...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Długi Polaków rosną

dlugi polakow

Krajowy Rejestr Długów alarmuje, że rosną zaległości płatnicze Polaków. Sytuacja finansowa pogarsza się zwłaszcza w przypadku dłużników-emerytów, którzy w ramach przeterminowanych zobowiązań są winni wierzycielom łącznie 6,18 mld zł.

Emeryci zaczynają tonąć w długach

Na koniec 2021 roku w rejestrach KRD widniało 357 tys. emerytów, tj. kobiet w wieku powyżej 60. roku życia i mężczyzn w wieku powyżej 65. roku życia. Ich łączne zaległości finansowe wynosiły wówczas 6,18 mld zł.

Gdzie mieszkają dłużnicy-emeryci, którzy są winni wierzycielom najwięcej? Pierwsze trzy miejsca przedstawiają się następująco:

  • 1 mld zł sumarycznych długów – emeryci z województwa śląskiego,
  • 856 mln zł długów – seniorzy z województwa mazowieckiego,
  • 595 mln zł długów – emeryci z województwa dolnośląskiego.

Na drugim biegunie pozostają osoby starsze winne wierzycielom o wiele mniejsze kwoty, pochodzące z województwa lubuskiego, gdzie przeciętna wartość długu nie przekracza 15 tys. zł. Według KRD w całej Polsce średnie zadłużenie przypadające na emeryta wynosi 17,3 tys. zł. Znacznie więcej przeciętnie są winni seniorzy-dłużnicy z województwa mazowieckiego –niemal 20 tys. zł.

Seniorki z większymi długami niż seniorzy

O ile w młodszych grupach wiekowych KRD podaje, że wśród dłużników przeważają panowie, wśród seniorów jest całkowicie inaczej. Panie wyprzedają panów pod względem zarówno wartości zaległości – dla kobiet to 3,3 mld zł, a dla mężczyzn 2,8 mld zł – jak i liczebności. Na koniec 2021 roku w Polsce było niemal 200 tys. emerytek z przeterminowanymi długami oraz 157 tys. emerytów w tej samej sytuacji finansowej.

Komu są winni pieniądze emeryci?

Zdecydowaną większość, bo kwotę 4,4 mld zł długów KRD na konto emerytów w Polsce, wpisały firmy zarządzające wierzytelnościami, w tym przede wszystkim fundusze sekurytyzacyjne. Zajmują się one skupowaniem zobowiązań od pierwotnych wierzycieli, głównie od banków.

Dłużnicy na emeryturze są jednocześnie winni niemal 750 mln zł bezpośrednio sektorowi finansowemu, a 405,69 mln zł ciąży na nich z tytułu zaległych alimentów w gminach.

Jak emeryci mogą sobie radzić z długami?

Eksperci z KRD wskazują, że badanie „Portfel statystycznego Polaka w pandemii” pokazało, iż sytuacja emerytów w ciągu dwóch ostatnich lat pogorszyła się. Pandemia i wzrost kosztów życia utrudniał spłatę zaciągniętego zadłużenia.
W obliczu takiej sytuacji prawie 70 proc. dłużników zaczęła zaciskać pasa i po prostu oszczędzać, by móc szybciej uwolnić się od długów. Rozwiązaniem dla nich może być konsolidacja zobowiązań finansowych w tym konsolidacja chwilówek, której udzielić mogą banki. Okres kredytowania będzie w tym przypadku uzależniony od wieku emeryta, który stara się o kredyt konsolidacyjny.


Źródło: splatachwilowek.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF