Centrum Nauki Kopernik po raz pierwszy przyznało Nagrodę Przewroty.
Zespół projektantów z Kopernika: Zuzanna Malinowska, Michał Romański oraz konstruktor Mateusz Chojnacki, zaprojektowali unikatową statuetkę.
Centrum Nauki ustanowiło coroczną nagrodę PRZEWROTY za najbardziej nowatorskie i śmiałe inicjatywy edukacyjne. Statuetka, którą otrzymali zwycięzcy, podkreśla stojącą za nagrodą ideę.
Przewroty nawiązują do odkrycia Mikołaja Kopernika, które – choć zupełnie zmieniło obraz świata – bardzo powoli zyskiwało uznanie społeczne i akceptację. Niektóre zmiany wymagają cierpliwości i czasu. Twórcom innowacji rzadko kiedy udaje się od razu osiągnąć cel. Muszą wykazać się uporem i niezłomnością, pokonać wiele przeszkód, podjąć niezliczone próby, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. To właśnie symbolizuje statuetka.
Nagroda ma nowoczesną, rzeźbiarską formę i reprezentuje stosowaną w architekturze i sztuce konstrukcję typu „tensegrity”, czyli taką, która bazuje na integracji napięć. Opiera się na kontraście dwóch łuków. Kontraście ciężaru i napięcia. Zachowanie między nimi równowagi jest możliwe, ale wymaga precyzji. Źle dobrana długość napiętego elementu spowodowałaby zachwianie balansu, a co za tym idzie – wywrócenie się całej konstrukcji. Taki upadek zdarza się podczas tworzenia każdej rewolucyjnej idei, a także wdrożeniu innowacji. Konstrukcja wykonana jest częściowo z miedzi. To nawiązanie do rodzinnej profesji Mikołaja Kopernika, który pochodził z rodu kupców handlujących miedzią.
Projektowaniu statuetki towarzyszyło tworzenie identyfikacji wizualnej – te dwa procesy były ze sobą ściśle powiązane. Dzięki temu powstał spójny system komunikacji wizualnej Nagrody.
Za projekt statuetki odpowiadają: Zuzanna Malinowska, Michał Romański i Mateusz Chojnacki z Centrum Nauki Kopernik, natomiast identyfikacja wizualna nagrody jest zespołową pracą projektantów z Działu Promocji i Komunikacji Kopernika.
W pierwszej edycji Nagrody zgłoszono 366 inicjatyw. Jury wybrało 10 finalistów (5 w kategorii ogólnopolskiej i 5 w kategorii lokalnej). W kategorii ogólnopolskiej zwyciężył Instytut Dobrej Śmierci, a lokalnej – Oświatowe Centrum Nauki i Techniki. Nagrodę Specjalną odebrał Janusz Laska, nauczyciel geografii z Kłodzka, twórca idei Klubu Młodego Odkrywcy, która z jednego klubu rozrosła się – w ciągu 22 lat – do międzynarodowej sieci społeczności uczącej się przez doświadczanie.
więcej o nagrodzie Przewroty: https://www.kopernik.org.pl/nagroda-przewroty