...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

10 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed zakupem instalacji fotowoltaicznej

OTOVO

Zanim przystąpisz do zakupu instalacji fotowoltaicznej, warto mieć podstawową wiedzę z tego zakresu. W tym artykule przedstawimy 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem instalacji.

1. Ile energii potrzebujesz?

To najważniejsze pytanie, które powinieneś sobie zadać, zanim zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną. Ilość zużytej energii będzie wyznacznikiem tego, jakiej instalacji potrzebujesz. Moc instalacji dla Twojego domu możesz obliczyć na podstawie rachunków za prąd, najlepiej z ostatnich dwóch miesięcy – w ten sposób oszacujesz roczne zużycie energii elektrycznej i obliczysz jaka moc instalacji będzie wystarczająca, aby pokryć Twoje zapotrzebowanie. Weź również pod uwagę czy Twoje zapotrzebowanie w ciągu najbliższych kilku lat nie ulegnie zmianie? Planujesz zakup samochodu elektrycznego lub zakup nowych urządzeń? Nie każdą instalację da się łatwo rozbudować, więc jeśli planujesz zwiększenie zużycia, powiedz o tym już teraz.

2. Jaką instalację zmieści Twój dach?

Moc instalacji fotowoltaicznej nie zależy wyłącznie od Twoich rachunków. Dodatkową zmienną jest ograniczona powierzchnia i rodzaj pokrycia dachu, na którym planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej. Zależnie od powyższego, ilość modułów oraz ich rozmieszczenie, a tym samym wydajność instalacji, będą się od siebie różnić. Jeśli okaże się, że Twój dach nie jest optymalnym miejscem dla fotowoltaiki ze względu na swoją konstrukcję lub poziom zacienienia, możesz też zdecydować się na inne popularne w Polsce rozwiązanie – instalację na gruncie.

3. Jakie komponenty wybrać?

Fotowoltaika to inwestycja na lata, dlatego warto wybrać komponenty, które będą służyć nam bezawaryjnie równie długo. Upraszczając, instalacja fotowoltaiczna składa się z:

 • paneli fotowoltaicznych;
 • inwertera/falownika;
 • zabezpieczenia AC/DC;
 • systemu montażowego;
 • okablowania;
 • optymalizatorów;

Dla właściciela instalacji najistotniejszy jest wybór paneli oraz falownika, który przez specjalistów nazywany jest sercem instalacji. Wybierając komponenty najlepiej jest zasięgnąć opinii specjalistów. Możesz również skorzystać ze specjalnych rankingów, takich jak ranking Bloomberga Tier1. Firmy, które znalazły się w tym rankingu, są stabilne finansowo i będą w stanie wywiązać się ze swoich gwarancji. To bardzo ważne, bo wymiana komponentów na własną rękę to ogromne dodatkowe koszty dla Twojej inwestycji! Wybierając panele fotowoltaiczne pod kątem ich parametrów technicznych warto wesprzeć się dodatkowymi rankingami – DNV GL oraz PV EL.

4. Jakie źródło finansowania wybrać?

Fotowoltaika stała się w Polsce popularna na tyle, że rozwinęły się również różne źródła finansowania instalacji. Poniżej opisujemy najbardziej popularne:

 • zakup za gotówkę – najczęściej wybierana opcja, która zwraca się już nawet po 5,5 roku, jednocześnie pozwala na korzystanie z dostępnych dotacji i ulg, przez co inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna; ta opcja gwarantuje najszybszy zwrot inwestycji w instalację fotowoltaiczną;
 • kredyt na fotowoltaikę – atrakcyjne oprocentowanie (odsetki RRSO wynoszą ok. 5-6%) i raty rozłożone na kilka lat oraz możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej; dodatkowo istnieje też opcja tylko częściowego finansowania instalacji kredytem – resztę można opłacić ze środków własnych; ten sposób jest szczególnie atrakcyjny dla klientów, którzy nie chcą inwestować jednorazowo dużych kwot;
 • leasing paneli fotowoltaicznych – to rozwiązanie zyskuje coraz bardziej na popularności; klient „wypożycza” panele od firmy regulując należności w systemie ratalnym przez okres ok. 20 lat, w którym to czasie firma odpowiada za jakość sprzętu, jego prawidłowe funkcjonowanie oraz ewentualne naprawy i konserwacje; przy wyborze tej opcji można wykupić instalację w każdym momencie jej użytkowania; to doskonałe rozwiązanie dla ludzi ceniących komfort i poczucie bezpieczeństwa, ponieważ przez 20 lat pracy instalacji pozostaje ona pod gwarancją leasingodawcy;

5. Z jakich ulg i dotacji możesz skorzystać?

Osoby fizyczne mogą skorzystać z szeregu ulg i dotacji oferowanych przez Państwo. Najważniejsze z nich opisaliśmy poniżej, warto jednak sprawdzić, czy nie przysługują Ci inne, lokalne ulgi.

 • ulga termomodernizacyjna – pozwala na odliczenie od podatku nawet do 53 000 zł na rzecz zrealizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Przysługuje ona osobom, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych i są płatnikami podatku PIT. Aby skorzystać z ulgi należy:
  • rozpocząć przedsięwzięcie termomodernizacyjne i ukończyć je w ciągu trzech lat;
  • kupować towary oraz korzystać z usług, które zgodnie z wykazem można odliczyć od dochodu;
  • wydatki dokumentować fakturą VAT i rozliczać je na bieżąco w deklaracjach PIT;
 • dotacja Mój Prąd: rządowy program, którego trzecia edycja rusza już w lipcu 2021 roku. Pozwala na otrzymanie bezzwrotnej dotacji do instalacji fotowoltaicznej. W 2020 roku dotacja wynosiła 5 000 zł. Podstawowe warunki do uzyskania dotacji, to:
  • posiadanie działającej instalacji fotowoltaicznej przeznaczonej na pokrycie własnego zapotrzebowania energetycznego;
  • instalacja o mocy 2-10 kWp;
  • twoja inwestycja nie jest rozbudową już istniejącej instalacji;

Warto podkreślić, że osoby, które już teraz zdecydują na montaż instalacji fotowoltaicznej, będą mogły złożyć wniosek o dofinansowanie od razu, gdy wystartuje nowa edycja. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego warto zamontować instalację wcześniej – by nie ryzykować wyczerpania puli pieniędzy przewidzianych na dotację.

6. Jaką firmę wybrać do montażu instalacji?

W czasie, kiedy liczba firm oferujących usługi z zakresu OZE wciąż rośnie, trudno wybrać jedną i mieć pewność, że to najlepsza opcja. Dlatego, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, przejrzyj oferty kilku firm, aby porównać ceny i zakres usług. Zadaj wykonawcy kilka podstawowych pytań:

 • Jak długo działa firma?
 • Jaką oferuje gwarancję na poszczególne komponenty instalacji? Koniecznie dopytaj o gwarancję na montaż! Wiele firm obiecuje 25 lat gwarancji, jednak w rzeczywistości dotyczy ona tylko uzysku paneli, a nie gwarancji serwisowej. Zgodnie z polskim prawem instalator musi zagwarantować zaledwie 2 lata rękojmi. Decydując się na montaż z Otovo dostajesz w cenie instalacji aż 10 lat gwarancji serwisowej – wieloletni serwis uwzględniony w cenie wyróżnia nas na tle konkurencji.
 • Jak wygląda opieka posprzedażowa? Czy firma posiada osobną infolinię? Jeśli tak, to w jakich godzinach jest czynna?
 • Jaki jest termin realizacji usługi?
 • Forma płatności – jak wyglądają jej poszczególne etapy?
 • Wątpliwości – jeśli tylko jakieś Ci się nasuną. Fotowoltaika to inwestycja na lata, musisz wiedzieć jak najwięcej!
 • I najważniejsze – poproś o umowę! Jeśli rozmawiasz z firmą, która nie chce lub odwleka przesłanie Ci umowy, zrezygnuj. To nie będzie korzystna współpraca!

7. Jaki jest czas gwarancji?

W Otovo pracujemy głównie na panelach JA Solar, LongiSolar, Trina oraz Canadian Solar – to marki znajdujące się w czołówce zestawienia producentów modułów Tier 1 prowadzonego przez Bloomberg. Zwracamy szczególną uwagę na wydajność falowników, możliwość ich serwisowania oraz opinie specjalistów, dlatego postawiliśmy na firmy Fronius, SMA, SolarEdge, Growatt i Enphase.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne:

 • LONGi Solar oraz JASolar oferują gwarancję 12 lat na wady ukryte produktu oraz 25 lat gwarancji na uzysk energii;
 • Canadian Solar daje 10 lat gwarancji na niepożądane awarie oraz 25 lat na uzysk energii;

Gwarancja na falownik:

 • SolarEdge daje aż 12 lat gwarancji, z możliwością przedłużenia do 20 lat;
 • Growatt udziela 10 letniej gwarancji podstawowej, z możliwością przedłużenia do 15 lub 20 lat;
 • SMA daje gwarancję podstawową na 5 lat;

Wiemy, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata i chcemy, żebyś czuł się bezpiecznie wybierając Otovo. Z tego powodu w cenie instalacji oferujemy gwarancję na specjalnych warunkach:

panele fotowoltaiczne na dachu segmentu wśród innych domów_

8. Jaki dach jest najlepszy dla fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne można zamontować niemal na każdym dachu, jednak rodzaj dachu oraz jego pokrycie mają wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej. Warunkiem koniecznym do montażu instalacji jest dobry stan techniczny dachu i spełnione wymogi bezpieczeństwa. Od ustawienia paneli zależy efektywność pracy całej instalacji. Największą wydajność uzyskuje się w przypadku niezacienionych dachów skierowanych na południe – moduły generują wtedy energię przez cały dzień. Jednak panele z powodzeniem montowane są również na dachach skierowanych na wschód lub zachód.

Optymalny kąt nachylenia dachu pod fotowoltaikę to 10 stopni – przy takim kącie nachylenia, panele czyszczą się samoistnie, a uzyski są wysokie. Jeśli kąt nachylenia dachu jest niższy, konieczne jest zastosowanie konstrukcji korygujących, które umożliwią montaż paneli pod odpowiednim kątem.
W przypadku braku możliwości zamontowania instalacji fotowoltaicznej na dachu z powodu zbyt małej ilości miejsca lub wysokiego stopnia zacienienia możesz rozważyć też montaż instalacji na gruncie.

9. Jak wybrać odpowiednią ofertę?

Warto porównać oferty wielu firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych. Może wydawać się to czasochłonne, jednak będziesz miał pewność, że wiesz, jakie masz możliwości i wybierasz najlepszą ofertę dla siebie. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

 • oferta musi zawierać pełną cenę brutto;
 • upewnij się, że cena nie zawiera odliczonych ulg;
 • jeszcze raz dokładnie przestudiuj gwarancję;
 • sprawdź wcześniejsze realizacje firmy;
 • sprawdź, czy firma, która przygotowała ofertę, jest zarejestrowana, a jeśli jest spółką – sprawdź jej kapitał zakładowy;

W Otovo na pierwszym miejscu stawiamy klienta: po montażu instalacji dajemy dodatkowe 10 lat gwarancji na to, że w przypadku awarii naprawimy instalację bez dodatkowych opłat.

 • dzięki skali możemy oferować konkurencyjne ceny i atrakcyjne warunki finansowania: kredyty oraz leasing;
 • pracujemy na najlepszych komponentach notowanych w rankingu Bloomberga Tier 1, ponieważ jesteśmy również właścicielami instalacji leasingowych; klientom oferujemy tylko takie komponenty, z których sami korzystamy;

opusty czy to sie opłaca

10. Jak powinien wyglądać proces zakupu instalacji?

KROK 1: Ustalenie ceny i warunków instalacji fotowoltaicznej

Ten etap nazywany bywa również audytem. To pierwszy kontakt przedstawiciela firmy z klientem i opiera się na przeprowadzeniu obszernego wywiadu – przedstawiciel może dokładnie ocenić możliwości montażowe danego budynku i obliczyć szacunkowy koszt całej inwestycji. Kiedyś audyty odbywały się na miejscu w domu u klienta, ale od kilku lat coraz popularniejsze są audyty online i analiza satelitarna dachu. Obie formy audytów są równie skuteczne, przy czym audyty zdalne zazwyczaj wiążą się z niższą ceną końcową instalacji.

KROK 2: Weryfikacja poprawności montażu

Po podpisaniu umowy oraz wyborze komponentów, ekipa przystępuje do montażu instalacji. Jednocześnie sprawdza, czy wszystkie prace postępują zgodnie z ustalonym wcześniej projektem: wykonuje dokładne pomiary parametrów technicznych, sprawdza jakość i pomiar wartości uziemienia instalacji. Co ciekawe bardzo wiele firm zamówi dla klienta komponenty, czyli panele oraz falownik z dostawą. Oznacza to, że komponenty przyjadą do klienta kilka dni przed montażem.

KROK 3: Sprawdzenie rezultatu końcowego

Ten etap ma na celu wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości i niedociągnięć, ale też zwiększenie bezpieczeństwa instalacji – raz jeszcze sprawdzane są wszystkie parametry, wydajność i zgodność z projektem. Prawidłowo zamontowana instalacja oddawana jest w ręce klienta.

W Otovo dbamy o to, by każdy z naszych klientów pozostawał w stałym kontakcie z jednym z naszych doradców – pozwala to na bieżąco konsultować wątpliwości pojawiające się w czasie trwania inwestycji. Po zakończonej instalacji klient otrzymuje protokół odbioru z kartą pomiarów instalacji i darmową energię ze słońca na lata! Kilka procent instalacji Otovo podlega audytom, dzięki czemu możemy regularnie pilnować jakości naszych instalacji.

Wyceń swoją instalację w 3 krokach na Otovo.pl!


Źródło: Otovo.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF