12 grudnia startuje 14. „Sputnik nad Polską”! [BRIEF PATRONUJE]
W tym roku "Sputnik nad Polską" odbędzie się online 12-20 grudnia na platformie mojeekino.pl.
W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się film Iwana I. Twierdowskiego pt. „Konferencja”, który otrzymał Nagrodę im. G. Gorina za „Najlepszy scenariusz” na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, „Hipnoza” Walerego Todorowskiego, reżysera musicalu „Bikiniarze”, za który otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sputnik w 2009 roku. Wśród filmów konkursowych nie zabraknie pełnometrażowego debiutu Filippa Jurjewa „Wielorybnik”, który zdobył nagrodę za reżyserię na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, a także został uznany za najlepszy film programu Giornate degli Autori na MFF w Wenecji.
Tradycyjnie zaproponujemy przegląd dokumentów „Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie”. Wśród nich film „Puste strony” Mariji Popricak zobrazuje nam życie ostatniej rodziny carów rosyjskich, „33 słowa o dizajnie” w reżyserii Natalii Klimczuk i Olgi Morozowej przeniesie nas w świat sztuki, a obraz „Andriej Tarkowski. W świątyni kina” Andrieja A. Tarkowskiego – syna sławnego reżysera – przybliży nam sylwetkę autora „Stalkera”.
Podczas 14. edycji Sputnika planujemy pokazać aż 3 filmy Andrieja Konczałowskiego. Jego najnowszy film „Drodzy towarzysze!” weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych. W Konkursie Filmów Dokumentalnych zobaczą Państwo film jego autorstwa pt. „Człowiek niezłomny” w reżyserii Jekateriny Wieszczewa i Jewgenija Grigoriewa, a w ramach pokazu specjalnego pokażemy zeszłoroczny dramat historyczny „Grzech” Konczałowskiego o życiu i pracy Michała Anioła.
W sekcji, poświęconej twórczości Andrieja Chrżanowskiego „Magiczna podróż w świat Andrieja Chrżanowskiego – 80-lecie Mistrza animacji” pokażemy najnowszy, tegoroczny film artysty „Nos albo spisek odmieńców”, pełnometrażowy obraz pt. „Półtora pokoju”, który został zwycięzcą 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w 2011 roku, a także wcześniejsze krótkometrażowe animacje jego autorstwa: „Półtora kota”, „Długa podróż” i „Lew z siwą brodą”. W osobnym bloku przyjrzymy się również twórczości studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego „Szar”, w której Andriej Chrżanowski obecnie wykłada.
W „Kalejdoskopie Nowego Kina” zobaczymy m.in. film biograficzny o konstruktorze broni M. Kałasznikowie – „Kałasznikow” w reżyserii Konstantina Busłowa, a także komedię „Happy end” Jewgienija Szeliakina o mężczyźnie, który budzi się na plaży w Tajlandii, nie mając pojęcia kim jest i gdzie się znajduje.
Zdobywcę nagród w Konkursie Filmów Fabularnych wybierze jury w składzie: Przewodniczący Robert Gliński, Karolina Gruszka, Michał Oleszczyk. W Konkursie Filmów Dokumentalnych nagrody przyzna jury w składzie: Przewodniczący Cezary Grzesiuk, Joanna Sławińska i Maciej Cuske.
Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne: spektakle, debaty i warsztaty online. Zapraszamy na dyskusję związaną z filmem „Głęboki wdech”. Wezmą w niej udział polscy freediverzy Emilia Biała, Agata Bogusz i Krzysztof Tomicki, którzy opowiedzą o swojej pasji i zagranicznych wyjazdach. Pokaz dokumentu „Mama dla Juli” będzie połączony z dyskusją na temat sytuacji osadzonych kobiet w więzieniu oraz tego, jak wygląda macierzyństwo w takich warunkach. Jako ekspertki zaprosiliśmy por. Elżbietę Kamińską z Zakładu Karnego Nr 1 w Grudziądzu oraz dr hab. Magdalenę Arczewską z Uniwersytetu Warszawskiego. Michał Oleszczyk przygotuje odcinek podcastu Spoiler Master, który będzie poświęcony obrazowi „Andriej Rublow” i twórczości Andrieja Tarkowskiego. Na miłośników kina czeka spotkanie z Joanną Wojnicką. Historyk filmu, pracownik Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o swojej najnowszej książce dot. kina rosyjskiego – „Prorocy, kapłani i rewolucjoniści. Szkice z historii kina rosyjskiego”. W tym roku nie zapominamy o najmłodszych. Z myślą o nich zorganizujemy warsztaty Lalki Motanki, które poprowadzi Natalka Dovha
Mały Sputnik, przygotowywany z myślą o najmłodszej publiczności i rodzicach, zawsze opierał się na spotkaniach na żywo. W aktualnej sytuacji sekcja dziecięca przetrwała w wymiarze symbolicznym i będzie okazja zobaczenia jednej produkcji, do której została przygotowana polska ścieżka dźwiękowa: „Klucz czasu” Aleksieja Tielnowa.
Cały program znajdą Państwo na stronie www.sputnikfestiwal.pl, a także na Facebooku Sputnik nad Polską. Bilety będą w sprzedaży od 12 grudnia na stronie mojeekino.pl.
Źródło: informacja prasowa Sputnik nad Polską