują w: nowe drogi, ciepłownictwo,  energetykę i projekty wspierające miejsca pracy.

Być może niektóre miejsca się wyludniały, bo właśnie nie ma tych inwestycji, nie ma szans na nowe drogi, na nowych przedsiębiorców, na nową szkołę, na lepszą służbę zdrowia. To jest właśnie nasza obietnica: żeby Polska równomiernie się rozwijała, możliwie równomiernie. Właśnie po to chcemy również w sprawiedliwy sposób te wielkie strumienie skierować do wszystkich samorządów.

Mateusz Morawiecki

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF